#baba#anya

Nem biztos, hogy rosszat jelent, ha egy picit nehezebben kezelhető a gyereked

Ahogy mi felnőttek is ezerfélék vagyunk, különböző vérmérséklettel, nincs ez másképp a babáknál sem. Persze minden szülő vágya egy nyugodt, mérsékelten csöndes – de ezért életrevaló – kisbaba, a kutatások ma már bebizonyították, hogy nem feltétlenül hátrány, ha a csemeténk valamivel temperamentumosabb az átlagnál.

De miben is nyilvánul meg a babák alkati különbözősége?

Még ha egy háztartásba is születik két gyerkőc, ugyanazoktól a szülőktől, akkor sem lehetnek teljesen egyformák – már, ami az egyéniségüket, a személyiségüket, a természetüket illeti. Hiszen minden kisember más és más módon reagál az őt érő ingerekre, ám ez nem csak a genetikától függ, hanem a fejlődés során őt körülvevő biológiai és környezeti behatások összességétől is.

Tudományosan 9 féle összetevőt különböztetünk meg, melyek meghatározzák egy gyermek személyiségét:

  1. A motoros készségek használatának aktivitása és intenzitása.
  2. A mindennapi tevékenységekben való rendszeresség, pl.: mennyit eszik, alszik, mikor lesz álmos, mennyi játék vagy szabadban töltött idő után fárad el.
  3. Milyen az első reakciója, hogyan éli meg egy új tárgy vagy egy ismeretlen személy közeledését. Megijed, vagy inkább érdeklődéssel fogadja az ismeretlent?
  4. Az alkalmazkodás képessége a környezetében történő változásokhoz.
  5. Milyen magasan van a gyerkőc ingerküszöbe?
  6. Milyen hevesen, milyen intenzitással válaszol az Őt érő ingerekre?
  7. Milyen a kis ember alaphangulata, természete? Általában barátságos vagy undok? Nevetni vagy sírni szokott-e többet?
  8. Mennyire könnyen zökkenthető ki abból, amit éppen csinál?
  9. Meddig lehet lekötni a figyelmét egy adott dologgal, mennyi ideig képes koncentrálni ugyanarra a dologra?

Az, hogy a Te gyerkőcöd éppenséggel könnyen vagy nehezen kezelhető, első sorban az 1.,2.,3.,4., 6. és a 7. pontban leírtaktól függ. Tehát azok a kicsik, akiket a köznyelv „jó” gyereknek tart, rendszeresen és kielégítően étkeznek, alszanak, könnyen adaptálódnak a környezeti változásokhoz, barátságosak, sokat nevetnek, és szinte mindenféle nevelési módszer könnyen alkalmazható nálunk.

A nehezebben kezelhető babák lassabban alkalmazkodnak az új dolgokhoz (tárgyakhoz, személyekhez egyaránt), étvágytalanok, rossz alvók, sokszor durcásak, nem túl kedvesek a társaikkal. Természetesen a két véglet között még rengeteg kombináció és szint létezik. 

Ez utóbbi típussal nyilván sokszor nehezebb dolga akad egy szülőnek, sokkal kimerítőbb és több figyelmet, energiát igényel megérteni, hogyan is működik egy ilyen baba. Azonban a kutatók azzal a jó hírrel is szolgálnak, mi szerint a nehezebben kezelhető gyermekek esetében sokkal nagyobb befolyással bír a későbbi életükre, személyiségükre nézve; a neveltetés. Ebből következik az is, hogy ha a megfelelő bánásmódban részesülnek, akár még többre is vihetik, mint a könnyebben kezelhető társaik. Kognitív képességeik gyorsabban fejleszthetők, jobb tanulmányi eredményeket képesek elérni, és a szociális életük is kiegyensúlyozottabb lehet.

Bármilyen is a lurkód vérmérséklete, egyet sosem szabad elfelejtened: bár részben adottságokról, a természet adta ajándékokról beszélünk, Ő csupán lenyomata a környezetének, így annak is, ahogyan Te bánsz Vele, ezért nem szabad haragudnod rá, ha nem úgy cselekszik, ahogy Te szeretnéd. Próbáld meg inkább megérteni.

 

Plézer Panna, 2018. szeptember 23.

 
 
 
Címkék:  

szülők és gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?