Decemberi tündérország
December van. Annyi minden kavarog ilyenkor a fejekben, a szívekben.Mindjárt itt a karácsony, mindjárt itt a Szilveszter. Sok a dolog, sokaz intézni való, sok a gond a közelgő ünnepek előtt. Érdemes kicsitlassítanunk. Mert könnyen elszalad mellettünk a „lényeg", ha nemfigyelünk.
Azt szokták mondani, gyerek nélkül nincs igazi karácsony. És valóban,semmivel sem pótolható azoknak a reményteli, csillogó tekinteteknek, acsodaváró gyerekszempároknak a látványa. Az ember maga is gyerekkéválik abban a pillanatban, amikor őket látja. Hit, bizalom, szeretet,döbbenet, boldogság - s egy kis ijedtség is, hát persze – ki tudnáfelsorolni mindazt, amit a kicsik szemében felfedezhet a figyelmesfelnőtt szemlélő.
Ugye Te is láttál már ilyen csodaváró-csodalátó gyerekszempárokat kedves Olvasó?Talán könny szökött a szemedbe, talán eszedbe jutottak régikarácsonyok, nagyszülők, akik már rég elmentek, de egykor veled álltakott a nagy fa körül, és együtt énekeltétek a Mennyből az angyalt, aCsendes éjt.
Csillogó, reményteli gyerek tekintetek, akik számára a világlegtermészetesebb dolga, hogy anya bemehet segíteni az angyaloknak,mert az angyalok szeretik az édesanyákat, nekik megengedik, hogysegítsenek a karácsonyfa díszítésében, a csomagok elrendezésében.
Mennyire jó látni azt a hitet, tisztaságot, örömet a gyerekekszemében! És mennyire jó lenne, ha felnőttként húsz-harminc év múlva,édesapaként vagy édesanyaként ugyanilyen hittel, örömmel és tisztatekintettel várnák a decembert. Mert jó készülni a karácsonyra, jófeldíszíteni a környezetünket – és persze a szívünket.
A hagyományokban az a csodálatos, hogy időről időre megismételjük arituálét, időről időre újrateremtjük a csodát: mézest sütünk, dióttörünk, gyertyákat gyújtunk, ajándékokat gyártunk.
Kodály Zoltán, aki ebben az évben advent idején, 2007. december 16-ánlenne 125 éves, az egyik legnagyobb magyar zeneszerző, zenetudós,népzenekutató - népzenegyűjtőnk szerint "Kultúrát nem lehet örökölni.Az elődök kultúrája egy-kettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra megújra meg nem teremti magának."
A hagyomány a kultúránk része. A hagyomány ismétlődés, az ismétlődésbiztonságot ad. Harmóniát, békességet. Ezért ragaszkodunk ahagyományokhoz olyan sokan, ezért maradtak meg évszázadokon át.Vigyázni kell rájuk.
Mert a hagyomány gyakorlása boldogságot ad nekünk. Nincs más dolgunk,mint ápolni egy kicsit és ellent tartani annak, amit ránk zúdítanak avilágból.
Tudom, hogy nehéz. Rafinált, cinikus, pénzhajhász reklámhadjáratokközött a karácsonyra felkészülni, annak igazi üzenetét megértenivalóságos művészet, de talán épp ezért legyünk ebben a néhány hétbenmindannyian művészek!
Vagyis lássuk kicsit másképp a világot! Éppúgy, mint a művészek!Bátran, szabadon, merészen! Találjuk ki azt a bizonyos decemberitündérországot, amiben nincs idegeskedés, nincs kapkodás, nincsveszekedés – harmónia, békesség, biztonság van.
Azt a bizonyos decemberi tündérországot mi teremtjük meg, bennünklakozik. Nem tudjuk megvásárolni, ezt nem pénzért adják…
Vegyük ölünkbe a gyerekeinket és mondjunk el nekik eggyel több mesét,mint amennyit szoktunk.
Énekelgessünk esténként mosogatás, pakolás, ágyazás, fürdetés közben agyerekekkel karácsonyi énekeket. Ha nem emlékszünk a szövegre,dúdoljuk a dallamot, előbb-utóbb be fog ugrani a szövegfoszlány, ígymár könnyebb utánanézni!
Ha már Kodálynál tartottunk, ne felejtsük el a mester egy másikrendkívül fontos üzenetét: „Az anya nemcsak a testét adja gyermekének,hanem a lelkét is a magáéból építi fel!"
Énekeljünk, ne szégyelljük megmutatni a hangszíneket, a játékosságot.Bátran keressünk mondókákat, énekeket, ölbeli játékokat sorológyűjteményeket a könyvtárakban vagy az interneten – de ha tehetjük,keressünk olyan közösségeket, ahol megszólalnak a gyerekdalok, amondókák, az ölbeli játékok,a népdalok, hiszen a magyar népdal a mizenei anyanyelvünk.
Törjünk meg minden este 20 szem diót, gyűjtsük a karácsonyisüteményhez valót – ha elfogy a konyhaasztalnál, az sem baj, a mézbemártogatott diónak ki tudna ellenállni?
Rajzoljunk, fessünk velük hétvégenként, vagy esténként – ahogyráérünk, és kedvünk van. Mikulást, angyalt, karácsonyfát, betlehemet –bármit. Nem az a fontos, mit, és az, hogy szép –e vagy sem. A fontosaz, hogy együtt készítsük, hogy rájuk figyeljünk, hogy adjunk nekikegy-egy órát magunkból.
Ne verjük magunkat nagy költségekbe! Ne változzunk át dekoratőrökké,lakberendezőkké, takarítónőkké, szakácsokká, cukrászokká, virágkötőkké– hiszen mi elsősorban szülők vagyunk, és elsősorban erre aminőségünkre van szüksége a gyermekeinknek!
Hazay Tímea
Ringató foglalkozásvezető, pedagógus
A Babanet ajánlásával:
RINGATÓ zenepedagógiai foglalkozások országszerte.
A program vezetője: Gállné Gróh Ilona.
www.ringato.hu