A fiúk fejlődésének 3 szakaszát minden szülőnek ismerni kellene a pszichológusok szerint
Szülőnek lenni nem könnyű, és nem csak arról szól, hogy mit adjunk enni vagy milyen ruhát adjunk gyermekünkre, hanem jóval több ennél. A lányok és a fiúk fejlődése eltérő utat jár be. A fiúknak egyszerűen több figyelemre van szükségük, mint az ellenkező neműeknek. Pszichológusok és a fejlődéssel foglalkozó specialisták 3 fejlődési szakaszt különböztetnek meg a fiúk fejlődésében, melyeket nagyon fontos átgondolni és figyelembe venni, ha gyermeket vállalunk.
1. Születéstől hatéves korig
Egy csecsemő csak csecsemő a nemétől függetlenül. Szeretik, ha játszunk velük, ölelő karjainkba vesszük őket, vagy ha beszélünk hozzájuk – alapvetően az érdeklődésünket szeretnék felkelteni. Ahogy fejlődnek, a fiú babák különböző tevékenységeken keresztül fedezik fel a körülöttük levő világot, és nagyon fontos, hogy ebben segítségükre legyünk. Erich Fromm szociálpszichológus kutatása rámutat arra, hogy milyen jelentős szerepe van a szülőnek a fiúk korai fejlődésében.
- az anya depresszióban szenved, az jelentősen hat gyermekére, mert az élet szeretete az anyáról a fiúra száll
- a fiúknak különösen szükségük van a szüleik együttérzésére, melyben az anyák szerepe ebben többnyire a szerető és gondoskodó szülő. Ez rendkívül fontos, mert a gyermek ezáltal érzi, hogy szeretik, ami magabiztossá teszi
- az apa a tekintély, aki a fiú számára azt a személyt testesíti meg, akire hasonlítani akar, akitől megtanulja, mi a jó és mi a rossz
- az anyai szeretet feltétel nélküli, mert az anyák szeretik a gyermeküket csupán létezésükért, ezzel szemben az apáknál egészen más a helyzet. Az ő szeretetüket ki kell érdemelni helyes cselekedetekkel, viselkedéssel. Ezáltal tanulja meg a fiúgyermek az alapvető szabályokat, az erkölcsöt. Ha nincs meg ez az egyensúly, a fiú vagy nárcisztikus személyiséggé vagy kegyetlen emberré válhat.
2. 6-12 éves korig
Ebben a korban tudatosul egy fiúban nemi szerepe és elkezdik érdekelni a fiús tevékenységek. Peggy Drexler, Ph.D pszichológus szerint érdemes átgondolni az alábbi pontokat, ha fiú gyermeket nevelünk:
- a fiúk bizony fiúk, és ezt fontos tudomásul vennünk. Ne akarjuk gyermekünket megóvni olyan tevékenységektől, melyeket túl férfiasnak vagy agresszívnek találunk, hanem fogadjuk el, hogy ez teljesen normális. Értékeljük fiunk férfias viselkedését, miközben ösztönözzük fejlődését, függetlenedését és kalandvágyát. Ha ugyanis egy olyan játékfegyverrel vagy erőszakos videójátékkal akar játszani, amit ellenzünk, úgyis meg fogja találni annak módját, hogy kipróbálja, játssza.
- fontos tiszteletben tartani az egyéniséget, mert a fiú kifejezésnek nincs pontos definíciója. Eltérő módokon is kifejezésre lehet juttatni a férfiasságot, amibe nőiesebb tevékenységek is bőven beleférnek
- ösztönözzük, hogy minél több dolgot kipróbáljon, érdeklődjön. Nagy probléma sok szülő tekintetében, hogy azt gondolják, gyermeküknek olyannak kell lennie, mint amilyenek ők, valamint az érdeklődési területeknek is egyezniük kell. Fontos azonban a fiúkat arra ösztönözni, hogy vegyenek részt olyan tevékenységekben, melyek életüket gazdagítják és segítenek, hogy megéljék, szabad választásuk, döntésük van bizonyos dolgokban.
- ne legyenek a nemekhez kapcsolódó elvárásaink. Peggy Drexler megfigyelése szerint, a fiúk, akik nincsenek nemi szerepekbe kényszerítve, sokkal függetlenebbek, nyitottabbak és szexuálisan toleránsabbak, mint társaik.
- fontos a fiúknak megtanítanunk, hogyan kezeljék a kritikát, valamint azt is, hogy hogyan tud kiállni önmagáért anélkül, hogy túlzottan agresszívvé válna.
3. 14 éves kortól
Ez az az időszak, amikor a fiúból tinédzserré válik. Ekkorra jellemzőek a hormonális változások, amiért idegessé és agresszívvé válhatnak. De ezeket az energiákat, megfelelő módon, jó dolgok felé lehet irányítani.
- szüksége lesz a segítségünkre ahhoz, hogy megtanuljon felelősséget vállalni a saját cselekedeteiért, mert a felelősségtudatot tanulni kell, nem jön magától. Steven Stosny, Ph.D pszichológus szerint a felelősségtudat elsajátítására a legjobb mód, ha megértetjük fiunkkal azt a tényt, hogy a hatalom, a kiváltság és a felelősség egymással összetartozó fogalmak. Ha nagy a felelősség, akkor nagy a másik kettő is, és fordítva, ha pedig kicsi, akkor a másik kettő is az.
- ezzel egyidőben adjunk meg neki lehetőséget saját identitásának kialakítására. David Elkind, Ph.D pszichológus szerint, ha azt látjuk, hogy fiunk rossz társaságba keveredett, még nagyobb függetlenséget kell adnunk neki.
- fontos előre tisztázni a szabályokat, amikhez mindkét szülőnek szigorúan ragaszkodnia kell – Amy Bobrow pszichológus véleménye szerint –, valamint az előre meghatározott büntetést is be kell tartatni, máskülönben nagyion nehéz lesz bármire is magyarázattal szolgálni a gyerek felé.
- a legfontosabb szabály mégis, hogy járjunk elöl jó példával gyermekünk előtt. Nem számít ugyanis, hogy mit tanítunk fiunknak, ha közben teljesen másként viselkedünk.
A fotók forrása és az eredeti cikket a https://brightside.me/ oldaláról fordította: B.Zs.
Ezt már olvastad? Ha nem kattints a képre!
Ha a gyermekek nevelésénél ezt a
10 szabályt betartjuk, akkor jövőnk jó kezekben van!
B.Zs. , 2020. április 12.