Mikor kezdenek el mosolyogni a kisbabák?
Nincs annál meghatóbb és vidámabb pillanat, mint amikor először veszed észre mosolyogni a kisbabádat. Ez egy olyan esemény, amit minden szülő visszatartott lélegzettel vár. Ilyenkor úgy érzed, megérte a hónapokig tartó reggeli rosszullét, a fájó ízületek, duzzadt bokák és a terhesség összes nyűgje. Mintha ez lenne a jutalom a hosszú és fárasztó várandósság és szülés okozta nehézségekért cserébe.
De a valódi babamosoly nem azonnali adomány. Az első napokban, amikor a karodban tartod csecsemődet, valószínűleg még a szemeit sem nyitja ki a pici, nemhogy mosolyt nem kapsz tőle. Gyakran előfordul, hogy türelmetlenek vagyunk, és azon gondolkodunk, vajon mikor fog már végre az a kicsi szájzug megmozdulni és felfelé görbülni.
Ne félj: kisbabád hamar mosolyogni kezd majd, hiszen a mosolygás valójában annak jele, hogy a baba fejlődése teljesen normális ütemben történik.
Nézzük meg, körülbelül mikor várható csecsemőd első mosolya, hogy mit kell tudni a picik fejlődésének állomásairól, úgy általában, és mit kell tenned, ha kisbabád nem mosolyog az első néhány hónapban.
A kisbaba fejlődésének fontosabb állomásai
Amikor egy picibaba elmosolyodik, az valójában az egyik első társadalmi és fejlődési mérföldkő az életében. Ez azt jelzi, hogy a kicsi kezdi megérteni a viszonyát a körülötte élőkkel, elkezd megtanulni kötődni, és hogy az ingerekre érzelmekkel reagál.
A mosolygás a baba első kísérlete a kommunikációra – a nevetés, az integetés, reagálás a névre és a hangos hangok kiadása mind ezután következnek.
Fontos azonban, hogy szem előtt tartsd, hogy amikor a szakértők azt mondják, hogy a babának egy bizonyos dátumig vagy életkorig ezt vagy azt kell tudnia, azok csak becslések. Minden baba egyedi és különböző időpontokban éri el saját fejlődésének állomásait.
Tehát, bár mindannyian azt szeretnénk, hogy kisbabánk mindent olyan hamar tudjon, amilyen hamar csak lehetséges, ne felejtsük, hogy ezek az előbb említett állomások a pici tekintetében nem egy meghatározott pillanatban történnek meg, hanem egy időtartományról beszélünk, melynek minden egyes pontja teljesen normális érték.
Mikor kezdenek el mosolyogni a kisbabák?
A legtöbb csecsemő körülbelül három hónapos korában mosolyog először (social smile), lehetséges azonban, hogy a baba szája már előtte is felfelé húzódik. Három hónapos kortól azonban a kisbaba gyakrabban és több okból is mosolyog, ami már a szociális mosolyt jelenti.
Csak a gázok?
Mielőtt a baba rád mosolyogna (vagyis nyitott szemmel és ingerre válaszolva), észreveheted, hogy kis újszülötted szája álmában felfelé görbül. Egyesek szerint ezek a mosolyok csak a benne mocorgó gázokra való válasz (és nagyon is igazak lehetnek!), mégis, a legtöbben egyetértenek abban, hogy ezek a mosolyok a csecsemő újszülött reflexeinek részei.
Amint az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) kifejti, ezek a korai mosolyok „alvás közben kezdődnek, egyelőre tisztázatlan okokból. Jelezhetik, hogy a kicsi valamilyen módon izgatottnak érzi magát, vagy valamilyen belső impulzusra reagál. ”
Mikor várható a baba első szociális mosolya?
Két-három hónapos korban a csecsemők többsége elkezd a gondozójának a szemébe nézni. Figyelni kezd azokra az arcokra, amelyeket lát, reagál a körülötte lévő hangokra – amikkel egyidejűleg el is kezdhet mosolyogni. Valószínű, hogy ezek kezdetben csak alig észrevehető, apró mozdulatok.
Négy hónapos kor körül a baba mosolya kiszámíthatóbbá válik, és lassan tudni fogod, mi kell ahhoz, hogy felfelé görbüljön kisbabád ajka. Lesznek bizonyos hangok vagy arcok, amelyeket érzékelve a pici biztosan így fog reagálni.
