Egységes lesz a családtámogatási rendszer
Jövő év január elsejétől kétszeresére emelkedik a családi pótlék, az egy- és a kétgyermekes családoknál megszűnik a gyermekek után járó adókedvezmény, a többgyermekesek pedig évi 7 millió forintos jövedelem alatt vehetik azt igénybe. A családtámogatási rendszer átalakítását Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismertette a Parlamentben.
A jelenlegi háromelemű családtámogatási rendszerből kettő igazságtalan - jelentette ki a parlament hétfői ülésén napirend előtt tartott felszólalásában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormány által javasolt intézkedések célja, hogy egy mindenkit egyformán elérő, igazságos és méltányos családtámogatási rendszer jöjjön létre. A támogatások elsődleges célja a kormányfő szerint a gyermekszegénység csökkentése, emellett erősítenie kell a társadalmi összetartozást, valamint kiegészítő célkén meg kell hogy szűnjön a támogatások munkától távoltartó jellege.
Duplájára nő a családi pótlék
A kormányfő elmondta, az újonnan kialakítandó igazságos és egységes családtámogatási rendszer egyik eleme a kétszeresére emelt, egységes családi pótlék. A három forrásból elosztott támogatások helyett így minden gyermeket nevelő család azonos, lényegesen magasabb összegű családi pótlékot fog kapni jövedelemtől függetlenül, adómentesen.
Az egygyermekesek havi 11 ezer, a kétgyermekesek havi 12 ezer, a három- és többgyermekesek pedig gyerekenként havi 14 ezer forint családi pótlékra válnak jogosulttá.
Családi pótlék Új, egységes családi pótlék
Egygyermekes család 5100 11 000
Kétgyermekes család 12 400 24 000
Háromgyermekes család 23 400 42 000
További gyermekenként 7800 14 000
A megemelt családi pótlék összege tartalmazza a 13. havi családi pótlékot is, amit Göncz Kinga miniszter szerint az indokol, hogy a családok számára nagyobb biztonságot jelent a rendszeresen érkező nagyobb összeg, mint az évi egyszeri pluszjövedelem.
Több támogatást kapnak az egyedülállók
Gyermekenként 1000-1000 forinttal megemelt összegű pótlékot kapnak az egyedülálló szülők: az egygyermekesek havi 12 ezer, a kétgyermekesek gyermekenként havi 13 ezer, összesen 26 ezer, a három- és többgyermekesek gyermekenként havi 15 ezer forintot kapnak.
Megszűnik az egy- vagy kétgyermekes családok adókedvezménye
Az egy- és kétgyermekes családoknál megszűnik az adókedvezmény, de a családügyi tárca számításai szerint jövőre a megemelt családi pótlékkal együtt több támogatás jut el hozzájuk, mint idén. A három- vagy többgyermekes családoknál gyermekenkénti 4 ezer forint adókedvezményt lehet érvényesíteni akkor, ha a szülők jövedelme nem haladja meg a havi bruttó 280 ezer forintos határt. Efölött a jövedelem fölött degresszív módon lehet jóváírni az adókedvezményt, azaz a jövedelem emelkedésével a támogatás összege csökken.
Gyurcsány Ferenc szerint ez a rendszer csak a legmagasabb jövedelmű családoktól kér megértést, amelyeknél a szülők jövedelme együttesen meghaladja a 7 millió forintot. A miniszterelnök elmondta, az adóhatóság adatai szerint a gyermeket nevelő családok kevesebb, mint 5 százaléka tartozik ebbe a kategóriába.
Átalakul a legszegényebbek támogatása
A rendszeres gyermekvédelmi támogatás beépül az egységes családi pótlékba. Göncz Kinga családügyi miniszter a miniszterelnök beszéde után tartott tájékoztatón elmondta, az intézkedés célja, hogy megszűnjön a kérelemre, segélyként folyósított támogatás stigmatizáló jellege. A családi pótlékkal együtt így alanyi jogon juthatnak nagyobb összeghez a rászoruló családok.
Megmaradnak a rendszeres gyermekvédelmi támogatáshoz kötött egyéb juttatások, azaz az ingyenes tankönyv, a kedvezményes és az ingyenes bölcsődei, óvodai és általános iskolai étkezés. Ezen juttatásokra továbbra is azok a családok lesznek jogosultak, ahol az egy főre jutó jövedelem nem éri el a mindenkori nyugdíj minimális összegét.
A rendszeres szociális segélyben részesülők azonban a továbbiakban több támogatást kapnak akkor, ha gyermeket nevelnek. A miniszterelnök bejelentette, erre a célra külön 20 milliárd forintos gyermeksegélyezési alapot hoz létre a kormány. Göncz Kinga miniszter szerint a támogatás átalakítása lehetővé teszi, hogy az egyedi juttatások helyett a jövőben a háztartásokat tegyék a támogatás alapjává, ami szintén az alacsony jövedelmű családoknak kedvez.
Egy év után teljes állást vállalhatnak a szülők
Változatlan összegben jár majd a gyes azoknak a szülőknek, akik a gyermek egyéves kora után rész- vagy teljes munkaidős állást vállalnak. Göncz Kinga szerint ez az intézkedés szükséges ahhoz, hogy a gyermeket nevelő édesanyák több gyermek vállalása miatt ne szoruljanak ki hosszú időre a munkaerőpiacról. A jövedelembe beleszámító gyes azonban továbbra is adóterhet nem viselő járuléknak minősül, hozzásegítve ezzel a családokat, hogy megfelelő módon gondoskodhassanak a gyermek elhelyezéséről, amennyiben munkát vállalnak.
Járulékmentes marad a családi pótlék
A kormány elvetette azt a javaslatot, hogy a legkisebb gyermekek után több támogatást nyújt, a miniszterelnök szerint ugyanis ez inkább politikai mint szakmai vitát eredményezne. A kormányfő felszólalásából az is kiderült, a gyes önmagában adóterhet nem viselő járulék marad, és nem \"bruttósítják\" a gyermektámogatást, azaz nem kell adót vagy járulékot fizetni mindezen járandóságok után.
További információ az ICSSZEM honlapján.
Forrás: Magyarorszag.hu
Babanet hozzászólások(2 hozzászólás)
a cikk jó régi, ahogy Gyurcsány nevéből rájöhettél volna magad is