JapánMegszüntetik a gyermek-szervátültetés tilalmát
A japán parlament alsó háza megszüntette azt a tilalmat, amely miatt 15 éven aluliakon eddig nem hajthattak végre szervátültetést. Az eddigi előírások szerint Japánban 15 év alattiak nem lehettek donorok. Így a szervátültetésre váró gyerekeket a szülők kénytelenek voltak külföldön megoperáltatni.
Japánban eddig felnőttek körében is ritka volt a szervátültetés, mert csak az lehetett donor, aki még életében hozzájárult, és még ekkor is szükség volt a hozzátartozók beleegyezésére is. Most a módosított törvény értelmében viszont megszűnik az előzetes írásbeli beleegyezés szüksége és a korhatár is. Csak akkor nem használják fel egy halott szerveit, ha életében írásban kifejezetten megtiltotta ezt. De a családtagok beleegyezésére továbbra is szükség lesz.
A módosított törvény az agyhalált mondja ki a halál jogi ismérvének. Japánban sok vallási csoport a szívműködés és a légzés leállását tekinti a halál kritériumának. Japánban 1997 óta szabályozza törvény a transzplantációt. Azóta mindössze 81 szervátültetést hajtottak végre a 127 milliós országban. A 306 milliós Egyesült Államokban évente több ezer ilyen műtétet végeznek, Európában is több százat.
A régen várt japán reformot az is meggyorsította, hogy az Egészségügyi Világszervezet jövőre a külföldieken való szervátültetés megtiltására tervezi felkérni a tagállamokat. Ezzel a szervátültetési turizmusnak akar véget vetni, vagyis a transzplantáció körüli visszaéléseket, a szervkereskedelmet akarja visszaszorítani – olvasható a Független Hírügynökség oldalán. Ausztrália, Nagy-Britannia és Németország már korábban közölte, hogy japán páciensek számára nem engedélyezi a szervátültetést.