Egy boldog házasság – és egy boldog család - receptje
Mindannyian szeretnénk boldog párkapcsolatban, majd egy kiegyensúlyozott, élethosszig tartó házasságban élni, de sokszor mégis valahol elromlik az, ami valaha olyan jó volt… Mi lenne, ha nem utólag próbálnánk „megjavítani”, ami egyszer eltörött, hanem megelőznénk azt?
Unásig hallhattuk azt a tézist, hogy a gyermekek akkor boldogok, ha a szüleik azok, és hogy mindent eltanulnak tőlünk; akaratlanul is tovább öröklődnek a családi minták. Mégsem tudunk elég bölcsek lenni az agyonhajszolt hétköznapokban ahhoz, hogy valóban figyeljünk egymásra. Pedig kettős fontosságú, hogy mi, szülők jól érezzük magunkat abban a kapcsolatban, amiben élünk, hiszen nem csak a saját jelenünk és jövőnk függ rajta, hanem a lurkóinké is.
Hogy miben rejlik a jó párkapcsolat titka?
Pont ugyanabban, amiben maga a boldogság csodája: sok-sok apró gesztusban, pillanatban, élményben, és rendszeresíthetünk olyan szokásokat is, amik segítségével megmaradhat a házasságunk – és ezzel együtt a családi kötelékeink – intimitása is. Íme, 5 tipp ezek közül:
- Ünnepeljétek meg együtt a sikereket. Kutatások szerint a válások egyik fő okozója az, hogy az emberek gyakrabban osztják meg egymással a negatív híreket, és többet „csámcsognak” rajtuk közösen, mint a jó híreket. A mókázáson, nevetésen alapuló egyszerre baráti és szerelmi kapcsolatok jövője sokkal biztosabb. Persze nem csak egymás örömein osztozhattok, vonjátok be a gyerkőcöket is! Minden jó jegy vagy sporteredmény okot adhat egy kis dicséretre, ünneplésre.
- Az arány legyen 5 az 1-hez. A fentiek alapján azt is megállapították a szociológusok és a pszichológusok, hogy öt pozitív pillanat képes semlegesíteni egy rosszat. Nyilván nem arra célzunk, hogy rögeszmésen számolgatni kellene a negatív és pozitív élményeket, gondolatokat, szavakat a nap folyamán, de egy nagyjábóli arányt azért fel tudsz állítani, ha megállsz egy percre és elgondolkodsz. Tehát, ha úgy érzed, hogy a mai napodban nem volt elég „jó energia”, ülj le a pároddal vagy akár az egész családdal egy vígjáték elé, vagy játszatok valamit.
- Ne adj alább az elvárásaidból. Bár sokan úgy vélik, hogy egy jó kapcsolathoz fontos, hogy mindkét fél kompromisszumot kössön, nem biztos, hogy minden áron lejjebb kell adni az elvárásaitokból. Ez alatt inkább magával a házassággal, az együtt töltött minőségi idővel kapcsolatos magas színvonalat értjük, nem pedig a másik személyével kapcsolatos követelményeket. Tehát, például akik úgy állnak hozzá egy hosszútávú kapcsolathoz, hogy x hónap, vagy év után úgyis elvész a romantika, gyerekek mellett úgysem lehet kettesben programokat szervezni, azoknak sokkal kisebb az esélyük erre, mint azoknak a pároknak, akik évek múltán is szerelmesen andalogva képzelik el magukat.
- Ápold a kapcsolatot a rokonaiddal és a barátaiddal is. Ez a pont kulcsfontosságú, mert sokan esnek abba a hibába, amikor megtalálják életük párját, hogy a világuk beszűkül, onnantól kezdve már csak a kettejük köteléke létezik. Az intimitás és a belső bizalom nyilvánvalóan nagyon hangsúlyos egy párkapcsolatban, azonban az egészséges egyensúly nem borulhat fel: természetes vágyunk másokkal is kommunikálni, tanulni, figyelmet, szeretet adni és kapni. És kellenek a külön töltött órák is!
- Ne a másiktól várd, és ne rá bízd a saját boldogságodat. Igen, ez is egy manapság oly sokat ismételt tézis, de mit is jelent valójában? A boldogságkutatók szerint az olyan életesemények, mint a házasságkötés vagy egy gyermek megszületése csak ideig-óráig képesek örömmel eltölteni az embert – még akkor is, ha ez az időszak egészen hosszan elnyúlik, akár hónapokig vagy évekig is-, de az igazán tartós boldogság kulcsa mégis önmagunkban rejlik. Abban, ahogy a világra tekintünk, abban, hogy mit hozunk ki adott élethelyzetből. Senki sem rakhat akkora terhet a párjára, hogy Őt tartsa felelősnek a saját jóllétéért, gondolj csak bele, mennyire megpecsételné ez a szerelmeteket.
Mondanunk sem kell, hogy a fentiekkel együtt járó rendszeres szexuális élet és az izgalom fenntartásának képessége is remek módszerek a tartós, kiegyensúlyozott partnerkapcsolat fenntartására.
BorítóPhoto by Kelly Sikkema on Unsplash
Plézer Panna, 2018. augusztus 21.