#baba#anya

5 dolog, amit szülőként megtehetsz a gyerek sportsérülései ellen!

Ha az embernek izgő-mozgó, aktív, sportos gyereke van, akkor sajnos elkerülhetetlenek a sérülések, a törések, a kényszerpihenők. Teljesen felkészülni minden eshetőségre lehetetlen, de van pár dolog, amiket egy szülő is megtehet, hogy minimalizálja a balesetek mennyiségét. 

5 dolog, amit szülőként megtehetsz a gyerek sportsérülései ellen!

A szakemberek szerint egyre több gyerek sérül le, aminek az egyik oka az, hogy egyre korábban kezdenek sportolni a kicsik. A fő bajt nem feltétlenül az edzés közben agyrázkódás vagy csonttörések okozzák, ezeket ugyanis a játszótéren is elszenvedheti a gyerek. A baj inkább azzal van, hogy ha állandóan ugyanazokat az izmokat, ízületeket, szalagokat terheli. Amíg a kicsik növésben vannak, sokkal sérülékenyebbek: lehet, hogy elkerülik a rándulásokat, de attól még komoly fájdalmuk lehet a térdekben, a sarok területén, aminek hosszú távú következményei is lehetnek – vallja Dennis Cardone, a NYU Langone Health egészségügyi alapellátás vezetője. A sport elengedhetetlen, nagyon fontos a kicsik számára, de legalább ennyire lényeges az is, hogy ésszerű határokon belül történjen.

Ha pedig sportos gyermekünk van, érdemes felkészülni a sérülésekre – a következő 5 dolog biztosan segít!

Ne specializálódjatok túl korán egy sportágra!

Extra ügyesen focizik vagy atletizál a gyerek? Ha túl korán kezdi a túl szigorú edzéseket, akkor jelentősen megnő a sérülésveszély, mivel nagyobb a terhelés a testen. Fontos, hogy az izomcsoportok különféle módokon dolgozzanak, fejlődjenek, ha pedig csak egyetlen sportot űz nagyon rendszeresen a gyerek, az ugyanazokat az izmokat, ízületeket helyezi komoly stressz alá. A szakemberek szerint a pubertáskor előtt nem érdemes egy sportra összpontosítani minden energiát. Ha mégis olyan extra ügyes valamiben a gyerek, hogy nem akarnak a szülők évekig várni, fontos elérni, hogy évente 3 hónapos pihenőt, hogy ne végezze azt a sportot, amit az év többi hónapjában igen. A pihenőidő nem csak a sérülésektől óv meg, de a kiégés ellen is véd.

Ismerd meg az edzőt és az edzést!

Sok esetben a szülőt csakis a jószándék vezeti, amikor beíratja gyermekét egy számára ismeretlen edzésre, úgy, hogy fogalma sincs arról, milyen egy jó edző. Pedig ő az alapja mindennek, beleértve azt is, hogy ne sérüljön le sokat a gyerek. Nagyon fontos, hogy kérdezz körbe és tájékozódj az edzővel kapcsolatban. A gyerekek általában akkor sérülnek le többször, amikor az edzőjük számára a győzelem sokkal fontosabb a játéknál, annál, hogy helyesen tanítsa meg a mozgásokat. Az sem jó taktika, ha az edző csak az erős, ügyes tanulókat játszatja – ha ugyanis valakinek túl sok a játékidő, könnyebben és hamarabb elfárad, így megnő a balesetveszély is.

Szánjatok időt a pihenésre, a gyógyulásra!

Minden testnek szüksége van a pihenésre, ám a növésben lévő test extra figyelmet igényel ezen a területen is. A szakértők szerint nem csak a kevés alvás növeli a sérülésveszélyt: a nem megfelelő táplálkozás és hidratálás is sokat számítanak. A szülőnek fontos feladata, hogy megértesse a gyerekkel, miért is kell egy kemény edzés után sokkal többet innia a szokásosnál, és miért is fontos tápanyagdúsan étkeznie.

Tanítsd meg a helyes bemelegítésre!

Ha jó az edző, ezt mondani se kell, ha viszont erre nem fordítanak kiemelt figyelmet, akkor fontos, hogy tudasd vele, miért nem szabad hideg izmokkal sportolni kezdeni. Az izmok hidegek, merevek, ha így kezd neki egy gyerek a focinak, komolyan megnő a balesetveszély. Érdemes megmutatni a gyereknek, hogy 10-15 perc alatt milyen bemelegítő gyakorlatokat kellene elvégeznie, így sokat tehetsz, mondjuk egy keresztszalag szakadás vagy ízületi gyulladás ellen.

Bizonyosodj meg róla, hogy a gyerek élvezi az edzést

Egyre többször sérül le, és nincs is nagy kedve edzeni menni? Lehet, hogy túl nagy rajta a nyomás, és kezdi megutálni az általa vagy az általatok választott sportot. Ez pedig nem jó, hiszen az elsődleges szempont, hogy ő élvezze, amit csinál. Üljetek le, gondoljátok át a dolgot: lehet, hogy csak egy kis pihenő kell, egy kis változatosság, de akkor se ess kétségbe, ha teljesen mást szeretne csinálni a gyerek!

Barbara, 2019. december 15.

 
 
 
Címkék:  

szülők és gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?