Hogyan utazhatnak babák, kisgyerekek az autóban a KRESZ szerint? Mikortól nem szükséges a gyerekülés? Hogyan szállítható baba az első ülésen?Mikortól nem szükséges a gyerekülés? Hogyan szállítható baba az első ülésen?
Mikor és hogyan kell használni a gyerekülést az autóban? Mikor nem kell egyáltalán bekötni a gyerekeket utazáskor? Hogyan szállítható baba az autó első ülésén?
A gyerekek szállítására vonatkozó KRESZ-szabályokat a közúti közlekedés szabályairól szóló és folyamatosan módosuló 1/1975. (II.5) KPM-BM együttes rendelete szabályozza. Az alábbiakban a gyerekek szállítására vonatkozó legfőbb irányelveket ismertetjük.
Elöljáróban két lényeges főszabályt emelünk ki, amelyek a legtöbb félreértést okozzák.
150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testsúlyának megfelelő autós gyerekülésben - rögzítve – szállítható. Tehát nem elég, hogy a gyerek az autósülésében ül, a rendőr akkor is büntet, ha ő nincs bekötve.
Amennyiben a gyerek a 3. életévét már betöltötte és 135 centiméternél magasabb, akkor az autó hátsó ülésén gyerekülés nélkül is utazhat, de csakis úgy, hogy biztonsági övvel rögzítve van.
Az anyukák kényelmi okokból szívesen veszik maguk mellé a babákat vezetés közben az autó első ülésére (az anyósülésre), menetiránnyal háttal. Fontos azonban tudni, hogy a szokásos haladási iránnyal ellentétesen az első üléséhez gyermekbiztonsági rendszer (autós babaülés) csak akkor szerelhető be, ha az autó üléséhez légzsákot nem szereltek fel gyárilag vagy a légzsákot ki lehet kapcsolni.
A továbbiakban következzen az említett jogszabály, amely a jelenleg is érvénybe lévő - autós gyerekülésekre, autós gyerekszállításra vonatkozó – KRESZ-előírás.
Mikor nem kell becsatolni az övet?
48.§ f) az autóbuszban szállított 3. életévét még be nem töltött gyermeknek;
Mikor és hogyan kötelező a gyerekülés?
(7)302 A gépkocsiban vagy a mopedautóban - a (8) bekezdésben foglalt kivétellel - 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermekbiztonsági rendszert a jármű e célra gyárilag kialakított rögzítési pontjaihoz, vagy az üléshez tartozó biztonsági övhöz kell a gyártója által megadott szerelési információknak megfelelően rögzíteni.
A jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban a jármű első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be, ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerhez tartozó hevederekkel (pántokkal) is rögzíteni kell.
Mikor nem kell bekötni a gyereket az autósülésbe?
(8)303 A gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni:
a) ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható);
b) ha gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, legalább 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető;
c) ha taxi üzemmódban használt taxi gépkocsi és a személygépkocsis személyszállítást végző gépkocsi hátsó ülésén utazik;
d) ha a rendvédelmi szervek gépkocsijában vagy a mentő gépkocsi betegellátó terében utazik;
e) a menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban;
f) a nem menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban, ha álló utasokat is szállíthat;
g) ha 3. életévét még nem töltötte be és állva utazik az autóbuszban;
h) ha külön jogszabályban304 meghatározott orvos által kiállított igazolással rendelkezik.
Forrás: 1/1975. (II.5) KPM-BM együttes rendelete,
Szinetár Rita, 2017. október 24.