Tű helyett tapasz
Korábbi kutatások már beszámoltak arról, hogy hamarosan lehetővé válik az oltások hatékony beadása injekciós tű nélkül, speciális tapaszokkal. A német felfedezést azóta sikeresen tovább fejlesztették, és a tudósok egyre bizakodóbbak: az új módszer ugyanis azon túl, hogy fájdalommentes, jóval olcsóbb is a most használt vakcináknál.
A Nanopatch-nek nevezett, bélyegnél is kisebb tapasz úgy tűnik, hamarosan lehetővé teszi a tűfóbiások beoltását is - írja a Medical News TODAY beszámolója nyomán az Orientpress. A módszer ugyanakkor reményt adhat a fejlődő, szegényebb országok lakosságának is, hiszen sokkal olcsóbban előállítható a tűvel beadható vakcináknál.
Mark Kendall professzor szerint a tapasz a bőr alatt rejtőző, keskeny rétegbe juttatja be a hatóanyagot - ennek köszönhetően százszor kevesebb kell belőle, mint amennyit a jelenleg használt oltások előállításához felhasználnak.
Mivel csekély mennyiségű hatóanyagot használunk fel, az ár is jelentősen csökken - mondta Kendall. Ennek köszönhetően pedig sokkal szélesebb körben lesz alkalmazható a betegségek elleni védőoltás, és nagy a valószínűsége, hogy nagyobb szállítmányokat tudnak eljuttatni a szegény, de nagymértékben fertőzött országokba is.
2010. április 26.