#baba#anya

Kampány az agresszív játékok és tévémûsorok ellen

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat kommunikációs kampányban kívánja felhívni a figyelmet a televíziós csatornák műsoraiban tapasztalható agresszivitásra, különösen a durva és erőszakos jelenetekkel átszőtt filmekre, rajzfilmekre, számítógépes játékokra. A szervezet célja, hogy elsősorban a szülőkben és a pedagógusokban tudatosítsa az erőszakra épülő filmek, számítógépes játékok veszélyeit, valamint segítséget és tanácsot nyújtson nekik a gyermekek televíziós, internetes élményeinek feldolgozásához.

Figyelj a gyerekedre!

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat szeretné elérni, hogy a szülők és pedagógusok nagyobb figyelmet szenteljenek a gyermekekben és családokban kialakuló agresszió okaira és azok megelőzésére, megszüntetésére.

Köztudott, hogy a gyermekeket a televízióban és az interneten látottak erősen befolyásolják, s alakítják lelki fejlődésüket. Különösen a hátrányos körülmények között élő, érzelmileg is elhanyagolt gyermekekre veszélyesek az agresszív filmek, játékok, hiszen ők a gondoskodó szülő nélkül nem képesek egyedül megbirkózni az erőszakot sugalló vizuális élményekkel. A családban kialakuló erőszak egyik kiváltó oka szintén a média és számítógépes játékok.
Valójában minden gyermek számára fontos, hogy ha tévézik vagy számítógépezik, a pozitív értékeket közvetítő meséket nézze, a gondolkodást fejlesztő játékokat játssza, és nem utolsósorban hogy a szülők és nevelők elmagyarázzák, mi történik is valójában a filmekben, játékokban, hogy a gyerekek különbségeket tudjanak tenni képzelet, fikció, illetve a valóság között.
Minden gondos szülő és nevelő számára fontos, hogy a gyermekeket óvja és kiegyensúlyozott, boldog gyermekkort biztosítson számukra.

Gyilkoló filmek és számítógépes játékok

Amerikában végeztek a közelmúltban egy felmérést, ahol azt vizsgálták, hogy milyen hatással van a televízióban, a filmekben megjelenő erőszak a gyermekekre. Azokban a gyerekekben, akiknek rendezett a családi hátterük és a szociális helyzetük, az erőszakos filmek nézése általában kioltja az agressziót, míg a hátrányos helyzetű családok gyermekeiben felerősíti azt.

Hazánkban is végeztek hasonló kutatásokat a felnőttek körében: két budapesti kerület felnőtt korú lakosságának reakcióit vizsgálták egy erőszakos film bemutatása után. A bűnügyileg kevésbé problémás kerület lakóira erőteljesebb hatást gyakorolt a film, míg a másik kerületben, ahol magasabb a bűnesetek száma, kevésbé erőszakosnak ítélték a filmet. Utóbbiak \"tűréshatára\" magasabb, hiszen a való életben is ehhez hasonló hatások érik őket.
És mi történik azokkal a gyerekekkel, akik ilyen környezetben nevelkednek?

- Az elhanyagolt gyerekek, a rossz környék, a család alacsony jövedelme, a szülők alacsony iskolázottsága és a szociális rendellenességek jelentős összefüggésben álltak a televíziózással eltöltött idő hosszával a 14 éves korosztály esetében - mondta a New York-i Columbia Egyetem egyik hasonló témájú kutatásának vezetője. - Így hát mintaként maradnak a filmek, a rajzfilmek, amelyekben a megjelenő agresszivitás duplán veszélyes.

Az egészséges családmodell, illetve a család hiánya a televízióban és a számítógépes játékokban megjelenő erőszakkal párosulva olyan megoldásmódokat állít követendő példaként a gyermekek elé, amelyek ellentétesek a közösség normáival. Különösen káros ez kisgyermekkorban, amikor a gyermek még nehezebben tud különbséget tenni mesevilág, játék és valóság között. Ilyenkor történik meg, hogy a kisgyermek - bár nem akar fájdalmat és kárt okozni - brutálissá válik, hiszen azt hiszi, hogy minden magától visszaáll, a sebek pillanatok alatt begyógyulnak, mint a filmekben, játékokban.

Szerencsére a mesék nagy része általában nem agresszióval, hanem konfliktussal van tele, amelyek katarzis útján így-úgy, de feloldódnak, így akár még - szülői segédlettel - oktatóvá is válnak. Napjainkban azonban nagyon sok olyan film és számítógépes játék jelent meg, amely kifejezetten a brutalitás, az erőszak eszközeire épít, és sajnálatos módon ehhez még a felnőttek agresszív képi megvalósítása is párosul. Ha egy filmben még a pozitívnak tartott hős is lelki hadviselést emleget, és eltiporja, eltapossa ellenfelét, akkor mit várjunk a kisgyerektől, akinek ez a főhős lesz a példaképe, mert senki sem figyelmezteti, hogy nem ez a követendő példa?

Forrás: Origo

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?