#baba#anya

Mégsem okoznak autizmust az oltások

Hivatalosan is visszavont egy régóta vitatott tanulmányt a tekintélyes angol orvosi szaklap, a The Lancet. A folyóirat évekkel ezelőtt közölte le azokat a közfelháborodást kiváltott eredményeket, melyek a kanyaró, mumpsz és rubeola elleni védőoltásokat az autizmussal és egyes bélbetegségekkel hoztak összefüggésbe.
A szóban forgó, Andrew Wakefild brit orvos nevéhez fűződő tanulmányt 1998 februárjában publikálták, és a tudományos világ egy része rögtön nevetségesnek titulálta. Ennek ellenére sok angol és amerikai szülő megijedt, akiknek a gyerekénél pedig már diagnosztizálták az autizmust, követelték, hogy tiltsák be a kérdéses vakcinákat.

Bár a tömeghisztéria lassan lecsendesedett, a következő években egyre csökkent azoknak a csecsemőknek és kisgyermekeknek a száma, akik megkapták a kanyaró, a mumpsz és a rubeola elleni védőoltásokat – írja az Orientpress. Ezzel egy időben természetesen a fertőzések ismét egyre szélesebb körben ütötték fel a fejüket, olyannyira, hogy az utóbbi években már komoly járványokat okoztak az Egyesült Államokban, Nagy Britanniában és más országokban.

Az autizmus terjedése azonban a vakcinák megtagadása után sem állt meg. Végül néhány évvel ezelőtt már a kísérletben részt vevő több tudós is jobbnak látta, ha nem támogatja tovább a kétes eredményeket.

A tanulmány visszavonását a konkurens brit lap, a British Medical Journal örömmel fogadta. Szerintük ez a lépés segíteni fog, hogy a szülők bizalma visszaálljon a vitatott vakcinákkal szemben, és a tudományos világ megosztottsága is megszűnhet végre.

A The Lancet lap közleményében azzal magyarázta a döntést, hogy az 1998-as cikk több eleméről is bebizonyosodott, így inkorrektnek tekinthetők. A brit orvosokat tömörítő szakmai szervezetének, a General Medical Council fegyelmi bizottsága jelenleg azt vizsgálja, vajon a szakmai etikával nem ütközik-e Wakefield tanulmánya. Ha úgy találják, Wakefield-et ki is zárhatják a brit orvosi kamarából.

Dr. Gwen Wurm, a miami orvosi egyetem munkatársa továbbá kiemelte: a kanyaró évente körülbelül 10 millió embert betegít meg, pedig terjedése védőoltással könnyedén megelőzhető lenne. A szakember azt is elmondta, hogy 25 különböző kutatást végeztek eddig a témában, és egyik sem erősítette meg a kapcsolatot az autizmus és a védőoltások között.

2010. február 03.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?