Közös kincsünk a gyermekNemzeti Csecsemõ- és Gyermekegészségügyi Program
A program célja, hogy minden embernek azonos esélye legyen a testi-lelki egészségben megélt hosszú életre, a magas színvonalú egészségügyi ellátásra.
„Az egészséges megőrzésében, a gyógyulás lehetőségében ma meglévő hatalmas szociális, kulturális, területi különbségek leküzdését közös kincsünk, gyermekeink egészséges életéhez szükséges feltételek megteremtésével kell kezdenünk. Nem fogadhatjuk el, hogy a gyermekek hátránya már az anyaméhben megkezdődjön, hogy bár csökken, de még mindig a fejlett országoknál kétszer magasabb a koraszülöttek aránya és a csecsemőhalálozás, hogy még ma is olyan kórházban születik a gyermekek harmada, ahol nincs csecsemőosztály, hogy területileg nagy különbség van a gyermekek orvosi és sürgősségi ellátásának színvonalában. A gyermeki jogok nemzetközi chartájában foglaltakkal összhangban valljuk: Minden gyermeknek joga van az egészségre és a minél jobb egészségügyi ellátásra. Ezért a kormány felkérésére a gyermekegészségügyi szakma képviselői kidolgozták a „Közös kincsünk a gyermek” című Nemzeti Csecsemő- és Gyermekegészségügyi Programot.
A most kidolgozott gyermekegészségügyi program megvalósítása fontos, de csak egyik eleme az egészséges, biztonságos, boldog gyermekkor megteremtése érdekében eddig megtett és a jövőben szükséges lépéseknek. Hiszen tudjuk, ahol nagy a szükség – ott több a betegség és nehezebb a gyógyítás is. A 100 lépés programja éppen ezért a gyermekegészségügy fejlesztésén túl kiemelt célnak tartja a gyermeket nevelő családok anyagi feltételeinek javítását, a gyermekszegénység leküzdését, az egészsége, biztonságos lakókörnyezet biztosítását, az oktatás színvonalának emelését és esélykülönbségeinek mérséklését, és végül de nem utolsó sorban a család és a társadalom együttműködését, közös erőfeszítését.”- számol be az eum.hu.
A 2005 novemberében útjára indított gyermekegészségügyi program célja, hogy hazánkban több és egészséges gyermek szülessen, és gyermekeink családban, biztonságban és egészségben nőjenek fel, testileg és lelkileg felkészülten váljanak felnőtté.
A program letölthető az EÜM honlapjáról >> klikk ide: Közös kincsünk a gyermek - Nemzeti program gyermekeink egészségéért (pdf fájl) (1056 kByte)
Forrás: EÜM