#baba#anya

Az első falatok: mikor és hogyan kezdjük el a baba hozzátáplálását?

Honnan lehet tudni, hogy a baba készen áll a hozzátáplálásra? Hogyan érdemes elkezdeni a szilárd ételek bevezetését? Elmondjuk, mit tehetünk szülőként, hogy az étkezés jó élmény legyen a babának!

A baba hozzátáplálása fontos mérföldkő, hiszen a kicsi ekkortól ismerkedik meg azokkal az ételekkel, amiket később is enni fog. Sorra vesszük, mire érdemes figyelned abban az időszakban, amikor az anyatej/tápszer mellett már szilárd ételt is adsz a babádnak.

Mikor kezdhetjük meg a hozzátáplálást?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint az ideális időpont a hozzátáplálás megkezdésére a baba 6 hónapos korában érkezhet el. Ekkorra a csecsemő emésztőrendszere már kellőképpen fejlett ahhoz, hogy az anyatejen, tápszeren kívül más élelmiszereket is feldolgozzon, és hasznosítsa azokat. Rendszerint ettől a kortól kezdve mozognak többet a babák, így az energiaigényük is megnő, amit az anyatej mellett szilárd táplálékkal tudunk biztosítani. Azt azonban lényeges leszögezni már az elején, hogy a baba hozzátáplálása nem verseny. Minden kicsi a saját tempójában fejlődik, és amíg az egyik baba készen áll 6 hónaposan a hozzátáplálásra, addig a másiknál lehet, csak később érkezik el az idő.

De honnan lehet tudni, hogy a baba készen áll? Mindenképpen akkor érdemes próbálkoznod, amikor:

  • a baba már képes megtartani a fejét,
  • tud stabilan ülni (természetesen megfelelő támasztással),
  • érdeklődve figyeli az ételeket,
  • működik a szem-kéz koordináció,
  • megjelennek a rágó mozdulatok.

Mindezek mellett a nyelvmozgást is figyelni kell: amikor a babáknak még nincs meg a megfelelő mozgáskoordinációjuk, a nyelvükkel folyamatosan kitolják az ételt a szájukból. A hozzátáplálással akkor próbálkozz, amikor ezt már nem tapasztalod a kicsinél.

Hogyan érdemes kezdeni a hozzátáplálást?

Amikor úgy érezzük, hogy a baba készen áll, lassan, fokozatosan vezessük be az új ételeket. Természetesen, a mennyiségre is figyelni kell: az új ételeket először kis adagokban adjuk, és a későbbiekben fokozatosan növeljük a mennyiséget. A hozzátáplálást érdemes pürék formájában, pépesített bio gyümölcsökkel, zöldségekkel kezdeni, mivel így kisebb az öklendezés esélye. Később jöhetnek a puha falatkák, de a kettő ne keverjük, mert a baba könnyen félrenyelheti a pürében lévő ételdarabokat.

A fokozatosság mellett a változatosság is fontos. Ugyanúgy, ahogy mi felnőttek, a kicsik is szeretik az édes ízeket, azonban fontos, hogy ezek is egészségesek legyenek. Ne használjunk sem cukrot, sem mézet a baba 1 éves kora előtt! Finom megoldás lehet a bio banános-almás Hipp poharas desszert, amit az ecofamily online shopjában is beszerezhetsz. Lényeges, hogy egyszerre csak egy új élelmiszert adj a baba étrendjéhez, hogy könnyen nyomon követhesd, hogyan reagál az új táplálékra. Tartsd be a 3 napos szabályt: ha új ételt adtál a babádnak, 3 napig újabbat ne adj, hogy megfigyelhesd, miként reagál rá a szervezete.

Ne erőltess semmit!

A hozzátáplálás során tartsd észben, hogy hozzánk hasonlóan a babák sem szeretnek mindent, ők is lehetnek nyűgösek, fájhat a hasuk, a foguk, így légy türelmes, amikor új ételt adsz a kicsinek. Lehet, hogy valamit először elutasít, majd később mégis megszereti, de olyan is előfordulhat, hogy soha nem lesz a kedvence. Fontos, hogy ne erőltesd az evést, és mindig figyelj a baba jeleire. Ha valamit nem hajlandó megenni, vagy nem kedveli az adott ételt, próbálkozz újra később. Az ételt soha nem használd jutalmazásra, se büntetésre.

A baba hozzátáplálása nem csak az étrend kibővítéséről szól: ez az ételek és az étkezés felfedezésének, élvezetének az időszaka. Engedjük meg a babánknak, hogy kísérletezzen az ízekkel, a textúrákkal, és a kóstolások örömében mi is osztozzunk a babánkkal, hiszen nemcsak a funkcionális dolgokat tanulja ilyenkor (rágás, nyelv mozgatása, nyelés), hanem az ételekhez fűződő viszonyát is ekkor alapozza meg. Mutassunk példát, lássa, hogy mi is megesszük, és nekünk is ízlik az az étel, amivel őt kínáljuk.

Babanet, 2024. szeptember 09.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?