Későn érő csicsergők
A gyermekek átlagosan 10 és 11 hónapos koruk között mondják ki az első szót életükben. Vannak azonban olyanok is - a kicsik 4 százaléka -, akik mindössze hároméves korukban jutnak el idáig.
A két és három év közötti gyermekek szókincse általában nagyjából 300 szóból áll. Ilyenkor már általában mellékneveket is ismernek a kicsik, és képesek a szavakat összekapcsolni – olvasható az InfoRádió cikkében. A beszédkészség késői kialakulása később számos problémához vezethet, például mentális betegségekhez, de ronthatja az iskolai teljesítményt is.
A több mint ezer gyermek szüleinek megkérdezésével készült felmérés szerint az átlagos gyermekek között nem állapítható meg különbség a beszédkészség kialakulásában attól függően, hogy a szülő dolgozik, és más felügyeletére bízza gyermekét, vagy egyszerűen leülteti a televízió elé.
Az I CAN nevű segítő szervezet - amely a felmérést készítette - munkatársai elmondták, hogy a beszédnek 0 és 5 éves kor között kell kifejlődnie. Nagyon fontos, hogy ez idő alatt a szülők sokat játsszanak a gyermekekkel, beszélgessenek velük, mutassanak rá dolgokra és nevezzék meg azokat, és mindennap szánjanak időt a tartalmas, vidám együttlétre a gyermekükkel. Ha mégis probléma adódik, a szülők számára rendelkezésre állnak olyan segítők, amelyektől bármikor kérhetnek tanácsot.
A szülőknek egyébként a jelentős többsége, mintegy 95 százaléka emlékszik a gyermeke első szavára. Nálatok mi volt a gyerek első szava, és mikor mondta ki először?
Babanet hozzászólások(3 hozzászólás)
Az én fiam sem beszél. 2 éves múlt december 12-én. Vannak szavak, amiket használ, olyan 10 darab körül. De egybefüggően csak a nem-et tudja használni hiszti közben :)
Nem foglalkozok különösöbben a dologgal, mert biztos vagyok benne, hogy idővel elkezd beszélni. Az apja 4 éves koráig nem beszélt, igaz vannak néha problémák a beszédével, de csak annyi, hogy kicsit hosszabb "hatásszünetet" tart. De szerintem azért, mert 2x is meggondolja mit mondjon.
A fiam első igazi szava a traktor. Így mondja: tattó! De a traktorra. És sokat foglalkozom a gyerekkel, nem azért van, mert nem beszélünk hozzá. Adottság kérdése. Senkit ne ijesszen meg a cikkben az, hogy probléma lehet a tanulmányaiban. Annál is lehet probléma, aki már másfél évesen teljes mondatokban beszél. Csak erre nem vezethető vissza szeritem az, hogy rosszul tanul.