#baba#anya

Miért ellenállók a baktériumok az antibiotikumokra?

A New York-i Egyetem kutatói megfejtették, mitõl tudnak egyes baktériumok ellenállni az antibiotikumoknak. Az ok egy apró molekula.

A New York-i Egyetem kutatói megfejtették, mitől tudnak egyes baktériumok ellenállni az antibiotikumoknak. Az ok egy apró molekula, a nitrogén-monoxid, amely egyetlen oxigén- és egyetlen nitrogénatomból áll.

Az amerikai tudósok bebizonyították, hogy a NO molekula képes semlegesíteni azt a pusztító oxidatív hatást, amelyet a gyógyszer fejt ki a baktériumra. Az Evgeny Nudler biokémia professzor vezette kutatócsoport szerint a felfedezés alapján egyszerűen hatásosabbá tehetők kis adagokban is a meglévő antibiotikumok, és nincs szükség nagy költségek és kockázatok mellett új antibiotikumok kifejlesztésére.

A nitrogén-monoxidról 1987-ig csak annyit tudtunk, hogy egy légszennyező mérges gáz, akkor mutatta ki egy tanulmány - amelyet Nobel-díjjal jutalmaztak -, hogy a nitrogén-monoxid fontos fiziológiai funkciót tölt be az emlősök szervezetében.

Azóta kiderült, hogy a nitrogén-monoxid egy sor jelenségben játszik szerepet, olyanokban, mint a tanulás, az emlékezés, a vérnyomás szabályozása, a hímvessző merevedése, az emésztés, a fertőzések vagy a rák elleni védekezés.

Nudler már néhány évvel ezelőtt kimutatta, hogy a káros baktériumok a nitrogén-monoxidot mozgósítják az antibiotikumok keltette oxidatív stressz ellen – olvasható a Független Hírügynökség oldalán. A kutató új tanulmánya feltételezi, hogy a gyógyszerre érzéketlen baktériumokat sebezhetővé lehet tenni az antibiotikumokkal szemben olyan, forgalomban lévő gyógyszerekkel, amelyek blokkolják a baktériumokban és az emberi szervezetben a nitrogénmonoxid-képződést.

A tanulmány a Science című amerikai tudományos magazin legújabb számában jelent meg.

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?