#baba#anya

A PIC-ről jött, azt mondta vacsorát visz a lányomnak és ha kellemetlen is, de most meg fog fejni

Az anyatejleadásról már talán ezer meg egy cikk is született, de most személyes történeteken keresztül szeretném megismertetni, hogy mi is jár azoknak az anyáknak a fejében, akik tejet adnak, sőt, akik tejet kaphatnak a babájuknak.

A Heim Pál Gyermekkórház Madarász utcai Anyatejgyűjtő Állomásán találkoztam a következő történetekkel, és a hozzájuk tartozó csodás nőkkel, akik számomra felbecsülhetetlen gesztusként anyatejet adnak le.

K. Krisztina gyermekének születése korántsem volt nagykönyv szerinti.

Indítás utáni komplikációk fellépése miatt, a műtétet választották orvosai, így –mint sokaknak- aranyórára esélye sem volt. Ezek után nagyon nehezen indult be a tejtermelése, semmi segítséget nem kapott a kórházban.
Hála édesanyjának, aki mindent megtett azért, hogy legyen teje, a negyedik napra csak beindult. Körülbelül háromszor annyi lett, mint amire a kisfiának szüksége volt. Pár hét, és sok liter lefagyasztása után a védőnőnél talált rá egy óriásplakáton az anyatejleadás lehetőségére. A védőnője részletes tájékoztatást adott számára a folyamatról, ezután körülbelül egy hétben telt elintézni mindent. Ha újra kisbabája lesz, mindenképp szeretne újra tejadó lenni.

„Hiszen segíteni jó, nem kerül semmibe, és ez óriási nagy segítség a piciknek, akár életet is menthet!” – mondja Krisztina mosolygó arccal.

V. Yvette kislánya idén március közepén született.

Egy héttel a születése után már tett el tejet a fagyasztóba. Áprilisban jelezte a védőnőjének, hogy elég sok tejet tud eltenni, így ő ajánlotta figyelmébe, hogy ha annyi feleslege van, lehetne tejleadó. Kiderült, hogy az ő körzetében, Zuglóban évek óta senki nem adott tejet, pedig nagyon nagy szükség lenne rá. Elmondta, mennyi mindenkinek tudnak így segíteni a leadott tejjel.

„Rögtön mondtam, hogy tejadó anya szeretnék lenni!” – mondja Yvette.

Kitöltötték a papírokat, a kórházban megcsinálták a vizsgálatokat, felszerelték a szükséges eszközökkel, és júniustól kezdve már adhatta is a tejet.

Amikor arról kérdeztem, hogy otthon egy kisbaba ellátása mellett ez mekkora terhet jelent ezt válaszolta:

„Semmi nehézséget nem okoz a mindennapjaimban. A sterilizálás sem nagy munka, abszolút bírhatók a feladatok, és bőven beleférnek a napirendembe. Nagyon örülök neki, hogy más babáknak és anyukáiknak tudok ezáltal segíteni. Az anyatej csak jó helyre kerülhet! A kislányomnál 6 hónaposan elkezdtük a hozzátáplálást. Azóta többet fejek a kórház részére, és ezt nem tervezem az elkövetkező hónapokban sem csökkenteni. Bízom benne, hogy sokáig tudok szoptatni, és ezzel egyidejűleg sok tejet tudok biztosítani a rászoruló babák részére is.”

Az én lányom is kapott anyatejet más anyától.

Amikor sürgősségi császárral megszültem a 26. héten, már a császáros őrzőben megjelent egy nővér. A PIC-ről jött, és azt mondta vacsorát visz a lányomnak, és lehet ez számomra kellemetlenséggel járhat, ne haragudjak, de meg fog fejni. Én a műtét alatt kaptam egy kis bódítást a nagy izgalomra, így amikor a nővérke előjött ezzel a tervével, hát nekem még teljesen mindegy volt minden.

Nem emlékszem kellemetlenségre, csak arra, hogy nagyon boldog voltam azzal a kisajtolt 1 ml kolosztrummal.

Másnap jött a hidegzuhany, mert akkor jöttem rá, hogy itt én csak azzal tudok segíteni, és esélyt adni a jobb életminőségre a lányunknak, és a hazajutásunkat is előre mozdítani, hogyha megindítom valahogyan a tejemet. Persze a valahogyanra is volt ötletük. Segített a kórházi védőnő, a laktációs tanácsadó, és a PIC-es nővérkék is minden szaktudásukat bevetve.

4 nap volt, mire tudtam annyi tejet fejni, hogy már nem kellett mellé donortej. Abban a 4 napban, csak az nyújtott megnyugvást, hogy tudtam, valahol más anyukák az én babámnak fejnek éppen.

A lányom születésekor még nem evett csak étkezésenként 1 millit, vagyis napi 12 millilitert. Itt minden csepp számít!

Örökké hálás leszek azoknak az anyáknak, akik 2021 nyarán tejleadók voltak, de azoknak is, akik bármikor, bármennyi anyatejet adnak. Mert saját bőrömön is tapasztaltam, hogy mennyi múlhat rajta!

Az Anyatejgyűjtő Állomás kedves és barátságos munkatársai pedig arról számoltak be, hogy jelenleg a begyűjtés csak Budapesten belül tud megvalósulni.

A vizsgálatokra egy alkalommal kell bemenni, a Madarász utcai komplexumba, de a székletmintáért például már házhoz mennek, ezzel is megkönnyítve a leendő anyatejadók életét.

Minden egyéb tudnivaló, és hasznos információ a tejleadásról EZEN A LINKEN megtalálható.

A szerzőről: 

Jávorszky Szandra vagyok, egy 860 grammal született csodalány anyukája. 2021-ben kora szültem, és biztos vagyok benne, hogy ez az élmény végig fog kísérni egész életemben. Emiatt koraszüléssel kapcsolatos témában olvashattok tőlem, olyan írásokat, melyek az én tapasztalataimra épülnek. Kiskorom óta dúl bennem az alkotóvágy. Jelenleg nem csak szavakból formálok történeteket, hanem az „Ilyet anya is tud” fantázianevű vállalkozásomban is kamatoztatom e szenvedélyemet.

Jávorszky Szandra, 2023. november 08.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?