Félelmek és megoldások - Visszatérés a munkába
Ne szégyelljük bevallani magunknak, hogy amikor két-három, esetleg többéves kimaradás után visszatérnénk dolgozni, bizony sok félelemmel nézünk szembe. Azonban az a jó hírem van, hogy ezeknek a félelmeknek egy jó része nem megalapozott - most kiderül, hogy miért!
-
Nem fogom tudni érvényesíteni magam: Ez egy olyan tévhit mely a kismama kisebbségi komplexusából táplálkozik. Gyerekkel már nem érek annyit? Kevesebbet érek, mint a fiatalabb munkavállalók? Tudatosítani kell magában, hogy a kisgyermeknevelés jóvoltából rengeteg olyan új technikát elsajátít, melyet a nem családosok kevésbé tudnak.
Ilyen az egyszerre több helyre figyelés - más néven multitasking -, vagy az idő megfelelő beosztása, az időmanagement. Egy anyuka általában nem jár ki cigizni vagy kávézni óránként, így sokkal több időt tölt el hatékony munkavégzéssel, mint gyermektelen kollegái.
-
Kevesebbet fognak fizetni: Ez a félelem sajnos részben megalapozott, a munkáltató igyekszik a saját érdekeit érvényesíteni, ezzel szembe kell néznünk. A MuKi program kutatása alapján a magyar cégek 90% szerint egy kismama hátrányos helyzetből indul munkavállaláskor. Ha viszont megfelelően felkészülünk, sokkal jobb alkupozícióból indulhatunk.
- Kevés időm lesz a családra: A magyar családjogi rendszer a hosszú távú otthon maradást támogatja, ám sokszor erre nincs lehetőség, pl. a család anyagi helyzete miatt. Munkába állás után mindenképp kevesebb idő marad majd a családra, de vannak olyan rugalmas lehetőségek, melyekkel a szélsőségeket át lehet hidalni. Ilyenek az atipikus foglalkoztatási formák, melyeket a MuKi program is szorgalmaz.
A fenn már említett új képességeket-készségeket mindenképp érdemes hangsúlyozni az állásinterjún, valamint azt, hogy egy kisgyermekes anyuka a végletekig lojális a munkáltatójával szemben. Mivel sok vesztenivalója van, nem túl valószínű, hogy céget vagy foglalkozást akar majd váltani pár éven belül. A jogokból is érdemes felkészülni alaposan, akár egy szakértő segítségével.
Az önéletrajzba viszont semmiképp sem szabad beleírni, hogy gyermekünk van: ez ugyanis a szakmai előéletünk bemutatására szolgál, a magánéletünk pedig nem tartozik ide. Később, egy személyes beszélgetés során pedig amellett, hogy elmondjuk, gyerekünk van, rögtön megoldási lehetőségeket is felsorolhatunk arra az esetre, ha a kicsi betegeskedne.
4+1 fontosabb dolog, melyet a GYES alatt meg kell tennie a kismamának!
A szülés utáni otthonlét nagyon fontos a mama és a baba számára is, ugyanakkor hátrányos helyzetbe hozza az anyukát, hiszen hónapokra, de sokszor inkább évekre kiesik a munka világából, a cég életéből. Ezért érdemes az otthonlét ideje alatt az anyukának:
1. szinten kell tartania magát szakmailag
2. tájékozódnia, folyamatos böngésznie a híreket
3. folyamatos kapcsolatot tartani a munkáltatóval
4. segítséget kérni a vitás kérdésekben
+1 használja ki az otthonlétet nyelvtanulásra!
Ebben a kérdéskörben nemcsak a kismamának, de a vállalatnak is vannak megalapozatlan félelmei. Ilyen például, hogy sokkal költségesebb egy részmunkaidős kollégát foglalkoztatni. Ez nem igaz. A plusz költségek elhanyagolhatók, sőt az adókedvezmények miatt még olcsóbb is a foglalkoztatás!
A munkáltatók inkább a töménytelen szervezési problémától riadnak vissza, mely abból fakad, hogy nincsenek még jó gyakorlatok Magyarországon. Például három nyolcórás munkavállaló 120 (3x40) órát és négy hatórás munkavállaló is 120 (4x30) órát dolgozik egy hét alatt, de ezt kevesen gondolják így végig.
A Munka Kisgyermekkel program abban szeretne segíteni, hogy a jó minták elterjedjenek a magyar vállalatok körében.
Hepp Ildikó, 2013. január 14.