#baba#anya

Korántsem könnyû hétvégi matiné

Valóban kényelmes hétvégén reggel leültetni a korán ébredő gyereket a tévé elé, hátha pár órával meg lehet hosszabbítani a pihenőt. Ha mégis legyőzzük a fáradtságot, alkalmanként elcsodálkozhatunk a műsoron. A médiahatóság megtette, és óva int.

\"Debbie a Mikulás agyával ébred. A doki szomorúan tapasztalja, hogy összecserélte az agyakat. A Debbie testével, de a Mikulás agyával ébredő ember visszaköveteli testét és megfenyegeti a dokit: Nagyon remélem, hogy visszacseréled, különben esetleg kitépem a tüdődet.\" Ez egy a médiahatóság által kifogásolt jelenetek közül, amelyek hétvégenként láthatóak az országos kereskedelmi csatornákon. Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) több tavalyi gyerekműsort fésült át, a kiskorúak fejlődésére káros tartalmat keresve. Nem hiába.

A médiahatóság a TV 2 és az RTL Klub kifejezetten gyerekeknek szóló hétvégi csomagját bontotta ki. (A közszolgálat nem véletlenül maradt ki, a nemzeti főadónak nevezett Magyar Televízión ekkor a Nap-kelte megy, ami azért kevéssé köti le a kiskorúakat. Az Esti mese pedig megszűnt tavaly az MTV-n.) Az az elmarasztalás még csak könnyű bemelegítésnek számít, hogy a műsorkínálat szinte kizárólag rajzfilmekből áll össze, miközben teljes egészében hiányzik a bábfilm, ami pedig a szakértők szerint a gyerekeket a tévézés közben aktívabb részvételre ösztönzi. Így az animációt szedték ízekre. Amelyek között eleve 12-es karikával ellátottak is vannak. Tartalmi elemzés után arra jutottak, hogy a gyerekeknek szánt sorozatok fele csak szülői felügyelet mellett javasolt fogyasztásra. Ami azért nem jó hír, mert egy korábbi felmérés szerint hétvégenként délelőtt a gyerekek 43 százaléka tévézik úgy, hogy a szüleik közben valami mással foglalkoznak. Az AGB Nielsen adatai szerint a csatornákat külön-külön is százezer gyerek nézi ekkor.

És bár nyilvánvaló, nem lehet a Vukot ismételni állandóan, de az ORTT-nek szemet szúrt, hogy a magyar alkotások aránya a bemutatott rajzfilmek között mindössze három százalék volt. Európa is csupán 16 százalékos résszel járult hozzá a matinémenühöz. A fennmaradó többség: amerikai (62 százalék), japán (19 százalék). Különösen ez utóbbiak tipikus fajtája, az anime kap rendszeres bírálatokat az ORTT-től, egy helyen például úgy minősítik, hogy az európai gondolkodásmódtól távol áll agresszív szellemisége. Korábban itthon már lényegében betiltottak egy ilyen sorozatot, a Dragon Ballt. Ilyen döntés most nincs, csak súlyos állítások, mint például: a műsorok meghatározó része félelemkeltő jelenetei, erőszaktartalma és mondanivalója szempontjából nem felel meg a gyermekeknek szóló műsorokkal szembeni kritériumoknak. Továbbá: \"Ezek az alkotások problémás mintát közvetítenek a kisebb gyerekek számára, és veszélyeztetik az egészséges szellemi és lelki fejlődésüket\". Mégpedig azért, mert a kifogásolt műsorok a szórakoztatva nevelés elméletének nem felelnek meg, üres, sokszor öncélú, a gyermeket összezavaró, bennük félelmet keltő meséknek nincs leszűrhető tanulsága, a bennük látottakat a kiskorú néző nem érti, nem képes feldolgozni, olykor még felnőtt segítségével sem.

Persze ezek a megállapítások a gyerekblokk nem mindegyik meséjére igazak. A szelektáláshoz viszont fel kell kelnie a szülőnek. És akkor akár ki is kapcsolhatja a tévét.

Az ORTT szűrőjén fennakadt sorozatok: Rém rendes mesék, Pókember, Digimonok, Született kémek, W.I.T.C.H., A Múmia, Ász, a villám.

Forrás: NOL

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?