#baba#anya

Hogyan védjük meg a kicsiket a hőségben?

Készülsz a nyárra, de nem vagy biztos benne, hogy a kisgyermeked bírja a hőséget? A megfelelő óvintézkedésekkel Te és gyermeked is élvezhetitek a nagyszerű (forró) természetet.


Ahogy a nyári szezon felforrósodik, valószínűleg már tervezed a tengerparti kirándulásokat, a kerti sütögetéseket és a játszótéri játszadozásokat. A napsütés azonban emelkedő hőmérsékletet, sőt, hőhullámokat is hozhat magával – így elgondolkodhatsz azon, hogy vajon túl meleg van-e ahhoz, hogy a gyermeked kint legyen.

Íme néhány fontos tipp, hogy a hőségben is biztonságosan kimehess a szabadba a kicsivel.

Mikor van túl meleg ahhoz, hogy kivigyem a babámat?

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) szerint minden korosztályú gyermek játszhat és kell is játszania a szabadban, ha az időjárás nem jelent jelentős egészségügyi kockázatot, ebben az esetben azt jelenti, hogy a hőindex 32 Celsius-fok alatt.

A csecsemőknek és kisgyermekeknek nem szabad hosszabb ideig a szabadban tartózkodniuk, ha a hőmérséklet 32 fokos vagy annál magasabb.

Hogyan védjem meg a gyerekemet a nagy melegben, ha ki kell mennem?

A napközbeni tevékenységek tervezésekor az AAP szerint a lehető legnagyobb mértékben korlátozni kell a napon töltött időt délelőtt 10 és délután 4 óra között, amikor a legerősebb a napsütés.

Keress árnyékot, ha ezekben az órákban a babával kint vagy, ha pedig teheted maradj bent, ha a hőmérséklet 32 fokos vagy annál magasabb. Ha kimentek kezdd  “kis lépésekkel”, fokozatosan növeld a szabadban töltött időt. 

Gondoskodj arról, hogy elegendő folyadékot – anyatejet/tápszert/vizet – adj babádnak! 

Ha még mindig bizonytalan vagy a baba biztonságát illetően a hőségben, hallgass az intuíciódra. Ha túlhevültnek, izzadtnak vagy kényelmetlenül érzed magad, akkor nagy valószínűséggel a baba is így érez. De ha jól érzed magad odakint, akkor valószínűleg ő is, különösen azért, mert a csecsemők általában nem olyan aktívak, mint a kisgyermekek vagy az idősebb gyerekek.

Hogyan öltöztessem a babámat a napon és a meleg időben?

A forró napokon kövesd a következő tippeket a baba öltöztetéséhez:

  • Kerüld a babád túlöltöztetését, inkább hagyd a könnyű takarót vagy a plusz réteget az autóban. A kisbabák számára egy világos színű, rövid ujjú póló lehet a legjobb öltözék, feltéve, hogy a babát távol tudod tartani a közvetlen napfénytől.
  • Válassz könnyű és világos színű ruhákat. Ha nem tudod elkerülni a közvetlen napsütést, és gyermeked 6 hónaposnál fiatalabb, öltöztesd könnyű hosszú nadrágba és világos, hosszú ujjú felsőbe. A 6 hónapos és annál idősebb csecsemők és kisgyermekek számára a legjobb a könnyű rövidnadrág és a légáteresztő anyagból, például pamutból készült póló. A maximális UV-védelem érdekében keress szoros szövésű (nem átlátszó) ruházatot.
  • Adj karimás sapkát a babára, hogy a kicsi arcát és nyakát extra védelemben részesítsd. 

Milyen jelei vannak a túlhevülésnek?

Mivel a baba vagy a kisgyermek nem tudja megmondani, ha kényelmetlenül érzi magát, fontos, hogy folyamatosan figyeld a hőkimerültség vagy más hőséggel kapcsolatos állapotok jeleit. A figyelmeztető jelek közé tartozik a nagyon meleg tapintás, erős szomjúság, izzadás, nagyon fáradt vagy gyenge viselkedés és általános energiahiány.

Előfordulhat, hogy a baba csak azért fáradt, mert közeledik a szundikálás ideje, vagy izgalmas volt a reggel, az ösztöneid fogják megmondani, ha a baba a szokásosnál is fáradtabbnak tűnik.

Ha úgy gondolod, hogy gyermeked kimerült a hőségtől, azonnal vidd hűvös helyre, és vetkőztesd le, hogy segíts a testének leadni a felesleges hőt. Törölgesd meg hideg vizes ronggyal, (de ne legyen annyira hideg, hogy reszketést okozzon).

Hogyan előzzem meg a kiszáradást?

Ahogyan a forró nyári napokon is magadnál hordod a megbízható vizes palackodat, úgy a csecsemőd számára is legyen könnyen elérhető folyadék.

A 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknek rendszeresen kell anyatejet vagy tápszert inniuk, az idősebb babáknak (akik már elkezdték a szilárd ételek fogyasztását) pedig a meleg napokon a tej mellett egy korty vizet is adhatunk.

A legegyszerűbb módja annak, hogy megállapítsd, hogy a baba elkezdett-e kiszáradni, hogy figyeled, hány nedves pelenkát cserélsz. Ha egy nap négynél kevesebb nedves pelenkát cserélsz, kínálj több folyadékot. További jelek, amelyekre érdemes odafigyelned:

  • száraznak tűnő száj,
  • kevés könnycsepp sírásnál,
  • kevesebb energia.

Ha gyermeked a kiszáradás jeleit mutatja, érdemes felhívnod orvosodat, hogy alaposan megvizsgálhassa a babát, és megfelelő rehidratálást ajánlhasson. Ha a baba a kiszáradás súlyos tüneteit mutatja (a fején lévő besüppedt puha folt), vagy egyéb tünetei súlyosbodnak, azonnal forduljon orvoshoz!

Forrás: Whattoexpect.com

B.Edina, 2022. augusztus 09.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?