#baba#anya

Tejcukor-érzékenység: tünetek és diagnózis

Mi lehet az oka, ha a nagymama nem bírja a tejet? Az apuka sem issza meg, mert rögtön hasmenése lesz, viszont a sajtot szereti, és gond nélkül fogyasztja? A kisgyereknek sokat fáj a hasa, főként a köldöke körül? A feltett kérdésekre sok esetben magyarázatot ad a tejcukor-érzékenység, más néven laktóz-intolerancia.

Jellegzetes tünetek

A tejcukorra érzékeny betegek esetében a leggyakoribb tünetek: a robbanásszerű, gyakori vizes hasmenés, haspuffadás, szélgörcs. A laktóz-intolerancia felismerését nehezíti, hogy a tünetek kialakulása nem mindig mutat közvetlen összefüggést a tejfogyasztással. Óvodás és iskoláskorú gyermekek esetében görcsös köldöktáji fájdalom, lesápadás, kellemetlen szájszag lehet a panasz.

Tejcukor vagy tejfehérje?

A hétköznapokban gyakran keveredik a két fogalom, ezért a laktóz-érzékeny betegek is inkább mellőzik a tejtermékek fogyasztását, noha esetükben bizonyos készítmények nem okoznak tüneteket. Fontos tehát, hogy első körben tisztázzuk, a panaszokat melyik összetevő okozza. - magyarázza dr. Polgár Marianne, a Budai Allergiaközpont gyermekgasztroenterológusa.

A tej étkezésünk egyik értékes eleme. Számos előnyös tulajdonsága ellenére a tej fogyasztása a tejre érzékeny egyéneknél panaszt okozhat. Két olyan jelentős összetevője van a tejnek, melyek mennyiségében és minőségében is betegségi tüneteket válthatnak ki. Ez a két összetevő a fehérje- és a tejcukor.

A tejfehérje és a tejcukor hasznosítása a szervezet számára különböző módon történik. A fehérjék bontásában az emésztőenzimek játszanak szerepet. Ha a fehérjék bontása nem megfelelő, és a bél immunrendszere fokozott érzékenységet mutat, a tejfehérjék a bélen keresztül átjutva az egész szervezetre kiható immunválaszt, allergiás reakciót váltanak ki. Ez a tejallergia.

A tejben jelentős mennyiségben jelenlevő laktóz két cukormolekulából, glukózból és galaktózból áll. A laktóz bontását a vékonybél bolyhain található finom szerkezetben, a kefeszegélyben található laktáz enzim végzi. A tünetek és a panaszok oka, hogy a táplálékok enzimes bontása nem történik meg. Vagyis a tejcukor érzékenységet a szervezetben lévő tejcukor bontását végző enzim (laktáz ) hiánya vagy csökkent mennyisége okozza.


Felnőtteknél, gyermekeknél egyaránt jelentkezhet

A laktáz enzim a magzati életben alakul ki, csecsemőkorban éri el aktivitásának csúcsát, majd hároméves kor után mennyisége lassan csökkenni kezd. Csecsemő és kisdedkorban inkább csak a bélnyálkahártya károsodásával járó betegségek - például bélgyulladás - esetében csökken mennyisége, mivel a laktáz enzim nagyon érzékeny és a bélboholy felszíni károsodása miatt már az enzim működése nem kielégítő.

Nagyobb gyermekekben és felnőtteknél betegség nélkül is lehetséges a laktáz enzim csökkent működése.

Érdekes, hogy a különböző népeknél a csökkent működés gyakorisága nem azonos mértékű. Az Amerikai Egyesült Államokban a fehérbőrű lakosságban 15%, az ázsiai eredetű népeknél 40%-ban, az afrikai eredetűek között 85%-ban fordul elő a laktázhiány.

A laktóz-intolerancia genetikusan meghatározott kórkép. Úgy tűnik, hogy a laktóz bontó képesség főként azoknál a felnőtteknél marad meg, ahol ezeréves hagyománya van a tejfogyasztásnak.

A teljes laktázhiány rendkívül ritka veleszületett rendellenesség (prímér laktóz-intolerancia). A laktáz csökkent működése esetében mindig van működő enzim is, így feltételezhető egy bizonyos mennyiségű tejcukor fogyasztása panaszok nélkül. Ezért tudják általában a laktózra érzékenyek fogyasztani a savanyított tejtermékeket is, hiszen ezekben a tejcukor egy része már módosult, a maradékkal pedig el tud bánni a szervezetük a csökkent enzimtermelés mellett is. Ez a szekunder laktóz-intolerancia, ami abban az esetben jön létre, ha a laktáz enzim működése elégtelenné válik, vagy megszűnik valamilyen bélbetegség vagy genetikai adottság miatt.

