Így hizlalja később a nőket a gyerekkori stressz
A gyermekkor kritikus időszak a testsúllyal kapcsolatos magatartásminták tekintetében. Az akkor átélt stressz később elhízáshoz vezethet, amiben nagy szerepe lehet a szülők válásának és a szeretett személyek halálának – derül ki egy friss kutatásból.
A stresszes eseményen keresztülment kislányok nagyobb eséllyel válnak túlsúlyos nővé, de az az összefüggés a másik nemnél nem figyelhető meg – mondják amerikai szakemberek.
„Eredményeink hozzájárulnak annak a megértéséhez, hogy a gyermekkori stressz nagyobb szerepet játszik a hízásban, mint a felnőttkori, illetve a férfiaknál és a nőknél ez a folyamat eltér” – fogalmazott Hui Liu, a Michigani Állami Egyetem munkatársa.
A kutatók az Americans’ Changing Lives országos kérdőíves kutatás adatait használták fel, amelynek során 15 év leforgása alatt összesen négy alkalommal kérdezték meg a résztvevőket. A vizsgálatban 3 617 fő vett részt, közülük 2 259 nő és 1 358 férfi.
A gyerekkori stresszt családdal kapcsolatos stresszes eseményeket felsorakoztató skálával mérték, ami a 16 éves kor alatti történéseket vette figyelembe. A problémák közé tartozott a pénzügyi nehézség, a válás, a szülők mentális problémája vagy az ismeretlen apa is.
A mért felnőttkori stressztényezők közé sorolták a munka elvesztését, egy szeretett személy halálát és a szülői nehézségeket.
Bebizonyosodott, hogy a gyermekként nagyobb stressznek kitett nők gyorsabban híztak a többieknél. Liu hozzátette, hogy a testsúly változása egész életen át tartó folyamat, s a gyerekkor kritikus lehet a viselkedésminták berögződésének szempontjából.
Míg a nők hajlamosak a stresszevésre, a férfiak inkább jellemzően az alkoholhoz fordulnak.
A szerzők szerint az eredmények hatékonyabb gyermekkori stresszoldó stratégiákra ösztönöznek.
Babanet/Medipress, 2015. július 13.