Az apa depressziója kihat a gyerekre is
Azoknál a gyerekeknél, akiknek apja mentális problémával küszködik, nagyobb eséllyel alakul ki pszichiátriai vagy viselkedési zavar – olvasható a BBC hírportál egyik cikkében.
Azoknál a gyerekeknél, akiknek apja mentális problémával küszködik, nagyobb eséllyel alakul ki pszichiátriai vagy viselkedési zavar – olvasható a BBC hírportál egyik cikkében.
Bár a lelki egészség szempontjából legtöbbször az anya és gyermeke kapcsolatát vizsgálják - hiszen a legtöbb társadalomban az anya feladata a gyereknevelés és a gyerek gondozása -, az Oxfordi Egyetem kutatói szerint különösen a fiúk mentális fejlődésére az is nagy befolyással bír, ha apjuk depressziós vagy alkoholista.
Az apák szerepe tehát alulértékelt, pedig a gyerekek mentális fejlődésére az apának nagyobb hatása van, mint az eddig gondoltuk volna. A kutatásból az derült ki, hogy a legtöbb férfinál a pszichiátriai problémák ráadásul általában éppen abban a korban nyilvánulnak meg először, amikor apává válnak, azaz 18 és 35 éves koruk között - írja a cikk.
Ha a baba születése utáni nyolc hétben az apa a depresszió jeleit mutatja, akkor az eredmények szerint a gyereknek 10-20 százalékkal nő az esélye arra, hogy később valamilyen viselkedési vagy érzelmi zavar lép fel nála.
Egy tinédzser korú gyereknél is nagyobb valószínűséggel alakulnak ki lelki bajok, például depresszió és szuicid viselkedés, ha az apja depressziós.
A férfiak két százaléka szenved generalizált szorongásos zavartól, amely az életkörülmények miatti túlzott szorongást, nyugtalanságot és feszültséget jelent. Ha a szülőknél jelentkezik ez a zavar, gyermeküknek dupla esélye van arra, hogy később nála is kifejlődik.
Már korábbi vizsgálatok során is találtak összefüggést az apa alkoholizmusa és a gyerekek agresszív, destruktív, bántalmazó viselkedési zavarai között. De az apai alkoholizmus összefüggésbe hozható a – főleg fiú - gyerekek kedélyállapotában beálló zavarokkal, a depresszív tünetekkel, a rossz iskolai teljesítménnyel, az alacsony önértékeléssel és a kapcsolatteremtési nehézségekkel is.
Azok a kamaszok pedig, akiknek szülei bipoláris (mániás depressziós) zavarral küzdenek, tízszer nagyobb eséllyel válnak maguk is bipolárissá, mint egészséges szülőkkel rendelkező kortársaik, és háromszor-négyszer nagyobb eséllyel jelentkezik náluk más pszichiátriai betegség is.
Az oxfordi kutatók vezetője, prof. Paul Ramchandani pszichiáter elmondta, hogy több kutatásra lesz szükség ahhoz, hogy kiderüljön: a gyermek fejlődésére hogyan hathatnak még az apák mentális zavarai.
Hangsúlyozta:”Az apák egyre több helyen, egyre jobban kiveszik részüket a gyermeknevelésből, mint azelőtt. Az elmúlt években nem tulajdonítottak nagy hatást az apa távollétének vagy depressziójának. Ezután viszont még inkább meg kell tudnunk, milyen egyéb hatással lehet a gyerekek fejlődésére az apák lelki problémái és zavarai.”