Diagnózis

A laktóz-intolerancia kimutatását hidrogén kilégzési vizsgálattal végezzük. A vizsgálat alapja, hogy normál körülmények között a tejcukor (laktóz) bontását a vékonybél kefeszegélyében található laktáz enzim végzi a bélben A lebontott cukrok a véráramba kerülnek és felszívódnak.

Laktóz-intolerancia esetén azonban a laktóz bontása nem történik meg. A vastagbélbe jutó bontatlan cukorból a vastagbélben lévő erjesztő baktériumok hatására CO2 és H2 gáz szabadul fel, ami diffuzióval eljut a keringésen keresztül a tüdőbe és a kilégzett levegőben mérhető a mennyisége. Ha a vizsgálathoz használt, kimért mennyiségű tejcukor elfogyasztása után 1-2 órával a kilégzett levegő hidrogéntartalma kórosan megemelkedik, a cukor felszívódásának zavara igazolódott.

Amennyiben ez a vizsgálati eljárás nem áll rendelkezésre, a tejcukorral történt terhelés utáni vércukorszint mérése, vagy az enzim aktivitás meghatározása vékonybélből nyert szövetmintából segítheti a laktóz intolerancia diagnózisának felállítását. Annak eldöntésére, hogy laktóz-intolerancia maradandó formája áll-e fenn, ma már egyszerűen elvégezhető genetikai vizsgálat áll rendelkezésre.


Kezelés

A ritkán előforduló veleszületett laktóz intolerancia esetében, vagy szoptatott csecsemőnél enzimpótlás (Lactase) alkalmazható.

Szekunder laktóz-intoleranciában az alapbetegség kezelésével a tejcukor felszívódás zavara rendszerint megszűnik. A laktóz felszívódási zavar megszűnéséig tejcukormentes, illetve az állapottól és az egyéni tűrőképességtől függően tejcukorban szegény étrend javasolt. A tejcukor bontását biztosítja a tejjel együtt fogyasztott laktáz enzim készítmény (Lactase), ami enyhíti az étrendi megszorításokat.

A laktáz enzim csökkent aktivitása miatt felnőttkorban kialakuló tartósan fennálló laktóz felszívódási zavarban a tejcukorban szegény étrend, szükség esetén az enzim készítmény alkalmazása jelent megoldást.

2011. február 02.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

Babanet hozzászólások  
(13 hozzászólás) 

2011 02 03. 08:42
Van remény: az én lányomnak is sikerült kinőnie a tejcukor-érzékenységet.
Ami viszont nagyon dühített annak idején: az oviban nem voltak képesek laktóz-mentes diétás kaját biztosítani.
→ válasz erre
2011 02 04. 16:59
jamina, hány évesen lett az és meddig tartott?
→ válasz erre
2011 02 07. 08:55
dia
Nekem örökletes hajlamom volt a tejcukor-érzékenységre, és hála a gyors találkozásnak a tejjel, ki is jött. Mai napig sem nőttem ki, bár valamennyit a savanyított tejtermékekből már el tudok tolerálni. A tej viszont egyáltalán nem hiányzik...

A gyereknél óvatosan bántam a dologgal, úgy tűnik, nála nem jött elő. Bár a tejet ő sem nagyon issza - néha kakaónak -, de nyilván ennek az is az oka, hogy otthon nem nagyon lát tejet a hűtőben.
→ válasz erre
2011 02 07. 08:59
dia
Jamina, egyébként azt én sem értem, hogy miért nincsenek az ilyen gyerekekre felkészülve az intézmények. Szerintem kicsit sem számítanak egyedi esetnek, ahogy elnézem, elég sok kisgyerek küzd ilyen problémával. (Vagy esetleg a közétkeztetéssel foglalkozó cégeket kellene kötelezni arra, hogy gyártsanak ilyen menüsorokat is.)

