5 dolog, amit, ha megértesz, sikeres lehet a szoptatás már a kórházban is
A szoptatási segítőnk elmondja, mire figyelj már a kezdetektől, hogy a szoptatás gördülékenyen menjen!
Vannak olyan tévhitek és hiedelmek, amelyek sajnos már a kulcsfontosságú kórházi időszakban is bizonyos irányba terelhetik a szoptatási utunkat. Az alábbiakban olyan tényeket olvashatsz, amelyeknek a tudatosítása, elfogadása, és persze a megfogadása hozzásegíthet a sikeres szoptatáshoz. Jansik Cynthia Aisha dúla és szoptatási segítő tanácsai következnek.
Az anyatejes táplálás mellett az anya mentális egészsége is fontos
Az első és legfontosabb az, hogy elfogadd azt a tudományos tényt, hogy az, hogy tudsz-e szoptatni, lesz-e tejed, tényleg nem függ attól, hogy anyukád tudott-e, ahogy a mellméreted sem befolyásolja. A nők jelentős része képes a szoptatásra.
A National Geographic átfogó, tudományos cikke szerint is kevesebb, mint 5%, aki fiziológiailag képtelen, valamint további 5%, akiket más egészségügyi körülmény akadályoz. Persze, mindannyian ismerünk olyat, akinek csak egy bizonyos ideig volt teje, de ez mögött nagy eséllyel a megfelelő segítség, támogatás és/vagy kellő információ hiánya húzódhat.
Ki kell emelni azt is, hogy az anyatejes táplálás, szoptatás több, mint jó, de mindenkor érdemes szem előtt tartani azt, hogy van egy sokkal fontosabb dolog, ez pedig az anya mentális épsége. Ezer millió oka lehet annak, ha valaki nem szeretne szoptatni, így elfogadásra biztatlak mindenki mással és legfőként magaddal szemben. Ha minden információ birtokában erre a döntésre jutsz, akkor is tekints büszkeséggel arra az időre, amíg megvalósult, legyen az 3 hónap, 3 hét vagy 5 nap.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) sokszor lefektette már a legismertebb előnyöket, amelyekkel a szoptatással járnak. Ezen tények mellett érdemes megérteni a tejtermelés működését, és hiteles forrásból tájékozódni, szakembert keresni, ha szükséges. Nézzünk további olyan tévhiteket, amik gyakran útját állhatják a boldog, kiegyensúlyozott, fájdalommentes szoptatásnak.
Mire van szüksége az újszülöttnek a kórházban?
A kórházban egy újszülöttnek nincs szüksége pótlásra, csak folyamatos cicizésre. De akkor miért sír? Gondold végig, hogy 9 hónapig ugyanúgy, folyamatosan hallotta a szívverésedet, hangodat, meleg volt, nem ért semmi a bőréhez, lebegett, súlytalan és biztonságos közegben tudta magát, majd ehhez képest hirtelen megszületett és fények, hangok, szagok és sok más érzékszervet ingerlő dolog éri.
Én azt ajánlom, hogyha a baba időben született, normál testsúlyú, és nincs semmilyen egészségügyi problémája, és mégis felmerül a pótlás, akkor köszönjétek meg, és ne fogadjátok el. Pótlás alatt pedig nem a tápszert értjük, hanem az úgynevezett női tejet is, cumisüvegből, bármiből, ami nem a saját anyja melle. A császármetszés kiemelendő, ahol a szülést követő protokoll nehezíti meg a tejbeindulást, nem maga a műtéttel születés.
A bimbóvédő alapfelszerelés?
Szinte biztos, hogy nem kell bimbóvédő, a kezdeti napokban pláne. Sokkal kevesebb befelé forduló bimbó van, mint amennyien hiszik. De ha az is van, akkor sem bimbóvédő kell, hanem kiemelő. A bimbóvédővel gyorsan el lehet rontani a helyes mellretapadást, aminek okán pikkpakk sebes lesz a bimbó, a szoptatás fájdalmas, így akaratlanul is rövidebb lesz egy-egy szoptatás, innen pedig néhány nap a mellgyulladás. Szóval a bimbóvédő felhelyezése, több mint „mit veszítek vele, max nem válik be„ dolog. Természetesen sok olyan történetet hallani, akik úgy vélik a bimbóvédő segített nekik, ami bizonyára így is van, de érdemesebb megelőzni azt pontot, amikor effajta segítség kell.
A nagy cumi kérdés
Nem gondolom, hogy a cumi ördögtől való, de véleményem szerint a kórházban még nem szabad cumit adni egy kisbabának, hiszen több hátránya van, mint előnye. Utána is oroszrulett, és bármikor tönkre teheti a szoptatást, de a kórházban ez fokozottan igaz. A kórházban tényleg nincs más “dolgotok”, mint együtt lenni, összebújni, nézni egymást. Minél többet kontaktban lenni, mert attól alakulhat ki a szoptatás gördülékeny folyamata is.
Ha nem kapsz segítséget, kérj!
Ha nem kapsz alapból segítséget a kórházban, akkor kérj! Ha kérsz és nem kapsz, kérj mástól! Vagy ha olyat mondanak, amit felismersz, hogy elavult nézet, akkor kérdezz meg megint mást, keress fel szoptatási segítőt vagy szaktanácsadót. Ne sodródj, bízz a megérzéseidben!
Jansik Cynthia Aisha, 2024. június 25.