Heves gyerekből gondokkal küzdő felnőtt lesz
Nagyobb valószínűséggel ütik fel fejüket egészségügyi és anyagi gondok azoknál a felnőtteknél, akik kisgyerekként túl hevesek voltak, és nem volt önuralmuk - vélekednek brit, amerikai és új-zélandi tudósok.
A szakemberek szerint a kisgyerekként tanúsított kevesebb önuralom és a bűnözési hajlam között is összefüggés van, nagyobb az esélye annak, hogy a magukat visszafogni nem tudók felnőttként elkövetnek valamilyen bűncselekményt. Az önuralomhiánnyal küszködő gyerekeknél a későbbiekben fokozottak az egészségügyi kockázatok - írja az MTI. Nagyobb valószínűséggel alakul ki náluk valamilyen függőség – dohányzás, alkohol, drog -, és nagyobb az esélye annak, hogy egyedülálló szülő lesz belőlük, és pénzügyi gondokkal küszködnek.
"Az önuralom elsajátítása, a kitörések kezelése a legfontosabb követelmények közé tartozik, amelyek a társadalom részéről a gyerekek felé irányulnak - fogalmazott közleményében Terrie Moffitt, a brit Kings College, illetve az amerikai Duke Egyetem társadalmi viselkedést és fejlődést kutató professzora, a kutatás vezetője. - Vizsgálataink első alkalommal bizonyították, hogy a gyerekként tanúsított akaraterő valóban befolyásolja a felnőttkor egészségi és anyagi kilátásait."
A kutatás során a nemzetközi tudóscsoport két nagyszabású felmérés eredményeit elemezte. A korábban végzett vizsgálatok során a gyerekek egészségi teszteken és interjúkon estek át, hogy a szakemberek fel tudják mérni azokat a genetikai és környezeti faktorokat, amelyek életüket formálták. Az első kutatást ezer, 1972 áprilisa és 1973 márciusa között született új-zélandi bevonásával végezték. A másodikban ötszáz brit ikerpárra vonatkozott felmérés eredményeit elemezték ki ugyanazoknak a szempontoknak az alapján.
A Moffitt vezette kutatást értékelve a Floridai Állami Egyetem független szakértője megjegyezte: jó hír, hogy az önuralomra való képesség változhat, különösen, ha az egészségügyi és társadalmi szolgálatok időben közbelépnek. Olcsóbb a lehető leghamarabb észlelni az önuralom hiányát, és megelőzni, közbelépni, semmint börtönökkel, drogprogramokkal és személyes anyagi bukásokkal foglalkozni - mondta Alexis Piquero.
Babanet / MTI, 2011. január 26.
Babanet hozzászólások(5 hozzászólás)
Szerintem a másik, ahol lehet változtatni ezen, az a dackorszak. Ha meg tudja az ember győzni magát, hogy a gyerek hisztije, kitörése nem azért történik, hogy őt a plafonig csessze agyilag, akkor könnyebb a helyén kezelni. Könnyebb objektívnek maradni, és könnyebb segíteni neki, hogyan nyugtassa meg magát. Erre vannak technikák, amiket a felnőttek is használnak és igazán egyszerűek: például a légzés lelassítása és az arra való koncentrálás, stb.
Hozzáteszem, nekem is el szokott kattanni az agyam, és akkor hmm, kitörök.:) Előfordul, hogy ezt sehogy sem tudom elkerülni, pedig alapból szerintem nem vagyok egy türelmetlen ember. Na, ilyenkor lenyugszom, aztán megyek mea culpázni a gyerekhez, aztán megbeszélni vele a dolgot. Nekünk ezek váltak be.