#baba#anya

Szinte minden gyerek hazudik

Azok a gyerekek, akik már korán lódítanak, általában remek intelligenciával rendelkeznek. Hiszen a hazugság kitalálásához komplex agyi folyamatokra van szükség. A tudósok szerint az a gyerek, aki képes hazudni, fontos szakaszába lépett a fejlődésének.

A fenti eredményre kanadai tudósok jutottak egy 1200, 2-17 év közötti gyerekkel lefolytatott kutatás eredményeképpen.

A kétévesek közül csak minden ötödik volt képes valótlant állítani, ám a négyéveseknek már 90 százaléka képes volt a hantázásra – írja a BBC. Ez az arány az életkor előre haladtával egyre nőtt, és úgy a 12. életév táján csúcsosodott ki.

A Torontói Gyermekegészségügyi Intézet igazgatója, dr. Kang Lee úgy véli: „A szülőknek nem kell megijedniük, ha a gyermekük füllent. Arról szó sincs, hogy a gyermekük beteges hazudozó lenne. Szinte minden gyerek hazudik.”

Dr. Lee a vizsgálatok során úgy tesztelte a gyerekek őszinteségét, hogy megkérte őket: ne lessék meg a hátuk mögé helyezett játékot, míg ő kimegy a szobából. Természetesen a gyerekekről videó felvételek is készültek. Miután a kutatásvezető visszatért a szobába, megkérdezte a gyerekeket, vajon hátrafordultak-e, majd válaszaikat összevetette a felvételen látható viselkedéssel.

„A hazugság annak a jele, hogy a gyerek elért egy újabb fejlődési mérföldkövet. Azok hazudnak, akik előrébb tartanak a kognitív fejlődésben, így próbálják elfedni a nyomaikat.”

A hazugság végrehajtása igazán összetett zsonglőr mutatvány, hiszen nemcsak egy új „valóságot” kell kitalálniuk, ám egyúttal az igazságot is vissza kell szorítaniuk a fejükben. A kutatók azt sem tartják kizártnak, hogy a füllentő gyerekek felnőttként nagyobb sikereket érhetnek el, mint igazat mondó társaik.

2010. május 18.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?