Nálunk anno az oviban az egyik kisfiúról úgy a középső csoportban derült ki, hogy lisztérzékeny. Az ovi neki sem tudott diétás étrendet biztosítani, de arra hajlandóak voltak, hogy a mama hordta be minden nap a kaját a gyereknek, és megmelegítették neki, illetve az óvónők fokozottan figyeltek arra, hogy más kaja ne jusson a szervezetébe. De azt hiszem, ez bőven csak köztes megoldásnak tekinthető.
→ válasz erre
2011 02 07. 11:49
Sajnos az én lányomnál már pár hetes korban súlyos hasmenés alakult ki... Nem gyarapodott súlyra, a dokink pedig hosszú hetekig nem jött rá, hogy szegény tejcukorérzékeny... Azt magyarázta, hogy az anyatejjel nem lehet gond, azt bármely csecsemő meg tudja emészteni, és csak én pánikolok, én az aggódós anyuka... Orvost cseréltünk, aki 2 hónap után végre első alaklommal megmondta, h valószínűnel mi okozza a problémát.... Felháborító, hogy ma Magyarországon van olyan gyererkorvos, aki nem hallott a tejcukorérzékenységről... Cserében engem okolt, hogy mit izgulok, ha a gyerekem 3 hónaposan is csak 3 kilós, és állandó hasmenése van...
→ válasz erre
2011 02 10. 10:13
Nekem is laktóz-intoleranciám van. Persze csak sejthető, mert sosem vizsgáltak ki... Én pl a valódi tejszíntől futok a kis helységbe kb. 5 percen belül. Minimális mennyiségű tejet meg tudok inni, anélkül, hogy sietni kellene, ez főleg a kávéba kerül ;) De ha a tejből is sokat iszom, na akkor van vége a világnak. Remélem a fiam nem örökölte :( Nekem kb. 20 éves korom óta van ez... Kinőni már nem fogom :)

A gyerekorvosok sem mindenhatók, de azért szerintem ha egy gyermeknek hosszas hasmenése van, igenis tudni kell tovább küldeni. Inkább végezzenek el pár vizsgálatot "feleslegesen", minthogy a gyerek maradandó károsodást szenvedjen...
→ válasz erre
2011 02 10. 22:35
Nekem itt az óvodában teljesen jó tapasztalataim vannak. Mi Svédországban élünk, és eléggé más az óvodai rendszer a magyarországihoz képest. Viszont ahova most Lizym jár, ott eleve 2 konyha van kialakítva. Vannak ugyanis a csoportban tejérzékenyek is és lisztérzékenyek is. Mondjuk az oviban nem is főznek, úgy hozatják az ételt. De a csoport nagy része, aki mindent ehet, nekik azért reggelire ki kell hogy tegyenek joghurtot is, vagy éppen lapp kenyeret. De hogy a másik 2-3 lurkó ne "nyálcsorgatva" azt nézze hogy ő mit NEM ehet, így velük egy óvónéni átvonul a csoportszoba túloldalán található kisebb méretű konyhás étkezőbe, és ott eszik velük külön. A bejárati ajtóra meg egy óriási piros lapra ki van írva, hogy semmilyen ehető dolog nem vihető be az óvodába. És ezt nagyon be is tartják. Ha szülinapozás van, akkor nem tortát visz be kedves szülő, mert abból nem ehetne minden gyerek, hanem "vizes alapú" (magyarul nem tejjel készített) gyümölcsös pálcikás jégkrémből viszi azt a 15-18 darabot amennyi a csoportlétszám.
→ válasz erre
2015 04 29. 21:54
Nővéremék kislánya laktóz intoleranciában szenved, ők a lactase comfortot adják neki. nincs hasfájás,sírás. Sőt, ebből tudnak laktózmentes tejet is készíteni. Fogják a rendes tejet és 1 literbe 5 cseppet raknak és 24órára berakják a hűtőbe.
→ válasz erre
2015 06 16. 22:04
Én lactase comfortot használok a mindennapokban. Gyermekeim és én is laktóz érzékenyek vagyunk. Sajnos a tejcukor nem csak a tejben van jelen, hanem nayon sok ételben megtalálható, de szerencsére a lactase comfort erre is megoldás, mert nemcsak tejbe lehet keverni, hanem mindenbe, és nem kell várni a haásra azonnal hat. Ha receptre fel van írva, akkor egyáltlán nem drága
→ válasz erre
2015 07 15. 21:54
Kislányomnak 2hónapos korában lépett fel relativ laktáz hiány, a gyerekorvosunk a lactase comfort cseppet írta fel receptre, amit 3-4 hónapos koráig adtunk neki, utána minden rendben volt/van
→ válasz erre
2015 07 29. 22:15
Lactase comfort csepp segített minket túl a csecsemőkorban fellépő átmeneti laktóz intolerancián. Étkezésekkor 4-5 csepp és azonnal hatott.
→ válasz erre
2015 09 26. 20:36
Babómnak a lactase comfort csepp használt. Az anyatejbe keverve adtuk be neki és elég hamar segített.
→ válasz erre
2015 10 04. 07:53
Sziasztok, elég sokára derült ki, hogy Picur tejcukor érzékeny, addigra már nagyon ki voltunk merülve alig aludtunk annyira gyötörte a hasfájás. Ami ebben az esetben segített az a lactase comfort csepp volt. Azóta szerencsre nincs hasfájás
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?