SZÍVÁS A GYEREKNEK, SZÍVÁS A SZÜLŐNEK!
Azt hiszem minden szülő életében rettegett feladat az orrszívás, főleg rettegett pillanat gyermekünk első orrszívása.
Mindenki fejében él a kép a reklámokból, plakátokról, ahogy a gyermek édesdeden fekszik vagy ül és csendben tűri, ahogy a szülő szívja az orrát, vagy épp magának szívja a nagyobbacska gyermek.
És aztán jön a valóság, amikor mindezt nekünk kell csinálni! Azt hiszem, nyugodt szívvel mondhatom, hogy a legtöbb esetben kicsit sem hasonlít az idealizált képhez. Ahogy minden végtagunkat bevetve fogjuk gyermekünket, aki torka szakadtából ordít, mert lefogtuk és még a porszívó is zúg mellette, miközben próbáljuk kiszívni orrából a váladékot, majd mikor azt hinnénk már vége a megpróbáltatásoknak, rájövünk, hogy be kell cseppentenünk, fújnunk az orrába az orrcseppet, orrsprayt. Huh, kész végeztünk – gondoljuk magunkban -, de tudjuk, hogy 1-2 óra múlva kezdődik elölről minden.
De mivel, hogyan is tudunk orrot szívni, orrba cseppenteni, fújni?
Vegyük sorba a ma kapható lehetőségeket, orrszívók fajtáit.
– kézi, gumiballonos szívó
Egy igen egyszerű nagy pipetta, aminek a végén egy gumilabda szerű ballon található, ezt összenyomva illesztjük a gyermek orrához a pipetta végét, majd, ha a nyomást felengedjük az orrban lévő váladékot a pipetta felszippantja.
Előny: Olcsó, sok helyen beszerezhető, nem igényel áramot a használata így bárhol használható, tisztítása egyszerű.
Hátrány: Kizárólag híg-feloldott váladékot szív fel besűrűsödött részeket nem. Hatékony használata türelmet és viszonylag sok gyakorlást igényel.
– elemmel működő, elektromos szívó
Egy kézben könnyen tartható készülék, mint a neve is mutatja elemmel/akkumulátorral működik. A készüléket bekapcsoljuk, szívó végét beleillesztjük a gyermek orr nyílásába, mert a vákuum így távolítja el a váladékot. Tisztítása eszköztől függ, legtöbb esetben külön tartállyal rendelkezik, mely levéve csap alatt vízzel tisztítható. A legtöbb vélemény alapján nem túl hatékony hosszútávon.
Előny: Egy-egy alkalommal pl. utazás során hasznát vehetjük, ha nincs más módunk az orrszívásra. Viszonylag halk működés közben, ezért nem olyan félelmetes a gyermek számára.
Hátrány: Nem túl jó ár-érték arány, szívó hatása gyenge, beszáradt váladékot nem távolítja el.
– elektromos orrszívók
Lényegében egy szívófej, ami egy gumicsővel csatlakozik a szívómotorhoz. Létezik belőle konnektorba dugható és akkumulátoros változat is. Használata könnyű, de a cső és a konnektoros kábel hossza miatt viszonylag helyhez kötött. Az előzőleg feloldott váladékot általában hatékonyan kiszívja, de a beszáradt váladékkal a legtöbb márka szintén nem birkózik meg.
Előny: Az előzőekhez képest jóval hatékonyabb szívóerő. Kis helyet foglal, ami akkumulátorral működik akár út közben is használható. Halk működés, de ez fajtától is függ.
Hátrány: Nem akkumulátoros változatnál helyhez kötöttség, fajtaként változó egymástól igen eltérő árak, tönkrement/elveszett alkatrész nehezen pótolhatóak.
– porszívóhoz csatlakoztatható szívó
Lényegében ugyan úgy működik, mint az elektromos szívók, azaz a cső végét a speciális fejhez csatlakoztatjuk, amit a porszívó szívócsövébe kell illesztenünk így hozva létre a vákuumot. Bár sokan ódzkodnak a használatától, nem tudunk vele, ártani a gyermeknek. A szívás erőssége közel sem fájdalmas a gyermek számára, aki nem hiszi, próbálja ki saját magán előtte!
Előny: Nagyon jó szívó képesség, legtöbb esetben a beszáradt váladékot is eltávolítja, olcsó, könnyen tisztítható, könnyen pótolható, porszívónként eltérő, de legtöbb esetben szabályozható szívó erő.
Hátrány: hangos (a porszívó hangja legtöbbször félelmetes a gyermek számára) a porszívót vagy állandóan elővesszük – eltesszük, vagy elől hagyva igyekszünk nem átesni rajta. Az üveg szipkás változat viszonylag törékeny és több márkánál nem ajánlott a sterilizálás. A mai modern porszívók néha túl okosak, így előfordul, hogy a szívófejet rácsatlakoztatva lekapcsol a motor, mert túl gyengének érzi a szívás erősségét. Illetve egyes gyengébb minőségű porszívók a gyakori rövid ideig tartó ki-be kapcsolástól hajlamosak tönkre menni.
– szájjal szívható szívó
Ez lényegében ugyan azon az elven működik, mint a porszívós toldalék azzal a különbséggel, hogy semmihez nem kell csatlakoztatnunk, hanem a cső végét szánkba véve megszívjuk, így mi fejtjük ki a szívó hatást. Elsőre furcsán hangzik, de a legtöbb eszköz biztonsági szeleppel van ellátva, hogy a kiszívott váladékkal ne érintkezzen a szívó szülő.
Előny: Bárhol használható, nincs hangja, kis helyet foglal, olcsón hozzáférhető.
Hátrány: Használata gyakorlást igényel, legtöbb esetben nehezen tisztítható.
A cikk teljes terjedelmében a gyogyhirek.hu oldalán olvasható