A szuperhősök is sírhatnak: egy svéd grafikus rendhagyó színezői
A fiúk ne sírjanak, a lányok meg csak legyenek szépek - épp itt az ideje leszámolni ezekkel a már gyermekkorban beégetett nemi sztereotípiákkal, egy svéd édesanya épp ezért olyan letölthető képregényeket készít, amiben a szuperhősök is sírnak és a királylányok is vagány csajok.
Linnéa Johansson, svéd illusztrátor és édesanya 3 éves kisfiánál egy napon azt látta, hogy a gyermeke csak nyeli a könnyeit, kérdésére, hogy miért, azt válaszolta, azért nem fakad sírva, mert a szuperhősök sem sírnak. Ennél a pontnál vágott bele minden szempontból üdvözlendő projektjébe: a nemi sztereotípiákat megkérdőjelezve olyan képregényeket készít, amiben ismert szuperhősök úgy is láthatók, amilyennek nem feltétlenül látják a gyerekek, a szuperhős is lehet sérülékeny, érzelmes, süthet sütit is, na meg a macskákat is kedvelheti.
"Mint képregény-rajzoló és képregényekért rajongó valaki, tudom, hogy a szuperhősök érzelmesek és komplex karakterek, a probléma az, hogy a gyerekeknek készült verzióban csak az agressziót és az erőszakot látják", írja Linnéa a blogján.
Nem meglepő egy ilyen kezdeményezés egy svéd nőtől (jelenleg egyébként Norvégiában él), hiszen sokat hallunk a svédek, számunkra tabudöntögetőnek tűnő hozzáállásáról a nemi szerepekkel, sztereotípiákkal kapcsolatban, pl. egy, a nyelvükben korábban nem létező, nemsemleges harmadik személyű névmás elterjesztésén is dolgoznak. Amiért zseniális Linnéa kezdeményezése, az az, hogy pontosan azt a korosztályt célozza nyelvfüggetlenül, ahol még lehet mit tenni, hogy ki se alakuljanak ezek a sztereotípiák.
Nemi egyenlőség
A nemi egyenlőségi mutató (GII) azt mutatja, hogy Svédország vezeti a világot a nemi egyenlőség területén, a reprodukciós egészségügy kompozit indexe, az iskolázottság évei, a parlamenti képviselet és a munkaerő piaci részvétel alapján mérve. Svédországot a nemi egyenlőség sorrendjében Hollandia, Dánia, Svájc, Finnország, Norvégia, Németország Szingapúr, Izland és Franciaország követi.
Forrás: Az Emberi fejlettségi jelentés c. kiadvány az Egyesült Nemzetek Szervezete Fejlesztési Programjának független éves publikációja, United Nations Information Service
Egy másik tanulmány a témában:
A hagyományos sztereotípiák jelentik továbbra is a legnagyobb kihívást a nemek közötti egyenlőség számára az oktatás terén (Európai Bizottság, 2010.)
Kép forrása: LimpAn
Sorozatának címe Super Soft Heroes: egy egész színezőfüzet készült el, ami ingyenesen letölthető az oldaláról, a következő a sorozat a Super-strong Princesses lesz, amiben várhatóan az erős, vagány lányokat láthatjuk különböző helyzetekben.
Nagyon jó lehetőség arra, hogy érzékenyen és a gyerek számára megfelelő kontextusba helyezve már nagyon korán meg tudjuk nekik mutatni, hogy mindannyian érző lények vagyunk és se sírni, se gyengének lenni nem ciki, hogy az erő, a vagányság nemfüggetlen dolog. Mindannyiónknak megvan a joga olyannak lenni, amilyenek szeretnénk lenni, a tolerancia, az empátia tanulható és tanítandó. Fontos, hogy megértsék, hogy egymás elfogadása nélkül nagyon nehéz békében élni és itt nagyon sok múlik a szülőkön: az előre kategorizáltság megfoszthatja őket attól a szabadságtól, hogy felismerhessék, valójában milyenek ők, milyenek szeretnének lenni, legyen az nemi-, vallási hovatartozás.
A hölgy Facebook-oldalát itt találjátok, a weboldaláról pedig letölthetőek a színezők (angol szöveg mindenhol található).
Töltsétek le, használjátok, osszátok és beszéljetek a tm
Szerinted segít egy ilyen típusú kifestő, hogy önálló, autonóm személyiséget nevelj?
Ha megosztanátok kapcsolódó történeteket, a szerkeszto@babanet.hu címre várjuk - biztosan mindannyian találkoztok a témával a hétköznapokban ilyen vagy olyan formában.
Kép forrása: LimpAn
Kép forrása: LimpAn
Forrás: Good
Kovács Andrea, 2015. március 25.