Tűzveszélyes dolgok a szobában
Most induló sorozatomban a lakás különböző helyiségeiben fellelhető tűzveszélyes dolgokat veszem sorra. Az első rész a szobáról szól. A magyarországi lakáshelyzetet figyelembe véve nem térek ki külön a nappalira, a hálószobára, vagy a gyerekszobára, mivel sok helyen ezek a funkciók közös helyiségben összpontosulnak. Nézzük tehát, hogy milyen lehetséges gyújtóforrások fordulhatnak elő a szobákban.
Elektromos energia
Mindazon elektromos berendezés, eszköz, vezeték veszélyt jelent, ami feszültség alatt van.
-
Konnektor: Általában akkor tud kigyulladni, ha a benne lévő elektromos kötés meglazult, vagy az elektromos vezeték sérült. A tűz megelőzése érdekében időszakonként vizsgáljuk meg, hogy nincs-e a falból kilazulva, megsérülve.
-
Hosszabbító, elosztó: Ha a vezeték, vagy annak szigetelése sérült, elvékonyodott, toldott, a csatlakozójában vagy a dugaljaknál valamely elektromos kötés meglazult, esetleg az elosztóhoz túl sok elektromos berendezés csatlakozik, mind-mind gyújtási veszélyt jelent. A tűz megelőzése érdekében ne használjunk sérült, toldozott vezetéket, és figyeljünk a túlterhelésre. Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy ha egy elosztóhoz további elosztókat, “T” dugókat és további fogyasztókat, berendezéseket csatlakoztatunk, könnyedén túlterhelhetjük a rendszert. Ne használjunk elosztót, ha nem feltétlenül fontos, és ne próbáljuk meg a szoba összes elektromos berendezés elektromos ellátást egyetlen konnektorból megoldani.
Csak kapcsolóval rendelkező elosztót vásároljunk, amit használaton kívül lekapcsolunk, de még jobb, ha az eszközt ilyenkor kihúzzuk a konnektorból - láttam már lekapcsolt elosztót is meggyulladni.
-
Szórakoztató elektronikai berendezések: Ha a TV, DVD, CD lejátszó használat közben gyullad ki – kezd el füstölni – az első, és legfontosabb, hogy azonnal áramtalanítsunk. Legegyszerűbb ilyenkor lekapcsolni a villanyórát. A tűz korai szakaszában már ez a művelet elég ahhoz, hogy megszüntesse az égést. Sajnos az ilyen elektromos berendezések meggyulladását – normál körülmények között – nem tudjuk megelőzni. Normál körülményeken azt értem, hogy a berendezést megbízható helyen vásároltuk, és a készüléken nem végeztünk házi barkácsolást.
Használaton kívül soha ne hagyjuk az eszközöket „készenléti” állapotban, a legbiztonságosabb, ha kihúzzuk a konnektorból. Ne használjunk sérült, hibás, bármilyen módon szokatlanul működő, rendellenesen melegedő készüléket.
- Lámpa: A legfontosabb szabály, hogy a felkapcsolt lámpa – legyen az akár fali-, mennyezeti-, álló-, vagy éjjeli lámpa – közelében soha ne legyen éghető anyag, illetve figyeljünk arra, hogy ne tudjon ráborulni semmire, mivel ezek a berendezések használat közben nagyon fel tudnak melegedni. Több olyan tűzesettel találkoztam már, ahol a bekapcsolt éjjeli lámpa az ágyon lévő ágyneműre borulva meggyújtotta a textilt. Természetesen itt is alapszabály, hogy a sérült, hibás, rendellenesen működő lámpát nem szabad használni, illetve ha nincs rájuk szükség, akkor kapcsoljuk le, ha van rá mód, húzzuk ki a konnektorból.
Soha ne próbáljunk elektromos berendezést vízzel oltani! Az ABC tüzek oltására alkalmas porral oltó készülék a legalkalmasabb – és nem mellesleg a legbiztonságosabb – oltóeszköz.
A cikk folytatását a Gyújtóforrás.hu oldalán olvashatjátok – érdemes!
Csepregi Csilla - Gyújtóforrás.hu, 2012. június 18.
Babanet hozzászólások(2 hozzászólás)
Mi a véleményed az elektromos berendezések porszívózásáról? A hagyományos (nem lapos-ledes) tévék, routerek, számítógépházak, videóberendezések réseiben lerakódnak a pormacskák. Sőt, a fürdőszobában levő gázkazánunk is rémesen bír kinézni, amikor évente megnézetjük a gázossal - már úgy várjuk, hogy oda van készítve a porszívó :-)
Mi rendszeresen porszívózzuk ezeket, de nem tudom, van-e értelme, vagy csak egyéni óvatosság?
További kérédéseim:
1) kell-e félni a melegedő konnektoroktól? Ha azt tapasztalja az ember, hogy egybizonyos konnektorból kihúzott dugó elég forró, akkor szabad-e tovább használni a konnektort, vagy rögtön hívjunk szerelőt? Van egy ilyen telefontöltőm is - a konnektor oké, "csak" a töltő melegszik; dobjam ki inkább?
2) Elosztó közelében lehet-e gyúlékony anyag? A nappaliban az asztal alatt van egy elosztónk, és gyakran tartunk újságokat is mellette. Ez rossz ötlet, vagy nem gond?
Nagyon köszönöm a válaszokat előre is! Szép napot!
Szóval...
Elektromos berendezések porszívózása: a berendezésekben lerakódó por hőszigetelőként viselkedik, tehát megakadályozza a készülék szellőzését, ami így melegedni fog, és ami melegszik, az meg is gyulladhat. Szóval mindenképpen hasznos a portalanítás, bár talán a sűrített levegős fújás hatékonyabb. Na meg aztán a légutaknak sem tesz jót a sok por...
Melegedő dugó, konnektor:
Minden melegedés rendellenes működésre utal. Ha a konnektorból kihúzod a dugót, és a dugvilla forró, akkor érdemes szerelővel megnézetni a konnektort, mert ott lehet esetleg baj, konkrétan nagy átmeneti ellenállás, ami évek alatt, de kigyulladhat. A gyári villásdugók nem nagyon szoktak tüzet okozni. A telefontöltővel azt tudod csinálni, hogy nem használod, csak felügyelet alatt, tehát mindig kihúzod, ha nem töltesz vele, vagy ha elmész otthonról, esetleg éjszakára. Az enyém is melegszik:)
Elosztó mellett újság:
Keress más helyet az újságoknak, ha lehetséges, bár könnyen előfordulhat, hogy ha az elosztó kigyullad, akkor a vezetékének szigetelésén "végigszalad" a láng, és előbb-utóbb talál a tűz más éghető anyagot, ha nem is a közvetlen közelben. Csak jó minőségű, lekapcsolható elosztót használjatok, ott jóval kisebb a tűz veszélye. Ja, és nagyon vigyázzatok, hogy a vezeték sehol se legyen megsérülve (macska megrágja, bútor összelapítja, stb.).
További jó olvasást!
Csilla