#baba#anya

Óvodás leszek!Mikortól és miért érdemes?

Az óvodai életet azért érdemes kipróbálnia minden gyermeknek, mert a szocializáció, azaz a társas érintkezés fejlődésére nagyszerű hatással van. Közösségben élni a gyermek számára annyit jelent, mint alkalmazkodni a különböző helyzetekhez.

Ehhez természetesen új szabályok elsajátítására van szüksége, például arra, hogy nem mindig teheti azt, amit szeretne, így tudomásul kell vennie bizonyos korlátokat is. Az óvodában töltött idő alatt egyre természetesebbé és mélyebbé válik az egymás iránti érdeklődés, a figyelem, a segítőkészség. A közösség olyan erőfeszítésekre készteti, melyek fejlődő akaratát olyan működésbe hozzák, amire magányos tevékenység során nem lenne képes. Az évek alatt pedig kialakul a közösségi tudata, amire a későbbiekben nemcsak az iskolában lesz szüksége.

Megtanulja, hogy a követelményeket a közösség közvetíti, felerősíti, így már nemcsak passzív alanya, hanem aktív részese lesz az őt körülvevő csoportnak. Bár óvodáskorban a gyermekek barátságai még instabilak és olykor meglehetősen csapongóak, a gyermek itt tehet szert első kortársaihoz kötődő kapcsolataira, és elkezdődhet a szülőtől való fokozatos elszakadás. Ha az iskolát csemeténk óvodai múlt nélkül kezdi meg, ez az elszakadási folyamat jóval nehezebbé válhat.

Gyermekünket már 3 éves kortól beadhatjuk valamelyik óvodába, 5 éves kortól viszont kötelező vagy oviba vagy iskola-előkészítőre járnia. Ez azért fontos, mert az iskolára minden gyereknek fel kell készülnie, nemcsak általános ismeretekkel, hanem úgy is, hogy képes legyen alkalmazkodni majd az iskola napirendjéhez is. Ha mégis ódzkodunk az óvodától, az iskola-előkészítőkről kérjünk tájékoztatást vagy az általunk kiválasztott iskolától, vagy a kerületi Nevelési Tanácsadótól, vagy valamelyik magáncégtől.

Mégis érdemesebb az óvoda keretein belüli iskolafelkészítést választani, mert itt a gyermekek olyan óvodapedagógus segítségével fejlődhetnek, aki az életkori sajátosságoknak megfelelő bánásmódhoz szükséges végzettséggel rendelkezik. Ezzel szemben a Nevelési Tanácsadókban általában gyógypedagógus és szakképzett pszichológus irányításával történik a felkészítés. Az iskolák által szervezett előkészítőkön pedig iskolai pedagógus vezeti a foglalkozásokat, aki végzettségének megfelelően bánik a gyerekekkel, így ez a forma már sokkal inkább a valódi tanításra hasonlít, ami ebben az életkorban még túlságosan nagy kötöttséget és leterhelést jelenthet a kicsiknek.

2002. október 08.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?