#baba#anya

Betegjogi konferencia

2003 november 7-én betegjogi konferenciát  rendezett  az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a Szószóló Alapítvány és a Velencei-tó–Vértes Barátok Köre.
 A konferencia a nem bennfentes számára a problémát több szempontból közelítő és informatív volt, személyes elemekkel gazdagítva.

Dr. Kapócs Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal főosztályvezetője kifejtette,  miért értékelte a betegjogi helyzetet 10-és skálán 3-ra (Kossuth rádió, Hangos recept). Az egészségügyi törvény - némileg előreszaladó formában – a betegjog köré épült. A betegjogokról az EU-nak nincs tételes jogszabálya, a tagországokban is csak Finnországban szabályozza jogszabály a betegek jogait, ugyanakkor a betegjogok védelme az EU-ban a fogyasztóvédelem körébe tartozik.
Kapócs Gábor úgy vélte, 5-10-15 éven belül jelentős javulás, betegközpontú egészségügyi rendszer várható. A betegjogi helyzet nem csak és nem alapvetően anyagiak kérdése. Ami legjobban hiányzik: a tájékoztatás, empátia, a jó szó.
Dr. Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa  arra hívta fel a figyelmet, hogy az Alkotmánybíróság állásfoglalása szerint az egészségügyi ellátásra nem érvényes a “non-derogation”, nem romolhat elv (ellentétben pl. a természeti környezettel).
Ez azért is fontos, mert ahogy Dr. Varga Imre, a Medicina 2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnökének előadásából kiderült, a magyar társadalom szerzett jogként kezel olyan ellátásokat, amelyek sokkal gazdagabb országokban sem járnak a betegnek. Pl. Magyarországon a szakorvoshoz eljutás ideje néhány óra lehet olyan  - nem sürgős - esetben, ami Angliában, Svédországban több hónap is lehet.

Különböző szempontból foglalkozott  a “műhiba perekkel” Dr. Ribai Csilla bíró és Dr. Harmath György, a Madarász utcai kórház igazgatója.
A bírónő esetekkel illusztrálva világította meg, hogy milyen alapon lehet kártérítési keresetet indítani egészségügyi szolgáltató ellen.  Érdekesség, hogy a Legfelsőbb Bíróság állásfoglalása szerint a törlőkendő stb. betegben felejtése ma már nem tartozik a műtéti kockázatok körébe.
Dr. Harmath György a kórházak szempontjából kedvezőtlennek ítélte az elmúl évek változásait: megváltozott bírói gyakorlat (a perek 2/3-t a felperesek nyerik), műhiba perekre szakosodott ügyvádi irodák jöttek létre, a szakértői munka problémái, a kereset illetékmentessége. A biztosítók kezdenek kivonulni erről a területről, ma már számos kórháznak nincs biztosítása.

És egy apró szubjektív megjegyzés: a konferencián ajándékba kapott könyv megítélésem szerint nem kellő alapossággal és meglehetősen elnagyolt társadalomképpel közelít a témájához: Hálapénz- orvosi praktikák. A sztorikat olvasva az volt az érzésem, hogy ilyen stílusban kocsmaasztal mellett szokás mesélni.
IG

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?