#baba#anya

A majmok is szeretik a nagyobb jutalmat

Képesek tanulni tévedéseikbõl a majmok, és játékban hajlandók kockázatot is vállalni a nagyobb nyeremény reményében.

Képesek tanulni tévedéseikből a majmok, és játékban hajlandók kockázatot is vállalni a nagyobb nyeremény reményében, állapították meg amerikai kutatók. Ezek szerint a majmok is képesek "mi lett volna, ha" típusú gondolkodásra.

A Duke Egyetem tudósai Ben Hayden vezetésével majmokat tanítottak be arra, hogyha a számítógép képernyőjén zöld négyzetet látnak, akkor nagy értékű jutalom vár rájuk, ha más színűeket, akkor csekélyebbek. Utána viszont a majmoknak 8 egyenlő fehér négyzet közül kellett választaniuk. Ha eltalálták azt a fehér négyzetet, amelyik mögött a zöld volt eldugva, akkor nagyobb adag gyümölcslét kaptak.

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a majmok képesek-e olyan absztrakt gondolkodásra, amely révén az emberek fontolóra tudják venni cselekedeteik lehetséges következményeit, illetve az események eltérő kimenetelét. Ezért a majmoknak - a jutalom gyümölcslé átadása után - megmutatták, milyen ajándék rejlett a többi fehér négyzet mögött. Vagyis a majmok rögtön megtudhatták, mit nyerhettek volna, ha más négyzetet választanak.

Közben pedig a tudósok figyelték a majmok agyának azt a részét, amely a döntéshozásban játszik fontos szerepet. Arra az eredményre jutottak, hogy az idegsejtek a jutalommal arányosan reagáltak. Minél értékesebb volt a jutalom, annál erősebb volt az idegsejtek reagálása. Ugyanezt tapasztalták a kutatók akkor is, amikor megmutatták majmoknak, hogy milyen jutalmat mulasztottak el – olvasható a Független Hírügynökség oldalán.

Ezután a tudósok azt vizsgálták, hogy ez az agyi mechanizmus mennyire segítheti a majmokat a tanulásban. Ezért a zöld négyzetet vagy mindig állandó, vagy valamilyen szabály szerint változó helyre rejtették el, például mindig eggyel odébb vitték. A majmok valószínűleg észrevették a törvényszerűséget, mert lényegesen többször választották a zöld négyzetet rejtő kockát, mint amennyi a véletlen számlájára lenne írható.

De olyan négyzetre is többször böktek, amely ugyan a felfedezett törvényszerűség szerint nem lett volna nyerő, ám az előző menetben - amikor nem azt választották - a legnagyobb jutalmat rejtette.

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?