#baba#anya

Strandolás babával és kisgyerekkel: ezekre figyelj, hogy biztonságos legyen

Az egyik legjobb nyári program a családi strandolás, a biztonság érdekében azonban nem árt néhány szempontot észben tartani.


Miben fürödjön a gyerek?

A legkisebbeket se hagyd a strandon meztelenül. Amellett, hogy nem szép, még fertőzéseket is összeszedhetnek. A nem biztonságosan szobatiszta gyerekek mindenképp hordjanak úszópelenkát. Az épp szobatisztuló kicsikre csak természetes vízben adj egyszerű fürdőruhát: ha a medencében történik véletlenül “baleset”, a vizet leeresztik, kifertőtlenítik, és senki sem fogja nektek megköszönni, ha miattatok kell egy egész délutánra lezárni a pancsolót.

Hogy az úszópelenkára húzol-e még fürdőruhát, ízlés dolga. Nem kötelező, de mindenképp megfontolandó az UV szűrős úszódressz vásárlása, ami megvédi a gyerekek érzékeny bőrét a leégéstől.

Megfelelő napvédelem

A napvédelem jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. A gyerekek érzékeny bőrét direkt számukra kifejlesztett, magas faktorszámú naptejjel kend be, és ne csak a strandolás kezdetén, hanem közben is néhány óránként. Még jobb, ha a parton emellé egy fehér pólót is húzol rájuk, a fejükre pedig világos színű sapkát adsz. A legmelegebb órákban így is inkább kerüljétek a közvetlen napfényt.

Ne hagyd a gyereket felügyelet nélkül!

A legkisebbeket egyetlen pillanatra sem. Akár bokáig érő vízben is meg tudnak fulladni, ha megcsúsznak, és ijedtükben elfelejtenek felállni. Ez az otthoni medencés pancsolásra is érvényes: az iskolás kort még el nem ért gyereket egy-két percre se hagyd felügyelet nélkül a medencében, és amíg kint vagy vele, addig se olvass vagy a telefonodat nyomogasd, hanem őt figyeld. Kicsit nagyobbaknál már nem szükséges ennyire szoros felügyelet, de nagyjából 12 éves korig mindig legyenek a gyerekek a látóteredben, akkor is, ha tudnak úszni. A hosszú haj legyen mindig felkötve, bele ne akadjon semmibe. 

Úszógumi, karúszó használata

Egészen pici babát leginkább ölben vigyél vízbe, ha pedig már tud ülni, teheted őt beülüs baba-úszógumiba. Karúszó egyéves, úszógumi 2-3 éves kortól használható biztonságosan. Tartsd azonban észben, hogy ezek játékok, nem életmentő eszközök, és nem helyettesítik a folyamatos felügyeletet.

Délutáni alvás

Teljesen gyerekfüggő, el tud-e aludni délután a strandon. Van, aki jókat alszik a babakocsiban vagy a strandsátorban, mást zavar a nyüzsgés és a sok élmény. Ha a gyereked az első csoportba tartozik, nagyon ügyelj rá, hogy mindig az árnyékban legyen. A nyitott strandsátor jó szolgálatot tesz erre az esetre, és a kisbaba diszkrét szoptatását is meg tudod oldani benne.

Ha elveszik a gyerek a strandon

Az egyik legriasztóbb eset, amikor a gyerek a strandon elveszik. Nem csak a felelőtlen szülőkkel történik ilyen: kevés gyerek ússza meg a gyerekkorát anélkül, hogy legalább egyszer el ne hagynák valahol.

Mindenképpen előre beszéljétek meg, mi legyen a teendő, ha szem elől tévesztitek egymást. Legjobb, ha a gyerek nem indul el megkeresni titeket, hanem ott marad, ahol utoljára együtt voltatok. Vannak, akik filctollal felírják a telefonszámukat a gyerek karjára, így bármelyik felnőttől segítséget tud kérni, hogy hívjon fel titeket. Legjobb, ha kisgyerekes családokat, anyukákat kér meg erre.

Strandolás után

Ha hazaértetek, este nézd át a gyerekeket, nem maradt-e bennük kullancs. Ha a bőrük minden elővigyázatosság ellenére is megpirult, nyugtató kenőccsel hűsítheted. A víz általában eléggé leszívja a gyerekek energiáját, úgyhogy a korai elalvás aznap este szinte garantált.

 

Dóri, 2022. június 28.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?