8 rendíthetetlen tény a hozzátáplálásról
Van, aki a pürére, és van, aki a BLW-re, azaz a baba jelzéseit követő hozzátáplálásra esküszik. Egyesek szerint kellenek a fűszerek, míg mások a teljesen a natúr ízvilágot tartják követendőnek. Jansik Cynthia Aisha dúla és szoptatási segítő elmondja, mire érdemes figyelned a hozzátáplálás során.
Újdonsült anyukaként nehéz kiigazodni a sok információ között, ráadásul még a szakemberek, kutatók sem értenek mindenben egyet. Most jöjjön 8 tény a hozzátáplálásról, amiben nincs vita a szakemberek között sem, így biztosan támaszkodhatsz rájuk!
-
Számít, hogy anyatejes vagy tápszeres a baba?
Nagyon nehezen megy ki a köztudatból, hogy a tápszeres babákat 4 hónaposan, az anyatejeseket pedig 6 hónaposan kell elkezdeni szolid étellel kínálni. A szolid étel az angol solid foodból ered, és ez alatt értünk gyakorlatilag mindent, ami nem folyékony tápanyag. Ez az állítás azonban már régen nem állja meg a helyét, hiszen már jó ideje tudjuk, hogy egységesen 6 hónap után szükséges megkezdeni a kóstoltatást. De ekkor már nemcsak „lehet”, hanem meg is kell kezdeni.
-
Ha előbb kezdjük a hozzátáplálást, abból baj lehet?
Igen, sajnos lehet baj, ezért 4 hónapos kor előtt semmiképpen nem szabad megkezdeni a hozzátáplálást. Veszélyes lehet, kárt is okozhatunk vele a babánknak, ugyanis ebben a korban még fejletlen a kicsi emésztőrendszere.
-
Milyen jelekből tudhatjuk, hogy készen áll a baba?
Semmiképen sem abból, hogy „kinézi az ételt a szánkból”, ugyanis ilyenkor csak arra kíváncsi, amit csinálunk, nem magára az ételre. Ha viszont a kicsi már stabilan tartja a fejét, képes ülni megtámasztással, és egyértelműen kifejezi a táplálék iránti vágyát – például előrehajol, és nyitja a száját –, akkor elkezdheted a hozzátáplálást (amennyiben elérte a 6 hónapos kort).
-
A hozzátáplálás megkezdésével el kell kezdeni a szoptatásról való leszoktatást?
Nem! A hozzátáplálás, ahogy a nevében is benne van, hozzátáplálás, és idő kell, mire a baba szervezete átáll. A WHO kétéves kor felett is jótékonynak tartja a szoptatást.
-
Mikor adjunk allergéneket a babának?
A korábbi ajánlás szerint egyéves kor alatt nem volt szabad allergéneket adni a kicsiknek. Ilyen allergén például a málna, az eper, a tojás, a dió és a mogyoró. A jelenlegi irányelv viszont egyértelműen leszögezi, hogy ugyanúgy meg kell kezdeni a bevezetésüket 6 hónapos kor után, ugyanis a halasztás fokozhatja az allergia kialakulásának valószínűségét.
-
Mi az, amit biztosan ne adjunk a hozzátáplálás során?
Kerüljük a só és a cukor hozzáadását. Nem kaphat a baba gyógyteát, fekete és zöld teát sem. A natív, azaz „nyers” méz is okozhat gondot, így azt mindig fel kell forralni, mint ahogy a tehéntejet is. Magától értetődő, hogy ne adjunk fulladásveszélyes élelmiszereket sem: a mogyoró, a dió, a cseresznye, a kukorica, a szőlő és a koktélparadicsom is tiltólistások egészben, de apró adagokban mehetnek.
-
Ha a szülő vegán, a baba is lehet az?
A magyarországi irányelvek szerint nem javasolható, de ha a szülő ragaszkodik hozzá, akkor megfelelő szakember bevonásával támogatható az étrend. Az American Dietetics Association 2016-os állásfoglalása szerint a vegetáriánus étrend járhat egészségügyi előnyökkel, és az életciklus minden szakaszában alkalmazható, beleértve a csecsemőkort is.
-
Mit ne tegyünk a hozzátáplálás során?
Az étkezés helye az asztal, így nem ajánlatos rohangálni a gyerek után az étellel. Természetesen a gyerek se futkározzon evés közben, hiszen ez nemcsak nevelési kérdés, hanem veszélyes is. Ne tereljük el evés közben a figyelmét csak azért, hogy egyen – például ne tévézzen közben. Ha a baba elutasít egy ételt, akkor tartsuk tiszteletben, ne erőltessük, és soha ne büntessünk vagy jutalmazzunk étellel
Jansik Cynthia Aisha, 2024. szeptember 24.