#baba#anya

7 tipp, ha a gyerekkel együtt utazol

Ha kisgyermekkel készülünk utazásra, gondoljunk arra, hogy a gyermek olyan útitársunk lehet, aki eddig ismeretlen kalandokkal gazdagítja majd utazási tapasztalatainkat. Mi pedig egy életre szóló élményt adhatunk neki egy-egy jól sikerült családi kiruccanással.

1.   Légy rugalmas!
A gyerekkel való utazás csodálatos élmény is lehet – ha hajlandó vagy az árral úszni. A kicsi könnyen elunhatja a hosszas üldögélést vagy városnézést, mikor arra vágyik, hogy rohangálhasson, és a maga őrült tempójában fedezze fel a látnivalókat, úgyhogy készíts minél egyszerűbb útitervet. Minden napra csak egy elfoglaltságot szervezz, így te is könnyebben alkalmazkodhatsz ahhoz, ha a gyerek fáradt, vagy ha aznap csak a szállodai medencében szándékozik pancsolni.
 
2.   Válassz családbarát úticélt!
Válasszatok olyan nyaralóhelyet, ahol felkészültek az ifjú titánok látogatására, így neked már nem kell a legapróbb részletekkel törődnöd. A legjobb, ha egy nyugodt vízpartot, családi kempinget, üdülőt vagy hasonló gyerekbarát helyet vesztek célba. Kerüljétek a túlzsúfolt, túl sok ingert jelentő turistalátványosságokat, az olyan helyeket, ahol nincs árnyék, vagy ahol csak vonszolnád magad után a szegény gyerkőcöt. Nézzetek utána a családbarát szálláshelyeknek, ahol a gyerekek kedvezményesen szállhatnak meg a szülők szobájában, és ahol a gyerekek ingyenes étkezései, de legalábbis büféasztalos reggelije benne van a szoba árában.
 
3.   Gondoskodj inni- és harapnivalóról!
Győződj meg róla, hogy megfelelő mennyiségű ellátmánnyal indultatok útnak. A gyerekek már egy repülőút ideje alatt is képesek jelentős mértékben kiszáradni, és az is gyakori, hogy nincs türelmük kivárni az ebédidőt. Akár földön, vízen vagy levegőben keltek útra, a legjobb, ha van nálatok egy kisebb táska némi teljes kiőrlésű keksszel, előre felvágott gyümölccsel, gyümölcslével. Időnként kínáljuk fel a kicsinek valamelyik harapnivalót vagy folyadékot. Ne feledkezzünk meg a nedves törlőkendőkről, a maszatos kezeket, a kilöttyintett narancslét is könnyedén feltörölhetjük vele.
 
4.   Tervezz be rendszeres pihenőket!
Ha autóval utazunk, rendszeresen álljunk meg, hogy a kicsi végre kinyújtózkodhasson, és egy kis mozgással megszabadulhasson némi fölös energiától. Tegyünk be induláskor egy gumiból vagy habból készült labdát, hadd rugdossa, dobálja pár percig, mielőtt újra útra kelünk. Az autózás hosszú és unalmas perceire pedig mindig legyen néhány képeskönyv, mese CD a kocsiban. Az útiterv elkészítésénél jelöljük meg a parkosabb részeket, pihenőhelyeket. Ne vezessünk egész nap, legyen ideje mindenkinek alaposan ellazulnia a hosszú kilométerek után.
 
5.   Gondolj a biztonságra!
Először is, ne feledjük: ha autóval indulunk el, a gyereknek a gyerekülésben a helye. Mindig ellenőrizzük, hogy a gyerekülés a gyártó útmutatása szerint, stabilan legyen rögzítve. Az ablakokra tegyünk árnyékolókat, hogy a nap ne tűzzön egyenesen a kicsire. Ha olyan helyre megyünk, ahol már viszonylag nagy tömegre lehet számítani, praktikus lehet, ha a gyereket élénk színű ruhákba öltöztetjük, így könnyebb kiszúrni a sok ember között, ha netán elkalandozna. Tegyünk egy kártyát a nyakába vagy a zsebébe a telefonszámunkkal, címünkkel, gyerek nevével, arra az esetre, ha elszakadna tőlünk. Mondjuk el neki, hogy elsősorban kihez (pl. rendőr, stb.) forduljon ilyen esetben.
 
6.   Túlélő-felszerelés gyerekeknek
Ha nem akarjuk az út nagy részét a gyerek szórakoztatásával és rendszabályozásával tölteni, vigyünk magunkkal egy túlélő-zsákot, amibe tegyünk egy kicsivel még annál is több játékot, mint amennyit szükségesnek tartunk. Lapulhat benne egy-egy baba, akciófigura, néhány báb, színes papírok, zsírkréták, könyv, egyszerű kirakós, és persze, a gyerek kedvenc játékai. Néhányat közülük csomagoljunk be, majd időközönként lepjük meg vele a türelmetlenkedő kicsit. Ha több gyerekkel utazunk, érdemes olyan játékkal készülni, amivel együtt is el tudnak játszani. Arra viszont vigyázzunk, hogy ne legyen olyan darab, amin vérre menő csatákat vívhatnak.
 
7.   Gyakorlatozzatok a nagy út előtt!
Hogy kitapasztaljuk, mi működik és mi nem a mi gyerekünkkel kapcsolatban az utazások során, az a legjobb, ha néhány rövidebb, egynapos vagy hétvégi úttal gyakorolunk a nagy utazás előtt. Ezek az utak számos tanulsággal szolgálhatnak – mire is lesz majd biztosan szükségünk, meddig tart az ülésbe kötött gyerek türelme, és melyik játék foglalja le hosszabb ideig a kicsi figyelmét. Meg persze az is kiderülhet, hogy mi melyik játéktól kapnánk útközben sikítófrászt.
 
Készült a BabyCenter cikke alapján.
 
 
Kapcsolódó topikok a Társalgóban:
 
 
 
Kapcsolódó cikkek a Babaneten:
 
 
 
 

 
 
 
Címkék:  

gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?