„Tente baba, tente” – Hogyan ringassuk könnyen álomba a babát? 1. rész
Segítségre szorulsz az elaltatásban? Velünk is előfordult már jó néhányszor, hogy akárhogy is ringattuk, kocsikáztattuk, egész egyszerűen nem akart elaludni a pici... (Pedig mi már nagyon szerettünk volna eljutni a saját ágyunkig!) Ezért kikértük néhány tapasztalt „szakmabéli” tanácsát: és ötleteiket most megosztjuk Veletek is!
Persze léteznek itinerek arra vonatkozóan, hogy mennyit kellene aludni csemeténknek az adott életkorban, ám ezek legyenek inkább csak mankók és ne kőbe vésett szabályok. Inkább próbáljunk ráhangolódni a kicsire, megérezni/megérteni, mire van épp szüksége.
Ha a fáradtság jeleit tapasztaljuk Rajta, és mégsem megy az altatás, ne csüggedjünk: nem mindig a hagyományos, több évszázados múltra visszatekintő technikák a célra vezetőek – egészen egyéni módokon is eljuttathatjuk babánkat az álmok mezejére: vagy épp ott tarthatjuk.
Fektesd le, mielőtt túl késő
Bár a logikával ellentétes a tanács; ne várd meg, míg babád teljesen kifárad, mert a kimerült bébik nyűgössé, feszültté válnak és sokkal nehezebben szenderülnek álomba, kevésbé mélyen alszanak és hamarabb fel is ébrednek.
Hadd maradjon „szundi üzemmódban”
Mikor éjszaka sírni kezd a bébi, óvatosan pillants rá; minden rendben van-e, majd hagyd, hogy tovább bömböljön és ha abbahagyta, visszaaludjon. Ha szemkontaktust teremtesz Vele, felkapcsolod a lámpát, hogy felvedd, az Ő szeméből is kirázod az álmot és sokkal nehezebben szundít vissza. Az esetek nagy részében szükségtelen a pelenkacsere vagy az etetés az éjszaka közepén, semmi baj nem történik, ha ezek egy pár órával eltolódnak – ha csak tényleg nincs tele az a pelus.
Egyik kedves ismerősöm bekapcsolva szokta hagyni a tévét éjszakára, ami kellemes fényforrás, ha ébredni kell, de még sem olyan „erőszakos”, mint a lámpa fénye. Szoptatás után pedig sokkal könnyebben visszaalszik a baba – kicsit olyan ez, mintha csak félig lenne fenn, majd gyorsan újra álomba zuhanna.
Sosem lehet elég korán elkezdeni jó alvóvá válni
A picit akár már egy hónapos kortól elkezdheted a helyes alvási szokásokra szoktatni, megtanítani Neki, mikor van éjjel és mikor nappal. Tartsd be a napi rutint, azaz mindig azonos időpontokban altasd, meglásod milyen könnyen adaptálódik hozzá!
Szabályozd a napközbeni alvásokat
A nap folyamán beiktatott rövid alvások elősegítik az esti álomba ringatást, ám ne legyen túl hosszú a szieszta! Ha 1-1 órát durmol nap közben a lurkó, akkor kevésbé lesz fáradt és nyűgös, így könnyebben elalszik majd.
Legyen meg mindig ugyanaz a rutin
Ha azonos készülődési folyamat előzi meg a fektetést, a baba szépen megtanulja, hogy ez a jele annak, hogy hamarosan alcsizás következik. Például 6-kor jön a fürdés, aztán cumizás, aztán mese, végül irány a kiságy. A következetesség nagyon fontos!
Győződj meg róla, hogy a bébi környezete is ismeri a szabályokat
A következetességnél maradva… Mindenkinek, aki az altatásban részt vesz, vagy, akinek gondjaira bízod a kicsit (nagyszülők, bébiszitter, tesók), ismernie kell az alvás előtti rutint és az időpontot. Különben csak összezavarja a pici szervezetét és nem éritek el a célt; a szinte önmagától elszunnyadást.
Cikkünk folytatásában további egyszerű, frappáns ötletekkel látunk el Titeket, addig is próbálgassátok a fenti módszereket és osszátok meg velünk tapasztalataitokat.
Plézer Panna, 2017. június 26.