#baba#anya

Kapnak- e segítséget a babakocsival közlekedő kismamák?

Kismamaként sokan utaznak tömegközlekedéssel, ami bizony nem egy hálás dolog. Babakocsit feltenni a buszra, levenni a buszról, mozgólépcső és még sorolhatnánk. A Budapesti Corvinus Egyetem hét kommunikáció szakos hallgatója rendszeres BKK használó, ezért személyes tapasztalataikból kiindulva ébredtek rá egy égető problémára: a babakocsis utazóközönség érdekeit senki nem képviseli. 

Pedig nekik is vannak nehézségeik! Egy egyetemi projektjük kapcsán gondoltak egy merészet, és egy társadalmi érzékenyítő kampányba fogtak bele, melynek üzenete világosan érthető: „Néha mindenkinek jólesik egy kis segítség!”

Eddig 674-en töltötték ki a csoport által készített kérdőívet, melyben a babakocsival közlekedő utazóközönség (466 fő) szerint a teljesen akadálymentesnek korántsem mondható budapesti tömegközlekedés kalandos, tragikomikus, életveszélyes, fizikailag megterhelő, felér egy akadálypályával, de egy extrém sportnak vagy egy kaszkadőrmutatványnak is megfeleltethető.

Bár a 4-es metró már teljesen akadálymentesített, a többi metróvonalról ez csak részben mondható el. Nem csoda, hogy a kérdőívet kitöltők közül a legtöbben a metrót jelölték meg, mint a legkevésbé kedvelt tömegközlekedési eszközt. A metróval való utazást főleg az aluljárókba való lejutások teszik nehézkessé. A rangsorban második helyen a villamoshálózat áll, bár meg kell hagyni, a BKK az elmúlt években sokat tett a villamosjáratok teljes akadálymentesítésének érdekében!

„Nagyon nehéz feltenni a babakocsit a villamosra, olyan magas lépcsőket kell megmászni hozzá, és van, hogy megemelni sem tudom olyan magasra a kocsit, hogy felvigyem egyedül” – írta az egyik kismama-kitöltő. Ha ő egyedül nem bírja, akkor segít-e vajon valaki rajta?

A 466 babakocsival közlekedő utas közel 70%-a szerint nem megyünk oda magunktól segíteni, felemelni a babakocsit! Mi lehet ennek az oka? A válasz a szociálpszichológiában keresendő. A bystander- vagy más néven járókelő-effektus szerint, ha minél többen tudnának egy rászoruló járókelőnek segíteni, annál kisebb az esélye annak, hogy valaki valóban segít.

A helyzet viszont nem menthetetlen! A megkérdezettek majdnem 95%-a ugyanis még soha nem utasított vissza olyan kismamát, aki segítséget kért a babakocsi felcitálásában. Segítséget kérni viszont nem megy mindenkinek csak úgy… A Babakocsival a BKK-n kampány Facebook-oldalán többek között Linda története is olvasható, aki őszintén bevallotta: „én nem tudok segítséget kérni másoktól. Ez lelki alkat kérdése szerintem, nekem nem megy. Persze, ha valaki felajánlja, azt nagyon kedvesen el szoktuk fogadni, és nagyon-nagyon meg szoktuk köszönni. […] Ha valaki késztetést érez segítséget nyújtani, az ilyenkor meg szokott minket találni. Ha senki sem jön, akkor nekigyűrkőzök és felviszem egyedül.”

A Budapesti Corvinus Egyetem mesterképzésében tanuló kommunikáció szakos hallgatói egy társadalmi érzékenyítő kampányba fogtak bele pár hónapja, hogy felhívják mindenki figyelmét a babakocsis tömegközlekedés nehézségeire. A csoport nem a BKK ellen, hanem a kismamák mellett kampányol, ezért a projektjük üzenete is így szól: "Nem alacsonypadlós buszokat akarunk... Hanem embereket, aki felsegítenek a magasba!”

A kérdőív válaszaiból viszont az is kirajzolódik, hogy sokan azért nem lépnek oda segíteni, mert nem tudják, hogy kell. Az egyetemisták ugrottak erre, és egy lelkes Facebook-oldal rajongójukkal, Rellával és ikreivel egy-két perces rövidfilmeket forgattak! A most következő videóban többek között az is látható, hogy egy babakocsit hol célszerű megfogni.

Rella azonban nem csak a kampányfilmek elkészítésében vállalt szerepet, hanem részt vett azon a két érzékenyítő osztályfőnöki órán is, amit az egyetemisták az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlógimnázium 9. évfolyamán tartottak. A tinédzserekkel folytatott beszélgetések során a kismama kiemelte: ő kifejezetten szereti, ha megkérdezik tőle, hogyan segíthetnek neki, például hol foghatják meg a babakocsiját emeléskor. Előfordult ugyanis, hogy a korábbi babakocsijukat egy igazán segítőkész hölgy véletlenül eltört, mert azt rossz helyen fogta meg…

 

A Babakocsival a BKK-n projekt további problémákra hívja fel a figyelmet a Facebook-oldalon megosztott képeivel. Ha például csúcsidő van, akkor a kismamák a buszokra, villamosokra legtöbbször egyáltalán nem férnek fel, mert a számukra kijelölt helyet nem teszik szabaddá a babakocsinak. De további problémákat jelent, hogy a metró mozgólépcsőjén sokan egyszerűen félnek egyedül lemenni a sokszor 30 kilogrammot nyomó babakocsival. Lift viszont nem mindenhol van…

Mi lehetne a megoldás ezekre a problémákra? A Babakocsival a BKK-n projekt csapata szerint egyértelműen a kollektív figyelem, a pár percig tartó segítségnyújtás.

Néhány pontban össze is szedték a legfontosabb szempontokat:

  1. Hagyd szabadon a járművek középső ajtajait, hogy zavartalanul tudjanak felszállni a babakocsival közlekedők!
  2. Ne állj a babakocsik számára kijelölt és fenntartott helyekre a tömegközlekedési járműveken, ha látod, hogy egy babakocsival készülnek odasorolni!
  3. Ne várd meg, hogy segítséget kérjenek a kismamák. Előzd meg őket, és ajánld fel a segítséged te magad!
  4. A kellemetlenségek elkerülésének érdekében, minden esetben kérdezd meg, hogy hol foghatod meg a babakocsit!

+1. Mosolyogj! Mert már Kodály Zoltán is megmondta: „Két ember között a legrövidebb út egy mosoly.”

Nektek mi a tapasztalatotok, kaptok segítséget 

2015. december 09.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?