GYES és GYED változásokBõvítik a bölcsõdei férõhelyeket
A kiegészített törvény szerint a GYES időtartama három évről két évre csökken, a GYED-re pedig csak azok lesznek jogosultak, akik 180 nap helyett 365 nap biztosítási időtartammal rendelkeznek. Az eredetileg tervezett változtatások mellett a törvényt most kiegészítették azzal, hogy a kormány köteles beszámolni a bölcsődei férőhelyekkel és a részmunkaidős foglalkoztatással kapcsolatos intézkedése-
iről is.
Ismét megszavazta az Országgyűlés a GYES, GYED és a családi pótlék változásával kapcsolatos törvénymódosítást, amelyet először május 25-én fogadtak el a képviselők, az államfő viszont nem írta alá. Sólyom László akkor megfontolásra visszaküldte a törvényt, mert fontosnak tartotta, hogy az anyák továbbra is szabadon dönthessenek a munkába való visszatérésről. Ezért szerinte pozitív, ösztönző intézkedésekre van szükség, de nem olyanokra, amelyek kényszert jelentenek. Ilyen lenne a bölcsődei férőhelyek számának növelése, a családi napközik létesítésének támogatása, a részmunkaidős munkavállalás támogatása, és az internetes távmunka ösztönzése.
Az elmúlt hetekben a jogszabályt kiegészítették azzal, hogy milyen feladatai vannak a kormánynak a következő hónapokban, például a bölcsődei férőhelyekkel kapcsolatban. Eszerint a kormánynak október 15-ig tájékoztatnia kell az illetékes parlamenti bizottságot, mi mindent tettek a férőhelyek bővítéséért, a részmunkaidős foglalkoztatás bevezetéséért, illetve milyen szabályokon változtattak az ellátásnál.
Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára a Független Hírügynökségnek elmondta: nyáron dolgozzák ki a bölcsődei férőhelyek bővítésének tervét. Erre a célra körülbelül 13 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre, a bővítéssel kapcsolatos pályázatokat várhatóan ősszel írják ki. Újragondolják az ellátórendszer szabályozását is, mivel bizonyos előírások elavultak már, egy részük még a 60-as, 70-es évekből származik.
A férőhelyek számát elsősorban a nagyvárosokban növelnék, kisvárosokban és falvakban az óvodák és bölcsődék integrációját, valamint az óvodák és bölcsődék egységes működtetését támogatnák. A két megoldás nem ugyanaz: ott, ahol nem kötelező bölcsődét működtetni, de van óvoda, megengednék, hogy külön bölcsődés csoportok legyenek. Ahol pedig se bölcsőde, se óvoda nincs, lehetővé tennék egységes óvoda-bölcsőde működtetését.
A tervek között szerepel az is, hogy a közszférában kötelezően fel kellene ajánlani részmunkaidős állást azoknak az anyáknak, akik 2 éves gyermekük mellől mennének vissza dolgozni. Egy évig ezeket a dolgozókat nem lehetne elküldeni, illetve a részmunkaidős ajánlatot nem lenne kötelező elfogadniuk, 8 órában is visszamehetnek dolgozni, ha meg tudják oldani gyermekük elhelyezését.
A versenyszférában foglalkoztatási támogatásokkal ösztönöznék a szülésről visszatérő nők alkalmazását. Az ezzel kapcsolatos szabályozást még nyáron kidolgozhatják - mondta az államtitkár. A START-kártya programját ugyancsak úgy bővítenék, hogy még több édesanyát foglalkoztassanak a munkaadók ezzel a kedvezménnyel.
A megszavazott, eredeti törvényben egyebek mellett az szerepel, hogy a GYED-jogosultsághoz szükséges biztosítási viszony ideje 180 napról 365-re emelkedik, a GYES időtartama pedig háromról két évre csökken. A GYES esetében az ikerterhesség kivételt jelent, ebben az esetben tovább jár ez a pénz, illetve akkor is, ha a gyermek tartósan beteg vagy fogyatékkal él.
A GYES- és GYED-változások a 2010. április 30-a után született gyermekek esetében lesznek érvényesek. A két, biztosítási időhöz kötött juttatás, azaz a terhességi-gyermekágyi segély (TGYÁS) és a gyermekgondozási díj (GYED) jogosultsági ideje 180 napról 365-re emelkedik. Ez azt jelenti, hogy a kismamának minimum 365 nap biztosítási viszonnyal kell rendelkezniük ahhoz, hogy kapjanak TGYÁS-t, majd GYED-et.