Az értelmi fogyatékkal élõk diszkriminációja csökkenthetõ
A fogyatékkal élők diszkriminációja elleni küzdelem társadalmi befektetés, ami rövidtávon az érintettek számára előnyös, de hosszú távon mindannyiunk érdekét szolgálja - hangsúlyozta Rauh Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium esélyegyenlőségi szakállamtitkára a Common Voice Network projekt budapesti zárókonferenciáján.
A fogyatékkal élőkkel szembeni diszkrimináció csökkentésének lehetőségeit vizsgáló Common Voice Network egyéves projektjén a Kézenfogva Alapítvány bolgár, észt, román és macedón partnerszervezeteivel közösen dolgozott. A program során az öt résztvevő országban - Bulgária, Észtország, Macedónia, Magyarország és Románia - a hatályos antidiszkriminációs jogszabályokat és azok gyakorlati alkalmazását vizsgálták – írja a Független Hírügynökség. A kutatások eredményei alapján szakmapolitikai javaslatot dolgoztak ki a jogalkotó és jogalkalmazó szervek számára, amely öt fő területen segítené a diszkrimináció csökkentését, illetve megelőzését. Többek közt a gondnoksággal, illetve a fogyatékos emberek jogaival kapcsolatban fogalmaztak meg ajánlásokat.
A projektet vezető Kézenfogva Alapítványt 1993-ban hozták létre. Célja, hogy javítson a magyarországi értelmi fogyatékos, halmozottan fogyatékos és autista gyermekek és felnőttek, illetve hozzátartozóik, segítőik és a velük foglalkozó szakemberek, civil szervezetek helyzetén.