Fáradt felnõtt a gyerekkori traumából
Hatszorosára növelik a felnőttkori krónikus fáradtság valószínűségét a gyermekkorban elszenvedett lelki és fizikai traumák - állapította meg egy amerikai tanulmány. A krónikus fáradtság tünetegyüttes az amerikai felnőtt lakosság 2,5 százalékát érinti, de az állapot kialakulásának okáról az orvosok nem sokat tudnak.
A kutatók egy csaknem 20 ezres felnőtt mintából 113 krónikus fáradtságban szenvedőt választottak ki, kontrollcsoportként pedig 124 egészséges ember szolgált. A kísérleti alanyok először kérdőívet töltöttek ki, majd az orvosok megvizsgálták, hogy mutatnak-e depressziós, szorongásos, vagy poszttraumás tüneteket. A stresszreakciók mutatójaként a kísérleti alanyok nyálának kortizolhormon-szintje szolgált.
A vizsgálat eredményei szerint a krónikus fáradtság hatszor gyakoribb volt azoknál, akik előzetes beszámolójuk szerint gyermekkorukban lelki vagy fizikai, esetleg szexuális erőszaknak estek áldozatul, vagy lelki, illetve fizikai elhanyagolást szenvedtek el. A fáradtságszindrómában szenvedők körében a depresszió, a szorongás, a poszttraumás stressz-zavar is gyakoribb volt, mint a kontrollcsoportban – adta hírül a Független Hírügynökség.
A kutatásból kiderült az is, hogy a gyermekkori traumán átesett, krónikus fáradtságban szenvedők nyálában alacsony volt a kortizol szintje, míg azoknál a fáradtságszindrómásoknál, akiknek nem volt ilyen gyermekkori élményük, a hormonszint normális volt.