Hurrá, itt a gyümölcsszezon! - Adjam vagy ne adjam?
Végre beköszöntött az igazi nyári gyümölcsszezon, sorban érnek be a finomabbnál finomabb fajták. Almát, körtét és persze banánt már a hozzátáplálás elejétől kóstolhatnak a kisbabák. De mi a helyzet a többi gyümölccsel?
A fent említett gyümölcsökön kívül a meggy, a nektarin és az őszibarack is adható a hozzátáplálás megkezdésével. A meggytől ne ijedjünk meg, a kicsik általában szeretik a savanyú ízt (nálunk a citromot is simán elnyammogja a kislányom). Őszibarackot akkor is érdemes beszerezni és lefagyasztani, ha még nem kóstolhat a babánk, mert boltban nem árusítják mirelit állapotban. Amikor kiolvad, nem nyújt túl szép látványt, pürének azonban tökéletes.
A cseresznyével, a szilvával és a sárgabarackkal érdemes várni 8 hónapos korig, mert felfújhatja a pocakokat. Egy-két hét nem számít (főleg, ha a rövid cseresznyeszezont ki akarjuk használni). Új gyümölcs bevezetését úgyis pár falattal érdemes kezdeni. A sárga- és a görögdinnye, ugyanúgy a puffadás miatt, 8 hónapos kor után ajánlott. A pici magokkal vigyázzunk, nehogy félrenyeljék őket!
Az eper, a málna, a szeder, a ribizli és az áfonya megízleltetése 1 éves kor környékén ajánlott. Az allergén gyümölcsöket, mint az eper, pláne óvatosan kóstoltassuk! Egy-két szem után várjunk kicsit, hogy kipirosodik-e tőle a gyermek. A bogyós gyümölcsök nagy kedvencek szoktak lenni szülőnek és gyermeknek is, mert mosás után máris maguk csemegézhetnek belőle (nem kell hámozni, szeletelni). Epernél szokták ajánlani a pucolást, ha az ajánlott kornál korábban lenne aktuális a kóstolás.
Örök vitatéma, hogy a paradicsom gyümölcs-e vagy zöldség. Ebbe most nem mennék bele. Az biztos, hogy az apró koktélparadicsom nálunk gyümölcsként fogy. Úgy csemegézünk belőle, mint a cseresznyéből, annyi előnnyel, hogy nem kell magozni. Mellesleg ugyanúgy 8 hónapos kortól ajánlják.
Amennyiben kisbabánk pürékorszakban van, a gyümölcspüréket variálhatjuk gabonakásával már 6 hónapos kortól, a kicsit nagyobbaknak pedig túróval, joghurttal 8 hónapos kortól. Ezeket a finomságokat később is szeretni szokták a gyerekek (és a felnőttek is).
Használjuk ki a szezont, ismertessük meg a piciket igazi ízekkel, természetes finomságokkal! Sőt, tartsunk mi is velük! Akinek fontos, hogy egészségesen táplálja gyermekét, az nem kezdheti elég korán a példamutatást.
Széles Júlia, 2017. június 09.