Ügyészi megrovás oltás megtagadása miatt
Ügyészi megrovást kapott az a házaspár, amelyik nem engedte beadni gyermekeiknek a védőoltásokat.
A védőoltások beadását azzal az indokkal akadályozták meg a szülők, hogy véleményük szerint más módja is van az immunrendszer betegségek elleni védelmének kialakítására. A vámosszabadi házaspár sérelmezi azt is, hogy az iskolai oltások alkalmával nem tájékoztatják a szülőket a lehetséges kockázatokról. Az anya sem tartja veszélyesnek a védőoltások megtagadását, mert mint mondták, tudják mit kell tenni, ha baj van, állandó kapcsolatot tartanak olyan szakemberrel, aki ismer megfelelő gyógymódokat.
A szülők egyébként a természetes életmód hívei, a háztartásukban élő négy kiskorú gyermeket is ebben a szellemben nevelik, csak természetes anyagokból készült játékaik vannak, a férj egy fajátékokat árusító boltot üzemeltet Győrött. A szülők az évek során számtalan felszólítást kaptak, a védőoltások megtagadása miatt 250 ezer forint bírságot fizettek ki.
A falu jegyzője gyámhatósági jogkörénél fogva védelem alá vette a négyéves kislányt, vagyis családgondozót rendelt ki, aki látogatásai során igyekezett rábeszélni a szülőket, hogy gyermekeik egészségének védelmében engedjék az orvosnak, hogy a kötelező védőoltásokat beadja. Végeredményben ez sem vezetett eredményre, ezért az ÁNTSZ győri városi tiszti-főorvosa kiskorú veszélyeztetése miatt feljelentést tett a megyei főügyészségen. A nyomozást a Győri Városi Rendőrkapitányság folytatta, de a szülők a kihallgatáson megtagadták a vallomástételt, arra hivatkoztak, hogy esetükben nem áll fenn a gyermekek veszélyeztetése. Az eljárás során lefolytatott környezettanulmány megállapította, hogy a család rendezett körülmények között él, a gyerekek kötődnek szüleikhez, a családi életük harmonikus.
A szülők az eljárás ideje alatt végül is belátták, hogy nem ellenkezhetnek, a törvény betartása rájuk is kötelező, és a védőoltások a gyermekeik egészséges felnövekedését segítik. Az injekciókat a gyermekek megkapták, ezzel a szülők elkerülték a bírósági procedúrát, a súlyosabb, akár két éves börtönbüntetés kiszabását, a megyei főügyészség azonban megrovásban részesítette őket.
Forrás: http://www.weborvos.hu