#baba#anya

Gyermekbántalmazás elleni kampány indul

Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYEI) hosszú évek óta foglalkozik a gyermekbántalmazás, családon belüli erőszak témakörével. Most elkészült az Intézet munkatársai által kidolgozott módszertani levél, illetve oktató DVD.

Magyarországon évente 30 gyermek hal meg egyértelműen bántalmazás, elhanyagolás következtében. A Gyermekjóléti Szolgálatok gondozásába kerülő gyermekek 8 százaléka, mintegy 20 ezer gyermek szenved bántalmazástól és elhanyagolástól. Szakemberek szerint ott, ahol nagy a szegénység, könnyebben előfordulnak „balesetek” a gyerekkel. A gyermektraumatológiákon manapság szinte minden hónapban fordulnak elő bántalmazási nyomokat viselő, netán háztartási balesetben megsérült, vagy „csak” elhanyagolt gyermekek.

Többségük 5 éves kornál fiatalabb. Statisztikák szerint ebben a korban az összes törések több mint negyede szándékos agresszió következménye – írja az Orientpress. Az első életévben bekövetkező halálokok több mint 7 százaléka bántalmazás következtében jön létre, ezzel a második helyen áll a halálozási okok közt. A leginkább veszélyeztetettek között vannak a koraszülöttek, a valamilyen fejlődési rendellenességgel, sérüléssel világra jöttek, illetve az elsőszülötteket többször éri agresszió.

A gyermek megrázása a 0-3 éves korú gyermekeket érintő leggyakoribb bántalmazási forma. Általában a fáradt, kontrolljukat veszett szülők, gondozók okozzák ezt a sérülést. Elmondható, hogy a felnőttek nem is sejtik, hogy milyen súlyos sérüléseket okozhatnak ezzel a babáknak. Az ilyen bántalmazáson átesett babák jellegzetes kórképet mutatnak, melynek angol neve „Shaken Baby Syndrome” vagyis magyarul a „megrázott gyermek szindróma”. Jellemző, hogy a legsúlyosabb esetekben agyvérzés, gerincsérülés léphet fel, mely kb. 20%-ban a gyermek halálát okozza. A túlélők jelentős része maradandó károsodást szenved.

A gyermekbántalmazás megelőzése érdekében az OGYEI évek óta feladatának tekinti a gyakorlati információk minél szélesebb réteghez való eljuttatását. Az angolszász országokban sok éve szerveznek kampányokat „Sose rázd a kisbabádat” címmel. Az intézet számos nemzetközi szervezettel áll kapcsolatban, így jutottak hozzá az Ausztráliában évek óta használt felvilágosító anyaghoz, amely áll egy animációs kisfilmből és a hozzá kapcsolódó szóróanyagból - az ausztrál szervezet a szerzői jogokat fenntartja. A „Közös Kincsünk a Gyermek” Nemzeti Csecsemő és Gyermekegészségügyi Program keretében az intézet elkészítette a film és a szóróanyag magyar adaptációját. Az OGYEI szeretné felhívni a figyelmet a kórkép jelentőségére és az aktív felvilágosítással megakadályozni a gyermek megrázásából adódó súlyos szövődményeket. Ez a munka része az Országos Bűnmegelőzési Programnak is.

2010. május 03.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?