#baba#anya

Évente 8,8 millió gyerekhalál a világon

Világszerte évente 8,8 millió gyermek hal meg olyan betegségekben, amelyek nagyrészt elkerülhetõk vagy kezelhetõk lennének.

Világszerte évente 8,8 millió gyermek hal meg olyan betegségekben, amelyek nagyrészt elkerülhetők vagy kezelhetők lennének. Ez derült ki az Egyesült Nemzetek UNICEF gyermeksegély szervezete, a WHO, a Világbank és az Egyesült Nemzetek Népességi Alapja szakértőinek legújabb becsléseiből- számol be az aerzteblatt.de internetes portál. Eszerint a fejlődő országban a gyermekek túlélési esélyei 1990 óta folyamatosan javulnak. Így az átlagos halálozási ráta 2008-ig 28 százalékkal csökkent.

„1996-hoz képest ma naponta 10 ezer gyermekkel kevesebb hal meg" - mondta az UNICEF igazgatónője. "Ennek ellenére, még mindig nem elfogadható, hogy minden évben többmillió gyermek hal meg ötödik születésnapja előtt." Az öt éven aluli gyermekek halálozásának mintegy 93 százalékát Afrikában és Ázsiában regisztrálják. Egyes országokban, mint például Dél-Afrika, a halandóság 1990 óta még emelkedett is, amelynek többek között az AIDS immungyengeség-betegség az egyik oka.

Az UNICEF szerint a fejlődő országokban élő gyermekek leggyakrabban a tüdőgyulladásban és a hasmenéses panaszok következtében halnak meg. De gyakori okként emlegetik a hiányos táplálkozást is. Maláriában és AIDS-ben is sok gyermek hal meg évente. A gyermekhalálozások 40 százaléka a három legnépesebb országra esik: Indiára, Nigériára és Kongóra. "Csak akkor lehetséges elérni a millenniumi fejlesztési célkitűzéseinket, ha ezekben az országokban a gyermekhalandóság jelentősen csökkenne" - mondta az igazgatónő.

A nemzetközi közösség célul tűzte ki, hogy 2015-ig a gyermekhalandóságot 1990-hez képest kétharmadával csökkenti – írja az Orientpress. Malaviban ez előreláthatólag sikerülni is fog. Átlagon felüli, jó fejlődési folyamatokról számolt be az UNICEF Nepálból, Bangladesből, Eritreából, Laoszból, Mongóliából és Bolíviából is.

A gyermekhalálozás csökkenéséhez hozzájárultak többek között a jobb oltási védelemnek köszönhetően, az erősebb ellenállóképesség kialakulása olyan betegségekkel szemben, mint a kanyaró. De segített az impregnált moszkitóháló fokozott alkalmazása is a malária ellen, valamint az A-vitamin beadása is. Az UNICEF jelentése szerint a sikertényezők közé tartozik a lakosság folyamatos informálása a jobb higiéniáról, valamint az orvosi alapellátás kiépítése is.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

Babanet hozzászólások  
(9 hozzászólás) 

2010 04 13. 11:58
Szerencsére már kezd csökkenni ez a szám az elmúlt évekhez képest...
Nagyon fontos, hogy vigyázzunk a kisgyermekeinkre! Hozzá teszem itt magyarországon is "akcióba" lépett az unicef a Pampers segítségével. Azt olvastam, hogy az újszülöttkori tetanusz 2012-ig történő felszámolása a cél!!!!
Ezt onnan tudom, hogy meghívtak az uniceftől Pampers Unicef Nagykövet mamának..:):):)
Itt is szeretném kérni, hogy aki esetleg olvassa a cikket, és a hozzászólásomat, és érintett a dologban, esetleg őt is meghívták, az írjon!!!!
→ válasz erre
2010 04 13. 13:02
Olvastam valamit facebookon ezzel kapcsolatban, hogy nagyköveteket keresnek :) A legfontosabb dolog, hogy óvjuk a kisbabánkat, ez így igaz!
→ válasz erre
2010 04 13. 13:21
És ez a kezdeményezés az UNICEF részéről a mái napig él, most a Pampersel fogott össze+ van ez a nagykövet program, én még nem mertem jelentkezni de írtam nekik és rákérdeztem, hogy ez mi ez és mit kell tennem, és hogyan segíthetek.
→ válasz erre
2010 04 13. 15:05
Akkor viszont én is megkérdezem, hogy miben tudok segíteni, miről szól ez az egész, hátha küldenek valami információs emailt.
→ válasz erre
2010 04 13. 16:09
Elméletileg, lesz most majd 19.-én valami gyűlés és ott gondolom kiderül, hogy miről is szól ez az egész... Egyébként Jakupcsek Gabriella lesz a vezetője, biztosan ő az arc az egész előtt...
→ válasz erre
2010 04 13. 16:25
Én nem hallottam erről, de ha a unicef keze van a dologban engem is érdekelne! Ha kapotk emailt nekem is áttudjátok küldeni?
→ válasz erre
2010 04 13. 16:32
Itt emailcím, ide írhatsz nekik és itt is kell jelentkezni: unicef@opencom.hu
→ válasz erre
2010 04 15. 10:48
Nekem a legcsodálatosabb az lenne egyébként, ha eljuthatnék egy ilyen országba. A férjem édesapja sok ilyen helyen volt. Ő orvos. A legjobban laosz, és burma hatotta meg... Ő sokat fotózott, és teljesen magával ragadott a téma.
→ válasz erre
2010 04 20. 13:03
Én egyszer láttam egy dokumentum filmet ahol pont az elmaradott országokat mutatták be, hogy ott mekkora az elmaradottság, már nem emlékszem mi volt a címe, a discovery-n vetítették. És nekem az pont elég volt, élőben nem is tudnám elviselni azt a látványt képernyőm keresztül is szó szerint rosszul voltam... Nem akarod te azt látni, pont elég tudni róla...
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?