#baba#anya

A gyereknek kell a családi rituálé

Az olyan rituálék, mint a közös reggeli, vacsora, meseolvasás ritmust adnak a napnak, és minőségi együttlétet biztosítanak a gyerekeknek a szülőkkel. A mindennapos rohanásban viszont sok családban elmaradnak ezek az apró, de annál fontosabb, közös események. Reggel nincs idő közösen az asztalhoz ülni, mert rohanna mindenki a dolgára, a vacsorát pedig sokan a tévé előtt, a kanapén ülve falják be. Az is előfordul, hogy a gyerekek külön esznek a szülőktől, akik bevárják, míg a másik hazaér a munkából.

Pedig sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki túlsúly, cukorbetegség és szívbetegség azoknál a gyermekeknél, akik olyan családban nőnek fel, ahol nem tartják fontosnak a rendszeresen ismétlődő és meghitt együttléteket. Erre derített fényt egy német tanulmány.

Étkezési szokásainkra alapvetően rányomja a bélyegét az, hogy honnan, milyen családi körülmények közül jöttünk – azt például már régóta tudjuk, hogy az étkezések közben tévét néző emberek – és gyerekek – hajlamosak sokkal többet enni, mint amennyit valójában – vagy terített asztal mellett, tévézés nélkül - kívánnának.

Viszont már néhány egyszerű rituálé is hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyermekek egészséges felnőttekké váljanak, teljesen függetlenül attól, gazdag vagy szegény szülők csemetéiről van-e szó - mutatta ki a legnagyobb német egészségbiztosítási pénztár, az AOK családok körében végzett reprezentatív vizsgálata.

A több mint kétezer - 11-14 éves gyermekkel rendelkező - német szülő bevonásával készített vizsgálat eredményei szerint a gyermekek jövőbeni túlsúlyának valószínűsége 1,6-szer nagyobb azokban a családokban, ahol nem szokás a mindennapi közös reggeli.

A legtöbb szülő célja természetesen az, hogy gyermekét egészséges életmódra nevelje, ugyanakkor gondot jelenthet ennek gyakorlati megvalósítása az időhiány, illetve a lelki és anyagi problémák miatt – írja az MTI. A stresszes, túlhajszolt szülők által nevelt, kiegyensúlyozott napirenddel nem rendelkező gyerek pedig gyakrabban küzd lelki és testi problémákkal.

A felmérés szerint 5-8 százalékkal alacsonyabb a testi-lelki bajokkal küzdő gyermekek aránya az olyan családokban, melyek szükség esetén számíthatnak a környezetükben élő barátok, rokonok segítségére.

Azok a szülők, akik az időhiány és a pénzügyi problémák ellenére is ki tudnak alakítani egy normális napirendet a család számára, sokkal eredményesebbek lesznek a gyermeknevelésben, és csemetéjük nagyobb valószínűséggel válik egészséges felnőtté. Egy ideális napnak része kell, hogy legyen egy közös családi étkezés, a gyerek iránti általános érdeklődés, és persze fontos a tévé előtt eltöltött idő korlátozása is.

2010. július 05.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?