#baba#anya

Jutalmazás mint gyógyszer

A figyelemzavaros gyerekek agya ugyanúgy reagál az azonnali jutalmazásra, mint a gyógyszeres kezelésekre. A legjobb eredményeket az ösztönzés és a gyógyszerek együttes alkalmazásával érték el, ami azt jelentheti, hogy a viselkedészavaros gyerekek kisebb mennyiségű gyógyszer mellett is megőrizhetik uralmukat viselkedésük felett.

Az angol Nottingham Egyetem kutatócsapata az agyi aktivitást mérte gyermekeknél, akik egy olyan számítógépes játékkal játszottak, ami extra pontokat kínált a kevésbé impulzív viselkedés jutalmazására. Eredményeik, amelyeket a Biological Psychiatry-ban publikáltak, azt jelenthetik, hogy még a súlyos esetekben is elegendő lehet kisebb adag is az olyan gyógyszerekből, mint a Ritalin.

A kutatók azonban tanulmányukban figyelmeztették az esetleg hezitáló tanárokat és a szülőket, hogy csak az azonnali jutalmazás segíthet.

A becslések eltérnek, de úgy gondolják, hogy az Egyesült Királyságban élő gyermekek akár 5 százaléka is szenvedhet a figyelemzavar (ADHD) valamilyen formájában, például hiperaktivitásban. Ez olyan magatartási problémákhoz vezethet, mint például az impulzív cselekvés, a túlmozgás és koncentrálási problémák, ami később hatással lehet a gyerek tanulmányi és szociális fejlődésére.

A hiperaktivitás súlyos eseteiben olyan serkentőszereket adnak, mint a Ritalin, amely az agy magatartást és koncetrálást irányító területeire hat.

Az orvosok már eddig is arra ösztönözték a szülőket, hogy a gyerek pozitív magatartását próbálják meg jutalmazni, ám tegyék azt is világossá, hogy nem jár negatív következményekkel, ha esetleg nem sikerül jól viselkedni.

A kutatások eredményeiből úgy tűnik, hogy a viselkedészavarokkal nem küzdő gyerekekkel szemben, az ADHD-s gyerekeknél az ösztönző és visszatartó visszajelzések csak akkor működnek jól, ha ott helyben, azonnal megtörténnek, és nem halasztja a szülő későbbre a nap vagy a hét folyamán.

A Notthingham Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogyan hat a viselkedés-terápia a gyerekek agyára – írja a BBC Online. Kidolgoztak egy olyan számítógépes játékot, amelyen a gyerekeknek egy bizonyos színű idegent kellett elkapniuk, miközben el kellett kerülniük a többi színes idegent. A játék célja az volt, vajon mennyire képes a gyerek ellenállni a kísértésnek, hogy a meghatározottól eltérő színű idegeneket is elkapja. Az agy különböző területeinek aktivitását EEG segítségével követték nyomon.

Úgy találták, hogy az ösztönzés a gyerekeket jobb teljesítményre sarkallta a játékban, igaz, nem olyan mértékben, mint a gyerek szokásos, napi adag Ritalinja. Ugyanakkor az EEG kimutatta, hogy mindkét beavatkozás – a gyógyszer és az ösztönzés is – az agy ugyanazon régiójában váltott ki aktivitást.

Chris Hollis professzor, a kutatás vezetője azt mondta, hogy a legjobb eredményeket az ösztönzés és a gyógyszerek együttes alkalmazásával érték el, ami azt jelentheti, hogy a viselkedészavaros gyerekek kisebb mennyiségű gyógyszer mellett is megőrizhetik uralmukat a viselkedésük felett.

„Bár úgy tűnik, hogy a gyógyszeres és a viselkedés-terápia két nagyon különböző megközelítést jelent a viselkedészavar kezelésében, kutatásunk rávilágított, hogy mindkét fajta beavatkozás több szempontból is hasonlóképpen hat az agyra. Mindkettő az agy funkcióinak megegyező területét segít normalizálni és mindkettő javítja a teljesítményt.” – mondta a szakember.

2010. április 19.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?