#baba#anya

Óvodás leszek!Az óvónő

Az, hogy gyermekünk milyen élményekkel gazdagodik az óvodában, nagyrészt az óvónőjétől függ. Ő az, aki a gyermek napjának jelentős részében vele van, így bizalommal kell viseltessen iránta. Ha gyermekünknek jó a kapcsolata a csoportját vezető óvónővel, az a másokkal kötött társas kapcsolatait is pozitívan befolyásolja majd. Azt is mondhatnánk, hogy néha fontosabb az óvónő személye, mint maga az óvoda! Milyen legyen hát az óvónő?

Fontos persze a megjelenés, tehát legyen tiszta és ápolt, viselkedése rendezett. Egy nett óvónénihez bátrabban, oldottabban közelednek a kicsik is, szívesebben követik példáját, utánozzák, nem utolsósorban pedig a szülők is nagyobb bizalommal fordulnak hozzá.

De a személyes vonzerő, azaz a belső tulajdonságok ennél természetesen sokkal fontosabbak. Ha az óvónéniből árad az őszinte gyermekszeretet, derűs, nyugodt és barátságos a viselkedése, stabil és kiegyensúlyozott, biztos, hogy kincsre leltünk.

Ha ezenfelül még a gyermekekhez egyéni tulajdonságaiknak megfelelően kötődik, és ki is mutatja a kicsik iránti szeretetét, nyugodtak lehetünk: gyermekünk biztosan szeretni fogja majd az óvónénit. Az óvónő fegyvertárában még jó, ha szerepel egy jó adag humorérzék és nyugodtság, amellyel a gyermekek közötti pillanatnyi feszültségeket, az esetleges kudarcok miatti elkeseredést is fel tudja oldani, vagy ha a gyerekek valamilyen oknál fogva (baleset, villámlás, stb.) pánikba esnének. Segítségükkel feloldhatja a gyermekek félelmeit, ijedtségüket, eredményesen buzdíthatja őket.

A jó óvónő további fontos tulajdonságai a találékonyság, helyzetfelismerés, alkalmazkodóképesség. Ezek már csak azért is lényegesek, hiszen ahány gyerek, annyiféle bánásmód. Minden gyerekhez másképpen kell közelítenie, és minden helyzethez másképpen kell alkalmazkodnia. Nem baj, ha megfelelő metakommunikációs eszköztárral is rendelkezik, hiszen hanglejtésével, mimikájával, tekintetével, mozdulataival is nagy hatást kelthet a gyermekekben. A gyermekekkel való kapcsolat kialakításához fontos, hogy állandóan tevékenyen benne éljen a közösségben.

És amiben már a szülő is segíthet az óvónőnek: tudjon minél többet a rábízott gyerekekről, hiszen így sokkal eredményesebben tud velük kapcsolatot teremteni, kommunikálni.

2002. október 08.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?