Az altatás ronthat a gyerek memóriáján
Svéd kutatók szerint azok a gyerekek, akiket orvosi beavatkozás miatt többször altatnak, gyengébben tanulnak. Ennek az lehet az oka, hogy az altatás során csökken a hippokampuszban az őssejtek száma.
Régóta ismert tény volt a gyermekaneszteziológusok körében, hogy azoknak a gyerekeknek, akiket pár éven belül ismételten elaltatnak egy-egy műtét miatt, romlik a memóriája, és nehezebben tanulnak – mondta Klas Blomgren, a tanulmány szerzője a HealthDay-nek. A kísérletet egereken és patkányokon végezték el, és bebizonyosodott, hogy az agyban található őssejtek száma többszöri altatás után jelentősen csökken.
Blomgren szerint ez azért lehet aggasztó, mert az őssejtek a hippokampuszon belül gliális és idegsejtekké is átalakulnak – ezek pedig kulcsszerepet játszanak az emlékezőképesség zökkenőmentes működésében.
Arra még nem sikerült rájönniük a kutatóknak, hogy pontosan mi történik az őssejtekkel, mivel tömeges elhalás nem figyelhető meg – írja az Orientpress. Egyelőre úgy fogalmaznak, hogy a sejtek egyszerűen nyom nélkül „kitörlődnek”. Ez a folyamat azonban csak gyerekeknél zajlik le – Blomgren szerint azért, mert a felnőttek agya már sokkal kevésbé érzékeny a külső behatásokra.
Babanet hozzászólások(1 hozzászólás)