Ez nagyon izgalmas időszak számotokra, és kárpótol mindazokért az álmatlan éjszakákért, fáradságos órákért és sírásokért, melyeket a csecsemő életének első három hónapjában elszenvedtél.
Hat hónapos korára minden csecsemőnek gyakran kellene mosolyognia, sőt, egyes kisbabák nevetése már egészen a pocakjuk mélyéről is fakadhat, valamint ekkor már gyermeked is reagálhat a te érzelmeidre. A kicsik rajonganak mindenféle „kukucsolós” játékért, mindenért, ami nevetésre készteti őket.
A kisbabák ebben a korban már élvezni fogják, ha tükörbe néznek, és megmosolyoghatják magukat.
Meg tudod „mosolyogtatni” a kisbabád?
Nem kell semmi különöset tenned, hogy gyermeked mosolyogjon, mert ez a normális fejlődés része. Egyszerűen csak éreztesd vele gondoskodó, szeretetteljes, figyelmes jelenlétedet.
Ha azonban aggódsz, hogy gyermeked nem mosolyog, vagy egyszerűen csak meg akarod mutatni ezirányú képességeit, megpróbálkozhatsz az alábbiakkal:
- Beszélj és lépj kapcsolatba a babával etetés, öltözködés és egyéb interakciók közben
- Izgatottan reagálj, amikor a kicsi hangokat ad ki, vagy reagál az ingerekre
- Énekelj kisbabádnak, és vágj hozzá vicces arcokat
- Olvass a picinek
- Játsszatok „kukucsolós” játékot
- Figyeld meg, mit szeret és mit nem szeret kisbabád, és ami „tetszést” vált ki belőle, ismételd
- Játsszatok „kölcsönös” játékot - azaz ha a baba mosolyog, mosolyogj vissza; amikor a baba hangot ad ki, akkor te is adj ki hangot
Mi van, ha kisbabád későn kezd el mosolyogni?
Ne feledd, hogy minden csecsemő különbözik egymástól, így fejlődési ütemük is.
Ha egy baba néhány héttel később kezd el mosolyogni három hónapos kora után, nincs miért aggódni. Ahogy erre az AAP is rámutat: „Ha csecsemője nem ugyanabban az ütemben sajátítja el a mozgást, mint más kisbabák, ez általában nem a fejlődés késése vagy egyéb probléma miatt van.”
Ugyanakkor a fejlődés mérföldköveinek elmaradása valamilyen lehetséges problémaára utalhat, amely elmaradásokat pedig inkább előbb, mint később érdemes megfogni, hogy minél korábbi szakaszban elkezdődhessenek a fejlesztésre irányuló terápiák.
Mikor érdemes felkeresni a gyerekorvost?
Mindig érdemes megbeszélni gyermekorvosoddal az esetleges aggályokat kisbabád fejlődésével kapcsolatban - még akkor is, ha nem vagy biztos benne, hogy azok valósak-e.
Ha orvosod folyamatosan figyelemmel kísér benneteket, időben tájékoztathat arról, hogy van-e valami olyan rendellenesség, ami miatt a kicsi fejlesztésre, terápiára szorul.
Van néhány fontos jelzés, amelyre figyelni kell a 12 hónaposnál fiatalabb csecsemő fejlődési késése esetén:
- ha a kisbaba nem szociális
- ha a kicsi nem néz a szemedbe
- ha a baba nem integet és gesztikulál
- ha nem bugyborékol a nyálával
- ha a pici elveszít egy képességét, amit korábban már elsajátított
- ha a kisbaba tónustalan, túl hajlékonynak tűnik, vagy nincs megfelelő izomszabályozása
- ha a kicsi nagyon ideges, vagy remegő, ellenőrizetlen mozgásokat mutat
Még egy adalék
Az első mosolyra várni izgalmas, de idegtépő is lehet. Tudj meg mindent, amiről csak tudni szeretnél, de próbálj meg nem leragadni túlságosan és azon görcsölni, minek mikor kellene bekövetkeznie a kicsi életében.
Amíg kisbabád egészséges és minden állomáshoz elérkezik – a saját idejében, próbáld meg nem hasonlítgatni barátaid gyermekéhez, vagy mások saját csecsemőikről szóló anekdotáihoz (lehet, hogy mégsem emlékszik helyesen!). És mindig, ha bármilyen kérdés merül fel benned kisbabád fejlődésével kapcsolatban, fordulj gyermekorvosodhoz vagy szakemberhez.
B.Zs., 2021. január 27.