#baba#anya

Megszorítás az anyatejgyűjtésben

Pécsi kismamák aláírásgyűjtési akcióba kezdtek attól tartva, hogy bezárják az anyatejgyűjtő állomást. A tiltakozók információja alaposnak tűnik, hiszen – bár az önkormányzat jövő héten foglalkozik a kérdéssel – a megszűntetés az Egyesített Egészségügyi Intézmény (EEI) vezetője szerint szinte elkerülhetetlen. Ez pedig járványügyi, illetve közegészségügyi szempontból is aggályos.

A pécsi anyatejgyűjtő állomás megszüntetésének reális esélyét a város járóbeteg-ellátásáért felelős EEI igazgatója nem cáfolta. Dr. Vajda János főorvos indokai között elsősorban a kényszerű pénzügyi háttér áll, amelynek során nem engedheti meg magának az egyre szűkősebb anyagi lehetőségekkel bíró ellátási rendszer, hogy olyan állomást tartson fenn, ami évente több mint hatmillió forintos veszteséget „termel". Ennyi ugyanis a tényleges deficit az anyatejgyűjtő állomáson.

Bár szülők felháborodása miatt a város önkormányzatának egészségpolitikai és szociális bizottsága a kérdést napirendre tűzte, a főorvos szerint a megmaradásra kicsi az esély. A pécsi állomás egyébként nem áll egyedül ezzel a problémával, az országra is kiterjedő gondokat – az állomás szakemberei szerint – egy központi rendelet is súlyosbította. E szerint a június elején életbe lépett szabályozás következtében – melyet az országos szülész és nőgyógyász szakmai kollégium javasolt - hat deciliterre, azaz 600 grammra csökkent az a leadható napi anyatejmennyiség, melyet a ország anyatejgyűjtő állomásain a szakemberek napi rendszerességgel még fogadhatnak és azért pénzt is adhatnak. Ez pedig naponta csupán hét liter Baranya egyetlen, Pécsett működő állomásán.

Ennél pedig jóval többre, legalább a duplájára lenne szükség, hiszen egyre több kismama küszködik az újszülöttjével kapcsolatos táplási gondokkal – mondta érdeklődésünkre a pécsi anyatejgyűjtő állomás vezetője. Édelmann Ágnes szerint a szabályozás előtt jóval többen adták le a felesleges anyatejet, most viszont határozott hiány tapasztalható. A naponta begyűjthető, illetve kifizethető hét liter nagyon kevés - állítja a szakember. Ez a helyzet pedig automatikusan az állomás anyagi ellehetetlenüléséhez vezetett.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szerint a szóban forgó korlátozó döntés – melynek rövid indokát egy levélben fogalmazták meg, s amit elküldtek az ország valamennyi anyatejgyűjtő állomására - a fiatal anyák és a csecsemőik védelmében született. (Baranyában például korábban előfordult, hogy volt olyan kismama, aki naponta két liter tejet is leadott, s nála felvetődőtt a szakemberek gyanúja, hogy az így megkapott, havi százezer forint miatt inkább eladta a tejét a saját babája elől.) Az anyatej literenkénti ára egyébként nemrég emelkedett,  jelenleg 1800 forint.

A pécsi anyatejgyűjtő állomás megszűntetése felvet közegészségügyi gondokat is – figyelmeztet több járványügyi szakember. Annak ugyanis beláthatatlan következményei lehetnek, ha ezentúl a kismamák – felügyelet nélkül – egymástól adják-veszik majd az anyatejet, hiszen az ilyen módon vándorló táplálék útja nem követhető, higiénés feltételei nem biztosítottak. Az anyatej nem forralható, viszont a nem megfelelő hőmérsékleten már 15-20 perc múlva megduplázódik benne a baktériumok száma.

anyatejgyűjtés

A Weborvosnak az egyik kismama, Komlóiné Nagy Edina elmondta, hogy a tiltakozó íven már szép számban gyűlnek az aláírások, amelyeket az önkormányzat illetékesének – egy peticíó kíséretében - adnak majd át. A szomorú helyzet további tragikuma, hogy a pécsi anyatejgyűjtő állomás idén ünnepelné fennállásának félszázados évfordulóját…

2004. február 29.

Forrás: http://www.weborvos.hu/cikk.php?id=95&cid=40516

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?