#baba#anya

Közös kincsünk?

Kórházi vezetők szerint veszélyben a gyermekek egészségügyi szakellátása - számol be a Weborvos az MTI nyomán.

Négy gyermekkórházi vezető hétfőn közös felhívásban figyelmeztetett arra, hogy a nyári kormányzati döntések ellehetetlenítik intézményeik működését, ezáltal veszélybe kerülhet a gyermekek egészségügyi szakellátása.

\"(...) a 2006 július és augusztus hónapokban meghozott kormányzati döntések ellehetetlenítik intézményeink működését, ami rövid időn belül súlyosan veszélyezteti az érintett gyermeklakosság egészségügyi szakellátását\" - fogalmaztak az MTI-hez eljuttatott dokumentumban a kórházi vezetők.

Az aláírók a közép-magyarországi régió (Budapest és Pest megye) csecsemő és gyermek fekvő- és járóbeteg-ellátásában döntő részt vállaló egészségügyi intézmények vezetőiként hívják fel erre a döntéshozók, a szakmai közvélemény és a gyermekek egészségéért felelősséget érző emberek figyelmét. A közös nyilatkozatot Harmat György, a Heim Pál Gyermekkórház-Rendelőintézet főigazgatója, Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora, klinikai igazgatója, Velkey György, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza Budai Gyermekkórház és Rendelőintézet Kht. főigazgatója, valamint Badacsonyi Szabolcs, a Budai Gyermekkórház és Rendelőintézet Kht. ügyvezető igazgatója jegyzi.

Mint írták, \"Közös kincsünk a gyermek\" címmel nem egészen egy éve konszenzussal elfogadott nemzeti csecsemő- és gyermekegészségügyi országos program jelent meg, majd a kormányprogram is kiemelt prioritásként határozta meg a csecsemő- és gyermekellátás fejlesztését. Ennek ellenére az elmúlt hónapokban meghozott döntéseivel az állam az általuk irányított kórházaktól 2006 október-december hónapokban az előzetesen meghatározott egészségbiztosítói finanszírozásnak körülbelül 20 százalékát készül elvonni, a napokban a társadalombiztosító által rendelkezésre bocsátott számítások szerint.

Az intézményvezetők rámutatnak arra, hogy ez a gyermekellátásban különösen súlyos helyzetet teremt, hiszen az évi hatvanezer fekvő beteg és egymillió feletti járó beteg meghatározó részét az őszi-téli időszakban látják el. Álláspontjuk szerint a jelentős forráskivonás - súlyosbítva a gáz- és villanyár növekedésével, az áfa-emelkedéssel és a inflációval - egy-két hónapon belül működésképtelenné teszi a gyermekkórházakat.

A kórházi vezetők hangsúlyozták, hogy intézményeik az elmúlt évek folyamatos pénzügyi megszorításai miatt már túl vannak a belső gazdasági racionalizálási lépéseken, létszámleépítéseken, és a működőképesség megőrzése érdekében tartozást halmoztak fel a beszállítók felé. A jogszabályokban rögzített, illetve a szakmai minőség megőrzéséhez elengedhetetlen feltételek teljesítése érdekében a gyógyszerekkel, szakmai anyagokkal, orvosi és ápolói munkával kapcsolatos kiadásaikat nem tudják tovább csökkenteni - tették hozzá.

A dokumentum szerint intézményvezetőkként a továbbiakban is megtesznek mindent annak érdekében, hogy az ellátási szerkezet átalakításával, racionalizálásával hozzájáruljanak a hatékonyabb ellátórendszer kialakításához. Felhívják ugyanakkor a figyelmet arra, hogy intézményeik - \"a progresszivitás csúcsán elhelyezkedve, sok országos feladatot egyedül ellátva\" - az év döntő részében jelenleg is csaknem teljes kihasználtsággal működnek.

\"Így az ellátott betegek után járó finanszírozás 20 százalékának kivonása nemcsak azt jelenti, hogy a betegek ekkora részének ellátása maradhat el, illetve késlekedhet annak érdekében, hogy a sürgős eseteket minden körülmények között el tudjuk látni, hanem azt is, hogy az érintett gyermekkórházak csődjével valamennyi ellátásra szoruló gyermek gyógyítása veszélybe kerülhet\" - fogalmaztak a dokumentumban az aláírók, akik felhívásukhoz a többi régió gyermekellátó egészségügyi intézményeinek csatlakozását várják.

Forrás: MTI - Weborvos

 
 
 
Címkék:  

gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?